دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیماری آلزایمر – جنس اهمیت دارد و همین طور سن

بیماری آلزایمر، ریسک فاکتور سن، ریسک فاکتور جنس، ژنتیک، ژن اپولیپوپروتنین APOE، E4، اقلیت قومی، اقلیت نژادی

در بیماری آلزایمر، زنان در مقطع سنی 65 تا 75 سال در مقایسه با مردان در معرض ریسک بالاتری قرار دارند

اخبار آلزایمر / زوال عقل / دمانس

• ماریا کوهوت
• ترجمه نادر اکبری

یک مطالعۀ متا آنالیز اطلاعات پیشین در مورد ریسک خاص جنس را در توسعۀ بیماری آلزایمر تصحیح می‎کند. پس از آنالیز داده‎های نزدیک به 58.000 نفر مرد و زن، محققان عنوان می‎کنند که زنان در یک مقطع سنی حیاتی در ریسک بالاتری نسبت به مردان قرار دارند: بین 65 و 75 سالگی.
بر مبنای مقالۀ تأثیرگذاری که 20 سال پیش در JAMA منتشر شد، یک متغیر ژن اپولیپوپروتئین E یا  (APOE، E4)، زنان را در مورد توسعۀ آلزایمر نسبت به مردان در ریسک بالاتری قرار می‎داد. این باور تا به امروز بر چگونگی درک ریسک فاکتورهای بیماری آلزایمر از سوی متخصصان تأثیرگذار بوده است.
یک مطالعۀ متاآنالیز جدید که داده‎ها و شواهد را مورد ارزیابی مجدد قرار داده است عنوان می‎کند که مسایل ممکن است تا به آن حد که پیشتر گمان می‎رفت شفاف نبوده باشد.
مطالعه که از سوی دکتر اسکات سی. نئو / Scott C. Neu از دانشکدۀ پزشکی کیک در دانشگاه ساوترن کالیفرنیا در لس آنجلس به همراه تیمی از متخصصان بسیاری از انستیتوها انجام شد، عنوان می‎کند زنان و مردان دارای واریانت E4 ژن APOE در ریسک مشابهی برای ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند.
به هر جهت یک استثناء مهم در این قاعده وجود دارد: زنان به شکل قابل توجهی در سنین 65 تا 75 سال نسبت به بیماری آلزایمر آسیب‎پذیرتر هستند، که این موضوع تا به امروز بر کسی آشکار نبود.
یافته‎های محققان اخیراً در JAMA نورولوژِی منتشر شده است.

65 تا 75: دهۀ حیاتی برای زنان
تیم تحقیق 27 مطالعۀ تحقیقی مستقل را مورد ارزیابی قرار داد و بر این مبنا داده‎های 57.979 نفر را از آمریکای شمالی و اروپا گردآوری کرد. این داده‎های پیچیده از سوی شبکه فعل و انفعال انجمن جهانی آلزایمر (GAAIN) فراهم شده بود.
GAAIN یک منبع مهم است که به محققان امکان می‎دهد داده‎های مربوط به بیماران دچار آلزایمر را از سراسر جهان ارزیابی و آنالیز کنند. منبع عظیم اطلاعاتی مزبور اکنون همراه دسترسی متخصصان به تیم تحقیق امکان اجرای مطالعۀ حاضر را برای روزآمد کردن اطلاعات حیاتی در مورد بیماری آلزایمر داد.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر آرتور دبلیو. توگا / Arthur W. Toga از دانشکدۀ پزشکی کیک می‎گوید، "کار بسیار زیادی بستگی به یک یافتۀ مربوط به سال 1997 دارد، اما با در دست داشتن ابزارهایی مثل GAAIN ما اکنون امکان آن را داریم که با اتکاء به قدرت آماری بیشتر دست به تحقیقات مجدد بزنیم."
پس از آنالیز داده‎های در دسترس برای تیم تحقیق، محققان به این جمع‎بندی رسیدند که هیچ "تفاوتی در ریسک بیماری آلزایمر در دورۀ 55 تا 85 سالگی" بین زنان و مردان حامل یک رونویسی متغیر E4 ژن APOE وجود ندارد. با وجود این "زنان در مقطع سنی 65 تا 75 سال در مقایسه با مردان در معرض ریسک بالاتری قرار دارند."
برخی مطالعات کنونی ریسک بیماری آلزایمر و نزول شناختی را با یائسگی و همچنین عوامل ژنتیکی مرتبط دانسته‌اند، اما یافته‎های کنونی نشان می‎دهد که دورۀ بحرانی که در آن زنان در بالاترین میزان خطر ابتلا به آلزایمر قرار دارند 10 سال پس از آغاز نرمال یائسگی است.
دکتر جودی پا / Judy Pa، نویسندۀ همکار مطالعه می‎گوید که این جمع‎بندی‎ها خاطرنشان می‎کنند که متخصصان باید بر آن باشند که زنان و مردان را در سنین متفاوتی برای ریسک فاکتورهای بیماری آلزایمر مورد ارزیابی قرار دهند.
دکتر جودی پا می‎گوید:
"دانشمندان هنوز نمی‎دانند چه چیزی مسؤول تفاوت ریسک میان مردان و زنان است. محققان نیاز دارند تا زنان را 10، 15 یا حتی 20 سال زودتر از آسیب‌پذیرترین دورۀ سنی آنها مورد بررسی قرار دهند تا ببینند که آیا هیچ نشانۀ قابل کشفی در مورد افزایش ریسک آلزایمر در طول 15 سال آینده وجود دارد یا خیر."
با وجود این دکتر پا می‎گوید زنان نباید به تست‎های ژنتیک در مورد امکان توسعۀ آلزایمر در مورد خود یا عدم امکان آن اتکا کنند. خانم دکتر پا توضیح می‎دهد وجود یک ریسک یا بیشتر لزوماً به این معنی نیست که فرد حتماً دچار بیماری خواهد شد.
او می‎گوید: "مشاجره‎ای در مورد شرایط اینکه مردم باید وضعیت APOE خود را بدانند درگیر است زیرا APOE فقط یک ریسک فاکتور است. این بدین معنی نیست که شما در روند ابتلا به آلزایمر قرار دارید. حتی اگر شما دارای دو رونویسی از واریانت ژن باشید، شانس شما برای ابتلا به بیماری بسیار افزایش می‎یابد اما همچنان این امکان وجود دارد که شما عمر درازی هم داشته باشید و هرگز دچار هیچ‎یک از علایم بیماری نشوید."
بر مبنای اعلام دکتر پا، زنانی که در معرض افزایش ریسک بیماری آلزایمر قرار دارند می‎تواند سیر پیشرفت بیماری را از طریق دنبال کردن یک زندگی فعال و ورزش تحت بررسی داشته باشند.
او تشویق می‎کند: "بیشتر ورزش کنید. برای ذهنتان برنامه داشته باشید مخصوصاً در سنین پیری. عادت‎هایی را پیش بگیرید که به صورت شناختی یا فیزیکی چالش‌برانگیز هستند. از مصرف قندهای فرآوری شده خودداری کنید زیرا به چاقی مرتبط است، که خود منشأ بسیاری از بیماری‎های مزمن است."

