دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار افسردگی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن
• ترجمة هامیک رادیان

پس از کشف این موضوع که داروهای کاهش دهندة التهاب در برخی از بیماری‌های خودایمنی می‌توانند در عین حال علایم افسردگی را درمان کنند، محققان به شواهد بیشتری در مورد نقش مهم سیستم ایمنی در مورد سلامت روانی دست یافته‌اند.
رهبر مطالعه، دکتر غلام خان‌ذاکر / Golam Khandaker از دپارتمان روان‌شناسی کودکان دانشگاه کمبریج، و همکارانش یافته‌های خود را در نشریة روان‌پزشکی مولکولی / Molecular Psychiatry منتشر کرده‌اند.
التهاب نتیجة پاسخ سیستم ایمنی به آسیب یا عفونت است، که در کوران آن سلول‌های ایمنی پروتئین‌های التهابی – نظیر سایتوکین‌ها – را برای کمک به مقابله با پاتوژن‌‌های مضر آزاد می‌کنند.
اما این پاسخ التهابی همیشه مفید نیست. برخی از اوقات، سیستم ایمنی به خطا به سلول‌ها و بافت‌های سالم حمله می‌کند و سبب ایجاد بیماری‌های خودایمنی مثل بیماری کرون، ارتریت روماتوئید و پسوریازیس می‌شود.
به شکل فزاینده‌ای محققان عنوان کرده‌اند که سیستم ایمنی و التهاب می‌توانند نقشی نیز در سلامت روانی بر عهده داشته باشند. برای مثال در سال 2014، مطالعه‌ای توسط دکتر خان‌ذاکر و تیمش دریافت که بچه‌های دارای میزان بالای سایتوکین و دیگر "مارکرهای التهابی" در ریسک بالاتری برای ابتلاء به افسردگی و بیماری روانی در دوره‌های بعدی عمر خود قرار دارند.
در آزمون‌های بالینی کلاس جدید داروهای ضد التهابی – آنتی‌بادی‌های ضد سایتوکین مونوکلونال و مهارکننده‌های سایتوکین – نشان داده‌اند که التهاب را در طیفی از بیماری‌های خودایمنی کاهش می‌دهند، و اکنون تجویز این داروها برای بیمارانی که به درمان‌های استاندارد پاسخ نمی‌دهند آغاز شده است.
بر مبنای قبول وجود ارتباط بالقوه میان التهاب و افسردگی، دکتر خان‌ذاکر و همکارانش بر آن شدند تا در مورد تأثیر احتمالی این داروها در تخفیف علایم افسردگی تحقیق کنند.

داروهای ضد سایتوکین علایم افسردگی را در آزمون‌های بالینی کاهش دادند
برای مطالعة خود محققان یک مطالعة متاآنالیز بر روی 20 آزمون بالینی انجام دادند که اثرات آنتی‌بادی‌های ضد سایتوکین و مهارکننده‌های سایتوکین را در مورد بیش از 5000 بیمار دچار بیماری‌های خودایمنی بررسی کرده بودند.
در تحقیق فواید جانبی داروهای ضد ساتوکین در هر آزمون – 7 مورد از آنها آزمون‌های کنترل شدة تصادفی‌سازی شده با دارونما بودند – تیم تحقیق متوجه شد که داروهای مزبور منتج به کاهش قابل ملاحظه‌ای در نشانگان افسردگی در میان نمونه‌ها شده‌اند، فارغ از اینکه این داروها در مورد بیماری‌های خودایمنی مفید بوده‌اند یا خیر.
در حالی که به تحقیق بیشتر در این مورد نیاز است، محققان می‌گویند نتایج مطالعة آنها نشان می‌دهد که داروهای ضد سایتوکین‌ می‌تواند یک گزینة درمانی محتمل برای بیماران دچار افسردگی باشد – مشخصاً برای آن دسته از این بیماران که به داروهای ضد افسردگی فعلی جواب نمی‌دهند.
دکتر خان‌ذاکر می‌گوید: "در حدود یک‌سوم بیماران مقاوم در برابر داروهای ضد افسردگی شواهدی از التهاب دارند. بنابراین داروهای ضد التهابی می‌توانند مسکنی برای شمار زیادی از افرادی باشد که از افسردگی رنج می‌برند."
"رویکرد درمانی "یک قواره مناسب تن همه" فعلی برای درمان افسردگی مسأله‌ساز است. تمام ضد افسردگی‌های کنونی نوع مشخصی از انتقال‌دهنده‌های عصبی را هدف قرار می‌دهند، اما یک‌سوم بیماران به این داروها پاسخ نمی‌دهند!
دکتر غلام خان‌ذاکر می‌گوید: "ما اکنون در حال ورود به عرصة "پزشکی شخصی شده" هستیم که در آن می‌توانیم درمان را بر مبنای فرد بیمار تعیین کنیم. این رویکرد در حال نشان دادن توفیق‌ خود در مداوای سرطان است، و در آینده محتمل است که ما داروهای ضد التهابی را در روان‌پزشکی برای برخی از بیماران دچار افسردگی مورد استفاده قرار دهیم."
با وجود این تیم تحقیق تأکید دارد که تا استفاده از داروهای ضد التهابی برای افسردگی در عملکردهای بالینی راه درازی در پیش است.
پروفسور پیتر جونز / Peter Jones از دپارتمان روان‌پزشکی کمبریج می‌گوید: "ما نیاز داریم آزمون‌های بالینی برای آزمایش این موضوع انجام دهیم که تأثیر این داروها در بیمارانی که دچار وضعیت‌های مزمن که داروهای مزبور برای مقابله با آنها طراحی شده‌اند، نیستند، بیماری‌هایی مثل ارتریت روماتوئید و بیماری کرون، چگونه است."
او اضافه می‌کند: "در رأس همة اینها برخی داروهای موجود به طور بالقوه دارای عوارض جانبی جدی هستند که نیاز به توجه در این مورد وجود دارد."/

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آیا در مورد ریسک‌های گوارشی آسپیرین مبالغه شده است؟

عود آسم با تزریق آنتی‎بادی کاهش یافت

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.