دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مشروب چگونه بر سلول‎های بنیادی مغز تأثیر می‎گذارد

الکل، سلول بنیادی، سیستم عصبی مرکزی، سلول بنیادی مغز، بیماری کبدی، تباهی سیستم عصبی، تباهی سیستم عصبی، مرگ سلول‌های عصبی

الکل باعث مرگ سلول‎های بنیادی مغز می‌شود

اخبار الکل / اعتیاد / مواد مخدر

• ماریا کوهوت، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه محمدقاسم رافعی

همه می‎دانیم که پرنوشی الکل برای ما بد است، اما آیا واقعاً می‎دانیم که الکل دقیقاً چه تأثیری بر مغز دارد؟ تحقیق جدید عنوان می‎کند که پرنوشی درازمدت الکل باعث مرگ سلول‎های بنیادی مغز می‎شود، که نقشی حیاتی در عملکرد سالم شناختی ایفا می‎کنند.
بر مبنای داده‎های ارائه شده از سوی "انستیتو ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم" (NIAAA)، در ایالات متحد آمریکا، سالانه تقریباً 800.000 نفر از جمعیت بزرگسال کشور بر اثر مصرف الکل جان خود را از دست می‎دهند. NIAAA اضافه می‎کند که الکل "سومین علت پیشتاز قابل پیشگیری ایجاد مرگ و میر" در کشور است.
تحقیقات همچنین به شکل مکرر مصرف الکل را با ریسک توسعۀ بیماری کبدی و همچنین تباهی سیستم عصبی مرتبط کرده‎اند.
و اکنون، محققان در حال بررسی اثرات الکل بر سلول‎های بنیادی عصبی (NSCs) هستند، که سلول‎های تقسیم نشده در سیستم عصبی مرکزی‌اند که دارای توانایی عملکرد تخصصی و در هنگام نیاز هستند.
دکتر پینگ وو / Ping Wu - از بخش پزشکی دانشگاه تگزاس در گالوستون - و تیمش یک سری آزمایش‌ها را با استفاده از موش‌ها انجام دادند. آنها پی بردند که الکل باعث دگرگون شدن تقسیم NSC می‌شود و بر بقاء سلول آسیب می‎زند. آنها همچنین متوجه وجود تفاوت تأثیرگذاری الکل در ماده‎ها در مقایسه با نرها شدند.
دکتر وو می‎گوید، "این کشف که مغز بزرگسالان سلول‎های بنیادی تولید می‎کند که سلول‎های عصبی جدیدی ایجاد می‎کنند راه تازه‎ای در دسترسی به مشکل تغییرات مرتبط به الکل در مغز پیش روی ما قرار می‎دهد."
دکتر پینگ وو می‎گوید:
"به هر جهت، پیش از اینکه این رویکرد تازه را بتوان توسعه داد، ما نیازمند آن هستیم که بفهمیم الکل چگونه در مراحل مختلف رشد بر سلول‌های بنیادی مغز در نواحی مختلف مغز، و در مغز جنس مذکر و جنس مؤنث تأثیر می‎گذارد."
نتایج مطالعه اخیراً در نشریۀ "گزارش‌های سلول بنیادی" منتشر شده است.

الکل به سلول‌های بنیادی حمله می‎کند
برای مطالعۀ سرنوشت NSCs در آزمایشگاه موش‌های قرار گرفته در معرض مصرف درازمدت الکل، تیم تحقیق از آخرین تکنیک‎های تعیین فرجام القایی ژنتیکی استفاده کرد. این تکنیک‎ها امکان مشاهدۀ آنچه را که به مرور زمان برای NSCs اتفاق می‎افتد فراهم می‎کند، که این شامل چگونگی نقل مکان سلول‌ها و چگونگی تخصصی شدن آنها نیز است.
محققان پی بردند که از منطقۀ ساب‌ونتریکولار، منطقۀ ساب‎گرانولار، و لایۀ تنیسیت - سه ناحیۀ مغز که حاوی NSCs شناخته می‎شوند - منطقۀ ساب‎ونتریکولار بطن جانبی نخستین ناحیه‎ای بود که متحمل بیشترین آسیب ناشی از مجاورت با الکل می‎شد.
در این ناحیه، سلول‌های بنیادی "بیش از همه در برابر اثرات الکل آسیب‌پذیر بودند" و الکل باعث اختلال در فرآیند تقسیم آنها می‎شد.
به هر جهت، دکتر وو و تیمش می‎نویسند که مصرف درازمدت الکل چنین به نظر می‎رسد که باعث مرگ NSCs می‎شود. پس از مصرف درازمدت الکل میزان سلول‌های بنیادی در سطح وسیعی کاهش پیدا می‎کنند.

زنان بیشتر تحت تأثیر قرار می‎گیرند
به علاوه محققان پی بردند که موش‌های ماده بیش از موش‎های نر در معرض آسیب ناشی از مصرف زیاد الکل قرار دارند.
نویسندگان مطالعه گزارش می‎دهند، "ماده‎های در معرض اتانول علایم مسمومیت شدیدتری نشان دادند و این مسمومیت به سرعتی بیش از موش‌های نر افزایش پیدا کرد."
نه فقط این بلکه تعداد سلول‎های بنیادی نیز به شکل چشمگیری در مغز ماده‌ها نسبت به نرها دچار کاهش شد.
نویسندگان مطالعه می‎گویند، "احتمالاً جالب توجه‎ترین یافتۀ این مطالعه این است که موضع مکانی و جنس، نقش‌هایی محوری در تعیین پاسخ NSC به مصرف اتانول ایفا می‎کنند."
با وجود این برخی مکانیسم‌های اصلی و دلایل پشت آسیب‌پذیری بیشتر ماده‌ها نسبت به الکل نیازمند تحقیقات تکمیلی است.
نویسندگان مطالعه می‎گویند، "اگر ماده‎ها و نرها سطوح متفاوتی از متابولیت اتانول ایجاد می‎کنند، این متابولیت‌ها می‎توانند به سیستم عصبی مرکزی ماده‌ها بیش از نرها آسیب برسانند."
تیم تحقیق امیدوار است تا بتواند در آینده اطلاعات بیشتری در مورد مکانیسمی که در فعل و انفعال میان الکل و NDCs نقش دارد، آشکار سازد. این مهم به آنها امکان می‎دهد تا راهکارهای بهتری را برای مخاطب قرار دادن سوء مصرف الکل آشکار کنند.

Source:
How drinking affects brain stem cells
By Maria Cohut
Fact checked by Jasmin Collier
Published Sun 12 November 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.