دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مشروب چگونه بر سلول‎های بنیادی مغز تأثیر می‎گذارد

الکل، سلول بنیادی، سیستم عصبی مرکزی، سلول بنیادی مغز، بیماری کبدی، تباهی سیستم عصبی، تباهی سیستم عصبی، مرگ سلول‌های عصبی

الکل باعث مرگ سلول‎های بنیادی مغز می‌شود

همه می‎دانیم که پرنوشی الکل برای ما بد است، اما آیا واقعاً می‎دانیم که الکل دقیقاً چه تأثیری بر مغز دارد؟ تحقیق جدید عنوان می‎کند که پرنوشی درازمدت الکل باعث مرگ سلول‎های بنیادی مغز می‎شود، که نقشی حیاتی در عملکرد سالم شناختی ایفا می‎کنند. بر مبنای داده‎های ارائه شده از سوی "انستیتو ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم" (NIAAA)، در ایالات متحد آمریکا، سالانه تقریباً 800.000 نفر از جمعیت بزرگسال کشور بر اثر مصرف الکل جان خود را از دست می‎دهند. NIAAA اضافه می‎کند که الکل "سومین علت پیشتاز قابل پیشگیری ایجاد مرگ و میر" در کشور است. تحقیقات همچنین به شکل مکرر مصرف الکل را با ریسک توسعۀ بیماری کبدی و همچنین تباهی سیستم عصبی مرتبط کرده‎اند.

فنتانیل، مخدری 100 بار قوی‎تر از مرفین - کاربرد، سوءمصرف، عوارض جانبی، و هشدارها

اوردوز، فنتانیل، هروئین، کوکایین، آنالوگ فنتانیلی، دختر چینی، قاتل سریالی، 8 قاتل، سوءمصرف،  سوبلیماز، دوروجسیک،  دوراجسیک،  فنتنایل سیترات،  لازاندا،  نیسالفنت، سوبسیز، اکتیک، داروی مخدر، درد، بیهوشی

سوء مصرف فنتانیل اولین بار در دهۀ 1970 میلادی بروز کرد و در سالیان اخیر افزایش یافته است

فنتانیل تقریباً 100 بار قوی‌تر از مرفین و 50 بار قوی‎تر از هروئین است. در واقع فنتانیل قوی‎ترین مخدر ضد درد در دسترس برای استفاده در درمان‎های پزشکی است. اگرچه فنتانیل وقتی در تنظیمات پزشکی پایش شده و مورد استفاده قرار می‎گیرد ایمن محسوب می‎شود، در عین حال پتانسیل بالایی نیز برای سوءمصرف دارد. آنالوگ‎های فنتانیل - داروهای مخدر طراحی شده تقریباً معادل اصل است - را می‎توان تولید و با هروئین مخلوط یا جانشین آن کرد. از آنجا که فنتانیل و آنالوگ‎های آن بدون تردید قدرتمند هستند اوردوزهای تصادفی و مرگ و میر ناشی از آن به شکل فزاینده‎ای افزایش پیدا می‎کند.

الکل ریسک سرطان پوست را افزایش می‌دهد

این موضوع راز نیست که مصرف زیاد الکل می‎تواند برای سلامت مضر باشد. یک تحقیق جدید پس از یافتن ارتباط میان مصرف الکل با افزایش خطر سرطان پوست، شواهد تازه‎ای در این مورد به دست می‎دهد. محققان پی برده‎اند که هر 10 گرم افزایش میزان مصرف مشروب الکلی در روز با افزایش خطر ابتلا به کارسینومای سلول بازال و کارسینومای سلول سنگ‎فرشی، که دو نوع اصلی سرطان پوست غیر ملانوما محسوب می‎شوند، مرتبط است.

مست کردن در اوایل نوجوانی خطر مرگ زودرس را افزایش می‎دهد

آیا سنی را که در آن برای اولین بار مست کردید به یاد دارید؟ بر مبنای تحقیق جدید، زندگی شما ممکن است به آن مستی بستگی داشته باشد. محققان پی برده‎اند افرادی که برای نخستین بار پیش از سن 15 سالگی مست می‎کنند، در مقایسه با کسانی که در دورۀ بلوغ دچار مستی نشده‎اند، و آنهایی که اولین مستی را در دوره‎های بعدی زندگی تجربه می‎کنند، ممکن است در ریسک بالاتری برای مرگ زودرس قرار داشته باشند.

پرنوشی الکل چطور فعالیت مغز را دگرگون می‎کند

الکل، پرنوشی الکل، کم‎نوشی الکل، مشروب الکلی، مغز، حافظه کاری، حافظه تجسم فضایی، دانشجویان، مغز در حال رشد، مغز در حال توسعه

مطالعات نشان داده‎اند که در طول انجام تکالیف شناختی، افراد دچار پرنوشی الکل عملکرد به مراتب ضعیف‌تری دارند

مطالعات پیشین نشان داده‎اند که افراد الکلی دچار تغییرات قابل اندازه‎گیری در فعالیت مغز در حال استراحت هستند. و حالا، برای اولین بار، محققان به تغییرات مشابهی در مغز دانشجویان غیر الکلی دچار پرنوشی پی برده‎اند. نوشابه‎های الکلی در سراسر جهان مصرف می‎شوند، و اگر با رعایت اعتدال مصرف گردند شاید هیچ تهدید جدی برای سلامت ایجاد نکنند. اما نوشیدن مقدار زیاد و نامنظم آن حامل مشکلات زیادی برای سلامت خواهد بود.

مصرف حشیش در نوجوانان با افزایش خطر جنون مرتبط است

مطالعات از دیرباز وجود ارتباط میان مصرف حشیش (ماری‎جوانا) و روان‌پریشی را مطرح کرده‎اند. تحقیق جدید وجوه این ارتباط را روشن‎تر می‎کند. این تحقیق پی می‌برد، نوجوانانی که مصرف این مادۀ مخدر را افزایش می‎دهند بیشتر در معرض تجربۀ دوره‎های شبه جنون قرار دارند. این مطالعه همچنین نشان می‎دهد که مصرف مکرر حشیش در نوجوانان و خطر بروز علایم سایکوز ممکن است تا حد زیادی به واسطۀ علایم افسردگی باشد.

حتی مقدار کم الکل در دوران بارداری ویژگی‎های صورت بچه را تغییر می‎دهد

پس از پی بردن به این موضوع که حتی نوشیدن گهگاهی مشروب می‎تواند بر رشد چهرۀ بچه آسیب بزند، مطالعۀ تازه اثبات می‎کند که هیچ سطحی از ایمنی در مورد مصرف الکل در زمان بارداری وجود ندارد. محققان بلژیکی و استرالیایی عادات مشروبخواری بیش از 400 زن را در طول دورۀ بارداری ارزیابی و مشخصات چهرۀ فرزندان آنها را در سن یک سالگی ترسیم کردند. تیم تحقیق پی برد که مصرف الکل – حتی در مقادیر کم – به شکل زیرکانه‎ای بر شکل‎گیری مشخصات چهرۀ جنین شامل شکل بینی، چانه و چشم‎ها تأثیر می‎گذارد.

مقالات دیگر...