plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
Image

افسردگی و استرس در نوجوانان دارای دوستان فیسبوکی متعدد، بیشتر است

اخبار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

ترجمه هامیک رادیان

هرچه نوجوانان دوستان فیس بوکی بیشتری داشته باشند، احتمال استرس بیشتری وجود دارد که ممکن است ریسک آتی برای افسردگی را در آنان افزایش دهد. این یافته در مقاله‌ای که در جورنال پسیکونورواندوکرینیولوژی چاپ شده مطرح شده است.
رسانه‌های اجتماعی که در میان نوجوانان استفاده می‌شود در سال‌های اخیر به سرعت رشد یافته است. بر مبنای تحقیقی که در سال 2012 از سوی مرکز پیو انجام شد، حدود 81٪ نوجوانان 17-12 سال که در عرصة آنلاین فعالیت می‌کنند برخی از رسانه‌های اجتماعی را به کار می‌برند، و 71٪ آنها از فیس بوک استفاده می‌کنند.
در حالی که چنین سایت‌هایی می‌توانند به حفظ ارتباط بین مردم کمک کنند، مطالعات متعددی مطرح کرده‌‌اند که کاربرد آنها می‌تواند پیامدهای منفی برای سلامت به طور مشخص برای نوجوانان در بر داشته باشد. برای مثال در ماه سپتامبر مدیکال نیوز تودی مطالعه‌ای را گزارش داد که مطرح می‌کرد فشار رسانه‌های اجتماعی ممکن است نوجوانان را به سوی اضطراب و افسردگی رهنمون شود.
اکنون، رییس مطالعة جدید، پروفسور سونیا لوپین از دپارتمان روان‌شناسی دانشگاه مونترآل کانادا و همکاران دریافته‌اند که تعداد دوستانی که نوجوانان در فیس‌بوک دارند ممکن است تأثیر شدید بر استرس داشته باشد و قویاً بر ریسک افسردگی در زندگی آتی آنها اثر بگذارد.
بیش از 300 دوست فیس بوکی سطوح استرس را افزایش می‌دهد
برای رسیدن به یافته‌هایشان، تیم تحقیق 88 نوجوان 12 تا 17 ساله شامل 41 پسر و 47 دختر را به کار گمارد.

حقایقی در مورد رسانه‌های اجتماعی در یک نگاه
در سال اخیر، حدود 73٪ آمریکایی‌ها یک پروفایل دستکم در یک سایت اجتماعی دارند.
در حدود 60٪ کاربران نوجوان فیس بوک پروفایل‌های فیس بوکی خود را به صورت خصوصی تنظیم می‌کنند.
یک نفر از هر 4 کاربر نوجوان رسانه‌های اجتماعی می‌گوید که آنها اطلاعات جعلی در سایت‌های اجتماعی قرار می‌دهند.

در بارة چگونگی تأثیر شدید رسانه‌های اجتماعی بر سلامت بدانید!
تیم تحقیق از نوجوانان در مورد رفتارهای فیس بوکی آنها شامل اینکه چند وقت به چند وقت سایت‌‌های اجتماعی را به کار می‌برند، چند دوست در این سایت‌ها دارند، در مورد رفتارهای با انگیزة شخصی آنها و رفتارهای حمایتگرانة آنها با دوستان فیس بوکی – همانند "لایک" کردن پست‌های دیگران، سؤال کرد.
به علاوه، از آزمون شوندگان درخواست شد تا چهار نمونه از کورتیزول – هورمونی که در پاسخ به استرس ترشح می‌شود – چهار بار در روز به مدت دو روز متوالی تهیه کنند.
در مقایسه با نوجوانانی که کمتر از 300 دوست فیس بوکی داشتند، آنهایی که در سایت‌های اجتماعی بیش از 300 دوست داشتند، سطوح کورتیزول بالاتری داشتند. پروفسور لوپین می‌نویسد: "بنابراین ما می‌توانیم تصور کنیم، نوجوانانی که 1000 یا 2000 دوست فیس بوکی دارند، ممکن است حتی سوژة استرس‌ بالاتر باشند."
محققان بر این نکته انگشت می‌گذارند که افزایش استرس نمونه‌های مطالعه صرفاً به فیس بوک ختم نمی‌شود؛ عوامل خارجی دیگر نیز نقش ایفا می‌کنند. به هر حال محققان تخمین زدند که فیس بوک مسؤول حدود 8٪ افزایش سطوح کورتیزول بوده است.
محققان همچنین کاهشی را در سطوح کورتیزول در میان نوجوانانی که دوستان خود را در سایت‌های اجتماعی با "لایک" کردن پست‌های آنها یا ارسال مطالب تشویقی مورد حمایت قرار می‌دادند، شناسایی کردند.
سطوح بالاتر کورتیزول در نوجوانان ممکن است نشان دهندة ریسک آتی افسردگی در‌ آنها باشد.
پروفسور لوپین و تیم او می‌گویند، در همان حال که آنها نشانه‌ای از افسردگی را در گروه مورد مطالعة خود مشاهده نکردند، یافته‌های تحقیق آنها پیشنهاد می‌دهد که نوجوانان دارای شمار زیاد دوستان فیس بوکی ممکن است در ریسک بالاتری برای افسردگی آتی قرار داشته باشند."
پروفسور لوپین توضیح می‌دهد: "نوجوانانی که سطوح بالای کورتیزول نشان می‌دهند بلافاصله دچار افسردگی نمی‌شوند؛ افسردگی می‌تواند بعدها ظاهر شود. برخی مطالعات نشان داده‌اند که این روند ممکن است تا 11 سال پیش از افسردگی شدید در کودکانی که به طور مداوم دارای سطوح بالای کورتیزول هستند زمان ببرد."
مؤلفان می‌گویند که تحقیق بیشتر تصمیم گرفتن در مورد اینکه یافته‌های آنها را می‌توان در کودکان و بزرگسالان کاربر فیس بوک تکرار کرد تضمین می‌کند.
پروفسور لوپین می‌افزاید: "آنالیزهای گسترده می‌تواند آشکار کند که که استرس بالقوه حقیقتاً "شکل گرفته بر پرده و زیرپوست" فرآیندهای مرتبط به اقتباس را تعدیل می‌کند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده