دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مشکلات خواب و اختلال دوقطبی

اخبار اختلال دوقطبی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

ترجمة محمدقاسم رافعی

یک مطالعة جدید که در «اقدامات آکادمی ملی علوم» منتشر شده است پیوندهایی را میان الگوهای خواب، ریتم‌های شبانه‌روزی، اختلال دو قطبی و فنوتیپ‌های خاص می‌یابد.
اختلال دو قطبی که پیشتر افسردگی مانیک نامیده می‌شد، با دوره‌های بیش‌فعالی در پی حملات افسردگی مشخص می‌شود.
فاز مانیک می‌تواند شامل احساس خلاقیت، افکار رقابت‌جویانه و هذیانات بیش‌خواهی و عظمت‌طلبی باشد. نقطة مقابل آن احساس بی‌ارزش بودن و بی‌حالی است.
بر مبنای نظر مؤسسة ملی سلامت روان، در حدود 6/2٪ جمعیت آمریکاییان بزرگسال اختلال دوقطبی را در دوازده ماه اخیر تجربه کرده‌اند.
علی‌رغم شمار انبوه افراد دچار وضعیت مزبور، علت‌های دقیق اختلال دوقطبی، همچون بسیاری از دیگر اختلالات روانی، ناشناخته است. به هرحال به نظر می‌رسد ژنتیک عامل مهمی باشد؛ اختلال دو قطبی به عنوان اختلالی که در خانواده جریان می‌یابد شناخته می‌شود.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:

داروهای اختلال دوقطبی - 
انواع، کاربرد، عوارض جانبی


خواب و اختلال دو قطبی
خواب و ریتم شبانه‌روزی بدن همچنین به عنوان عواملی شناخته می‌شوند که در اختلال دو قطبی نقش دارند. فازهای مانیک به طور کلی کمتر با خواب میانه‌ای دارند؛ در مقابل در طول دوره‌های افسردگی خواب شیوع بیشتری دارد.
برخی محققان به این جمع‌بندی رسیده‌اند که خواب ممکن است یک عامل در عود اختلال دوقطبی بوده یا شاید به عنوان یک علامت هشدار در حوادث مربوط به اختلال دوقطبی در چشم‌انداز مطرح باشد.
مطالعة حاضر، که توسط دکتر «جوزف تاکاهاشی» در مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس ساوت‌وسترن و دانشگاه کالیفرنیا – لُس آنجلس اجرا شده است، نگاهی دقیق‌تر به مؤلفة خانوادگی اختلال دو قطبی و اثرات خاص آن بر الگوهای خواب می‌اندازد.
مطالعات توأمان تاکنون نشان داده‌اند که مؤلفه‌ای ژنتیک در برخی از الگوهای خواب وجود دارد. برای مثال، کمیت سرعت جنبش چشم (REM) و خواب دلتا در خلال خواب شبانه در مردمانی که از نظر ژنتیکی مشابه هستند منحصر به فرد است.
مطالعة دکتر تاکاهاشی به نظر می‌رسد که تحقیق ژنتیک خواب و جنبة ریتم‌های شبانه‌روزی اختلال دو قطبی را در یک چارچوب مورد بررسی قرار می‌دهد.
محققان بر روی 558 عضو 26 خانواده از سنترال والی در کاستا ریکا و آنتیگوا در کلمبیا تمرکز کردند. این گروه شامل 136 فرد دچار اختلال دو قطبی و 422 نفر از خویشان فاقد این اختلال آنها بود.
برای هر کدام از شرکت کنندگان در بررسی به مدت چهارده روز یک شتاب‌سنج به دور کمر آنها بسته شد. داده‌های این دستگاه به تیم تحقیق اجازه می‌داد چرخه‌های خواب – بیداری و مقدار کل فعالیت هر فرد مشارکت کننده در مطالعه را تعیین کند.
دکتر تاکاهاشی می‌گوید: «ما توانستیم 13 خواب و میزان فعالیت را شناسایی کنیم، که اغلب آنها ارثی هستند، و با این موضوع که فرد دچار اختلال دو قطبی است پیوستگی دارند. به علاوه، ما توانستیم رد پای برخی از این صفات را در یک کروموزوم خاص بیابیم.» در کل مطالعه نشان داد که افراد دچار اختلال دوقطبی در هنگام بیداری کم‌تحرک‌تر بودند، آنها دیرتر به خواب فرو می‌رفتند و بیشتر از افراد فاقد اختلال دو قطبی می‌خوابیدند.

در زمینه خواب بیشتر بخوانیم:

بهترین قرص‌های خواب‌آور کدامند؟ انواع، ایمنی، و عوارض جانبی

ریتم‌های شبانه‌روزی در اختلال دو قطبی
در زیر فهرست شاخصه‌های خواب و فنوتیپ‌های ریتم شبانه‌روزی که افراد دچار اختلال دو قطبی را از افراد فاقد این اختلا متمایز می‌کند، آمده است:
میانگین مدت بیداری: زمان متوسطی که در طول روز در حال بیداری می‌گذرد
دامنه: اندازه‌گیری دامنة ریتم شبانه‌روزی فرد
اکروفاز بالا: زمانی در روز که فعالیت به اوج می‌رسد
ثبات روزانه: درجة تفاوت سطوح فعالیت روزانه
تغییرپذیری در طول روز: درجة پاره‌پارگی ریتم شبانه‌روزی
میانگین فعالیت: مقدار متوسط فعالیت روزانه
دامنة نسبی: تفاوت میان حداقل، و دوره‌های بیشترین حدت فعالیت در طول 24 ساعت شبانه‌روز
میانگین تقلای خواب در طول دورة خواب: مقدار متوسط زمان سپری شده در هر تقلا برای خواب در طول شب
تعداد میانگین تقلا برای خواب در طول دورة بیداری: دامنة متوسط چرت زدن در طول روز
زمان جابجایی در خواب: زمان بیدار شدن در صبح
میانگین مجموع دقایق مفید بیداری: زمان متوسط سپری شده در بیداری در روز
 WASO  یا مجموع دقایق سپری شده در بیداری پس از آغاز خواب
مطالعه در وهلة اول به فنوتیپ‌هلی خاص اتیولوژی (علت‌شناسی) اختلال دو قطبی مرتبط است. امید است که این یافته‌ها به حل ساز و کارهای بیماری کمک کند و به صورت بالقوه اهداف مشخصی برای مداخلات دارویی بعدی فراهم سازد.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.