دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار الکل / اعتیاد / مواد مخدر
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن
• ترجمه هامیک رادیان


پس از پی بردن به این موضوع که حتی نوشیدن گهگاهی مشروب می‎تواند بر رشد چهرۀ بچه آسیب بزند، مطالعۀ تازه اثبات می‎کند که هیچ سطحی از ایمنی در مورد مصرف الکل در زمان بارداری وجود ندارد.
محققان بلژیکی و استرالیایی عادات مشروبخواری بیش از 400 زن را در طول دورۀ بارداری ارزیابی و مشخصات چهرۀ فرزندان آنها را در سن یک سالگی ترسیم کردند.
تیم تحقیق پی برد که استفاده از الکل – حتی در مقادیر کم – به شکل زیرکانه‎ای بر شکل‎گیری مشخصات چهرۀ جنین شامل شکل بینی، چانه و چشم‎ها تأثیر می‎گذارد.
نویسندۀ همکار رهبر مطالعه، ایوا موگلی / Evi Muggli از انستیتو تحقیقات کودکان مردوخ در استرالیا، و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در JAMA بیماری‎های کودکان گزارش دادند.
CDC اعلام کرده است که هیچ سطحی از ایمنی در مورد مصرف الکل در دوران بارداری وجود ندارد، و نیز هیچ زمانی در بارداری برای نوشیدن مشروب الکلی ایمن نیست.
در هر حال، یک مطالعۀ CDC در سال 2015 پی برد که در حدود 1 درصد مادران باردار در ایالات متحد آمریکا خبر از مصرف الکل در 30 روز منتهی به نظرسنجی داده‌اند.
مصرف مشروب الکلی در طول بارداری می‎تواند سبب بروز مشکلات جسمانی و رشد در فرزندان شود که شامل وزن کم هنگام تولد، ناتوانی‎های یادگیری، کوچک بودن اندازۀ سر، ناتوانی‎هایی ذهنی، و مشکلات مرتبط به بینایی و شنوایی است. این اختلالات زیرمجموعۀ اختلال جنینی طیف الکل (FASD) هستند.
این نیز مشخص شده است که مصرف الکل در دورۀ بارداری می‎تواند بر رشد چهرۀ کودک تأثیر بگذارد، اگرچه میزان مصرف الکلی که می‎تواند سبب چنین صدمه‎ای شود ناروشن است.
برای مطالعۀ خود موگلی و همکارانش بر آن شدند تا در این مورد تحقیق کنند که چگونه سطوح مختلف مصرف الکل در دوران بارداری بر رشد چهرۀ فرزند تأثیر می‎گذارد.

استفاده از تصویربرداری سه‌بُعدی برای نقشه‎برداری مشخصات چهرۀ کودکان
مطالعه شامل 415 بچۀ متولد شده از مادرانی بود که بخشی از مطالعۀ AQUA (مطالعۀ پرسش در مورد الکل در بارداری) بودند.
مطالعۀ AQUA یک مطالعۀ طولی درازمدت بر روی 1600 زن باردار است، که این هدف را دنبال می‎کند که چگونه مصرف مقادیر مختلف الکل در طول بارداری بر کودک نازاده تأثیر می‎گذارد.
به عنوان بخشی از مطالعه از مادران خواسته شد تا پرسشنامۀ مشروحی را در مورد تواتر و مقدار مصرف الکل خود در 3 ماه منتهی به آغاز بارداری و همچنین هر یک از سه‎ماهۀ بارداری را تکمیل کنند.
مصرف کم الکل به عنوان نوشیدن کمتر از 20 گرم الکل در هر وعده و کمتر از 70 گرم الکل در طول هفته تعریف شد. مصرف متوسط به عنوان نوشیدن 21 تا 49 گرم الکل در هر وعده و کمتر از 70 گرم در طول هفته تعریف شد؛ و مصرف سنگین به عنوان نوشیدن بیش از 50 گرم الکل در هر وعده نوشخواری تعریف شد.
وقتی بچه‎ها به سن یک سالگی رسیدند، مورد تصویربرداری چهره قرار گرفتند. بر مبنای اعلام نویسندۀ همکار رهبر مطالعه هری ماتیوز / Harry Matthews، از دانشگاه ملبورن استرالیا، تیم تحقیق از یک "تکنیک آنالیز چهرۀ سه‎بعدی پیچیده که چیزی نزدیک به 7000 پیکسل بر نقطه را ثبت می‎کرد"، استفاده کرد.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
مستی چه عالمی دارد؟


زنان "باید از مصرف مشروب الکلی در طول بارداری پرهیز کنند"
محققان پی بردند که مصرف الکل به هر مقدار (کم، متوسط، زیاد) – مشخصاً در سه ماهۀ اول بارداری – به ایجاد تغییرات در شکل‎گیری مشخصات چهرۀ فرزند منجر می‎شود.
تیم تحقیق می‎نویسد که این تغییرات برای چشم غیر مسلح مرئی نیست، زیرا اندازۀ آنها کمتر از 2 میلی‎متر است. به هر جهت، تکنیک تصویربرداری سه‌بُعدی می‎تواند بروز تغییرات هر چند کوچک را در بینی، لب‌ها، و چشم‌ها بر مبنای هر سطح از مصرف الکل تشخیص دهد.
بر مبنای یافته‌های خود، محققان به این جمع‎بندی می‎رسند که خوردن حتی مقادیر کم الکل در طول بارداری می‎تواند بر رشد چهرۀ جنین تأثیر بگذارد.
پروفسور جین هالیدی / Jane Halliday، از انستیتو تحقیقات کودکان مردوخ می‎گوید:
"ما از دیدن اینکه این مقدار نسبتاً اندک الکل چگونه می‎تواند تأثیری ماهرانه بر جا بگذارد شگفت‎زده شدیم و یافته‎های ما از توصیه‌های ملی برای پرهیز از نوشیدن مشروب الکلی در دوران بارداری حمایت می‎کند."
الیزابت الیوت / Elizabeth Elliott، نویسندۀ همکار مطالعه از دانشگاه سیدنی در استرالیا اضافه می‎کند: "اطلاعات مطالعۀ ما مشخصاً مهمند. این اطلاعات نیاز به توصیۀ پرهیز از مصرف الکل در طول بارداری به زنان را تأکید می‎کند و شواهد تازه‎ای برای حمایت از این اندرز در اختیار من می‎گذارد."


Source:
medicalnewstoday.com
Just a little alcohol during pregnancy may alter baby's facial features
By Honor Whiteman
Published: Fri 9 June 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

فشار خون زنان پیش از بارداری جنسیت فرزند را پیش‌بینی می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.