تمرکز بیشتر بر زنان و اقلیت‎ها
این متخصص همچنین بر اهمیت تمرکز بیشتر مطالعات بر زنان به ویژه در پرتو یافته‎های اخیر خود وی و همکارانش تأکید دارد. تفاوت‎های بالقوه در میزان آسیب پذیری به بیماری‎هایی که دارای تمایز بیولوژیک میان زنان و مردان هستند باید بیشتر مطالعه شوند و بهتر درک گردند.
دکتر پا می‎گوید: "خط پایه در این مورد زنان هستند نه مردان. تحقیقات بسیار بیشتری باید در مورد زنان صورت گیرد زیرا متغیرهای خاص جنس ممکن است چنان ظریف و نامحسوس باشند که دانشمندان اغلب در هنگام کنترل جنس در مطالعات آنها را از دست می‎دهند یا از مدل‎هایی برای از تشخیص خارج کردن تفاوت‎های جنسی استفاده می‎کنند. بخش بزرگی از تحقیقات امروزی این معادله را نادیده می‎گیرند."
برخی مشکلات و محدودیت‎های تحقیق نیز از سوی محققان مورد اشاره قرار گرفته است. داده‎های مورد استفادۀ آنها غالباً مربوط به اشخاص سفیدپوست بوده است، و مردم معدودی متعلق به اقلیت‎های نژادی در مطالعات مقدماتی مشارکت داشته‌اند.
این معضل محققان را به این سو هدایت کرد که تمرکز خود را فقط متمرکز بر جمعیت سفیدپوست کنند، اگرچه آنها اذعان دارند که این شرایط از وضعیت ایده‎آل بسیار دور است. دانشمندان مایلند تأیید نتایج مطالعۀ خود را در مورد دیگر گروه‌های نژادی و قومی شاهد باشند، که در حال حاضر در مطالعاتی از این دست نمود کمتری دارند.
دکتر توگا می‎گوید: "اغلب بایگانی‎ها در اطراف دنیا شامل تعداد کمتری از این گروه‎های کمتر نمایان هستند. یکی از پیام‎های دم دستی مطالعۀ ما این است که مردم تمامی گروه‎های نژادی و قومی باید در مطالعات بالینی مربوط به آلزایمر حضور داشته باشند زیرا آلزایمر نوعی بیماری است که به همگی ما آسیب می‎زند."

Source:
Alzheimer's: Sex matters, but so does age
By Maria Cohut
Published: Tue 29 Aug 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

کرم‌های جدید ضد آفتاب از پوست در برابر پیری و سرطان پوست ناشی از اشعة یو وی ای محافظت می‌کنند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.