plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
Image

مقصر پنهان؟ آنفولانزا خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد

 آنفولانزای فصلی، آنفولانزای موسمی، عفونت سیستم تنفسی، ایست قلبی، انتاریو، انستیتو علوم ارزیابی بالینی (ICES)

محققان اخیراً یافته‌های خود را به صورت مشروح در "نشریه پزشکی نیو انگلند" منتشر کرده‌اند

اخبار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ماریا کوهوت، هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

آیا چیزی به ظاهر بی‌ضرر مثل آنفولانزای فصلی احتمال حمله قلبی را در مردم در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی افزایش می‌دهد؟ تحقیق جدید می‌گوید که این موضوع واقعاً می‌تواند صحت داشته باشد.
محققان "انستیتو علوم ارزیابی بالینی" (ICES) و "بهداشت عمومی انتاریو" (PHO) - هر دو در اُنتاریو، کانادا - در بررسی ارتباط میان ریسک‌های سلامت مرتبط به تشخیص آنفولانزا به یافته‌ای شگفت‌انگیز دست یافته‌اند.
آنفولانزا یک بیماری مسری است که توسط ویروس‌های آنفولانزا از راه هوا یا از طریق تماس نزدیک با فرد آلوده منتقل می‌شود. ویروس‌های آنفولانزا معمولاً بینی و گلو را آلوده کرده سبب بروز عطسه، سرفه، گلو درد و گاهی از اوقات موجب بروز تب می‌شوند.
نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر جف کوانگ / Jeff Kwong، و یک تیم پژوهشی از ICES و PHO نوشته‌اند که مردم در معرض ریسک بیماری قلبی چنین به نظر می‌رسد که در معرض افزایش شانس ابتلا به جمله قلبی در طول نخستین هفتۀ پس از ابتلا به آنفولانزا قرار دارند.
بر مبنای اعلام CDC تقریباً 730.000 نفر از مردم ایالات متحد آمریکا سالانه دچار حمله قلبی می‌شوند.
دکتر کوانگ می‌نویسد، "یافته‌های ما مهم هستند زیرا وجود ارتباط میان آنفولانزا و انفارکتوس میوکارد حاد لزوم استفاده از واکسیناسیون را مورد تأکید قرار می‌دهد."
محققان اخیراً یافته‌های خود را به صورت مشروح در "نشریه پزشکی نیو انگلند" منتشر کرده‌اند.

عفونت‌های سیستم تنفسی به عنوان ریسک فاکتور
در مطالعۀ خود دکتر کوانگ و تیمش حدود 20.000 مورد را در افراد بزرگسال در انتاریو در فاصلۀ سال‌های 2009 تا 2014 مورد بررسی قرار دادند. تمامی موارد مربوط به آنفولانزا بود که بروز آنها توسط تست‌های آزمایشگاهی تأیید شده بود.
از این تعداد محققان 332 نفر را که در فاصلۀ 1 سال پس از ابتلا به آنفولانزا بر اثر ابتلا به حملۀ قلبی در بیمارستان پذیرش شده بودند جدا کردند.
آنالیز انجام شده توسط دکتر کوانگ و همکارانش وجود ارتباط قابل توجهی را میان تشخیص ابتلا فرد به عفونت حاد سیستم تنفسی - به طور مشخص آنفولانزا - و افزایش خطر ابتلا به انفارکتوس میوکارد حاد یا حملۀ قلبی را نشان داد.
احتمال دچار شدن به حملۀ قلبی در هفتۀ نخست پس از ابتلا به آنفولانزا تا 6 برابر افزایش پیدا می‌کند، و محققان می‌نویسند که میزان آسیب‌پذیری برخی گروه‌های مردم در این مورد بیش از دیگران است.
چنین به نظر می‌رسد که آسیب‌پذیرترین گروه‌ها در این مورد افراد سالخورده (در سنین 65 سال و بیشتر)، افراد دچار عفونت به گونه‌های B ویروس آنفولانزا، و افرادی هستند که پیشتر ابتلا به یک حملۀ قلبی را تجربه کرده‌اند.
افزایش ریسک مزبور در میان افراد مبتلا به دیگر انواع ویروس‌های سیستم تنفسی نیز ثبت شد، اگرچه میزان این ارتباط در این موارد ضعیف‌تر بود.

گروه‌های در معرض خطر نباید استفاده از واکسن‌های آنفولانزا را به تعویق بیندازند
این نتایج تأییدی بر یافته‌های مطالعات پیشین است که به وجود ارتباط میان استفاده از واکسن آنفولانزا و کاهش ریسک ابتلا به اتفاقات قلبی عروقی اشاره کرده‌اند.
دکتر جف کوانگ می‌گوید، "یافته‌های ما، در ترکیب با شواهد پیشتر به دست آمده در این مورد که واکسیناسیون آنفولانزا خطر حوادث قلبی عروقی و مرگ و میر را کاهش می‌دهد، از دستورالعمل بین‌المللی مربوط به ایمنی‌سازی در برابر آنفولانزا برای گروه‌های در خطر حمایت می‌کند."
محققان قویاً توصیه می‌کنند که ما باید هر کاری را که لازم است در راستای پیشگیری از ابتلا به عفونت انجام دهیم و در این راستا رعایت بهداشت و استفاده از واکسن‌های آنفولانزای فصلی باید به طور مشخص در مد نظر قرار گیرد.
دکتر کوانگ اصرار دارد، "مردم در معرض خطر ابتلا به حملۀ قلبی باید پرهیزهای لازم برای پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های سیستم تنفسی، و مشخصاً آنفولانزا را از طریق رعایت موازین مربوط به واکسیناسیون و شستشوی دست‌ها انجام دهند."
داده‌های CDC نشان می‌دهد که فقط 67.2 درصد بزرگسالان آمریکایی دارای سنین 65 سال و بیشتر در طول سال 2017 از واکسن‌های آنفولانزا استفاده کرده‌اند./

Source:
A hidden culprit? Flu may heighten heart attack risk
By Maria Cohut
Fact checked by Honor Whiteman
Published Thu 25 January 2018 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده