دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار الکل / اعتیاد / مواد مخدر
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن
• ترجمة هامیک رادیان

در حالی که حشیش (ماری‌جوانا) رایج‌ترین مادة مخدر غیر قانونی در ایالات متحد آمریکا است، به طور روزافزون در حال قانونی شدن است، که این موضوع شناسایی ضررهای بالقوة این مادة مخدر را مهم‌تر از همیشه جلوه می‌دهد. حالا، یک مطالعة تازه درمی‌یابد که مصرف مدام حشیش می‌تواند تراکم استخوان را کاهش داده، خطر استئوپوروزیس و شکستگی استخوان را افزایش دهد.
بر مبنای نظر مؤسسة ملی سوءمصرف مواد مخدر (NIDA)، یک نظرسنجی در سال 2014 نشان داد که در حدود 22.2 میلیون نفر در ماه سپری شده حشیش مصرف کرده‌اند، و بالاترین میزان مصرف مربوط به نوجوانان و بزرگسالان جوان بوده است.
تا به امروز 25 ایالت آمریکا شامل واشینگتن دی. سی. حشیش را برای مصارف پزشکی و / یا تفریحی قانونی کرده‌اند و انتظار افزایش این رقم می‌رود.
در حالی که این قانونی‌سازی مصرف حشیش از سوی بسیاری مورد استقبال قرار گرفته است، دیگران ابراز نگرانی کرده‌اند که این روند منجر به افزایش چشمگیر مصرف تفریحی حشیش خواهد شد،‌که افراد بیشتری را در معرض خطرات محتمل آن برای سلامت قرار می‌دهد.
بر این مبنا، تمرکز روزافزونی برای شناسایی چنین ریسک‌هایی پدید آمده است؛ مطالعات اخیر نشان داده‌اند که این مادة مخدر می‌تواند عملکرد رگ‌های خونی را مختل کند، و خطر بیماری‌های مرتبط به دندان را افزایش دهد.
اکنون، یک مطالعة تازه که در نشریة پزشکی آمریکا / American Journal of Medicine منتشر شده است – عنوان می کند که ضربه‌پذیری سلامت استخوان‌ها را هم باید به فهرست مزبور اضافه کرد.

مصرف مداوم حشیش تراکم استخوان را به میزان 5 درصد کاهش می‌دهد
تیم تحقیق – به رهبری پروفسور استیوارت رالستن / Stuart Ralston از مرکز پزشکی ژنومیک و آزمایشی در دانشگاه ادینبورگ در بریتانیا – داده‌های 284 فرد بزرگسال را که در فاصلة 2011 تا 2013 در مراکز کمک‌های اولیه پذیرش شده بودند مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
از این تعداد 170 فرد بزرگسال برای مصارف تفریحی حشیش مصرف می‌کردند، در حالی که 114 نفر افراد بزرگسال سیگاری بودند که حشیش نمی‌کشیدند.
برای مطالعة خود محققان مصرف سنگین حشیش را به عنوان مصرف بیش از 5000 بار آن در طول عمر تعیین کردند. در هر حال، به طور متوسط، مصرف کنندگان مدام حشیش در این مطالعه بیش از 47000 بار در طول عمر خود حشیش مصرف کرده بودند، در حالی که حشیش‌کش‌های متعادل‌تر در حدود 1000 بار به مصرف آن مبادرت کرده بودند.
با استفاده از یک روش اشعة ایکس موسوم به جذب‌سنجی اشعة ایکس با انرژی دوگانه (DEXA)، محققان تراکم استخوان نمونه‌ها را اندازه‌گیری کردند.
محققان دریافتند که در مقایسه با افراد غیر حشیشی، مصرف کنندگان قهار حشیش دارای 5 درصد کاهش در میزان تراکم استخوان بودند، که تیم تحقیق می‌گوید این می‌تواند خطر مشکلات مرتبط به سلامت استخوان را افزایش دهد.
پروفسور رالستن می‌گوید: "ما از مدت‌ها پیش این را می‌دانیم که خواص حشیش می‌تواند بر عملکرد سلول استخوان آسیب برساند، اما در این مورد تاکنون ایده‌ای نداشته‌ایم که این موضوع برای افرادی که به طور مرتب حشیش مصرف می‌کنند چه معنایی می‌تواند داشته باشد.
مطالعة ما نشان داده است که افراد دارای مصرف سنگین حشیش در مقایسه با افراد غیر حشیشی دچار کاهش زیادی در میزان تراکم استخوان می‌شوند، و یک نگرانی واقعی در این مورد وجود دارد که این موضوع می‌تواند در ادامة زندگی آنها را در معرض افزایش ریسک توسعة استئوپوروزیس و شکستگی استخوان قرار دهد."
بر مبنای تحقیقات بیشتر محققان دریافتند که افراد دارای مصرف سنگین حشیش دارای وزن کمتر و شاخص تودة بدن (BMI) کمتر نسبت به افراد غیر حشیشی بوده‌اند – عواملی که به نازک شدن استخوان در این افراد مرتبط است.
محققان می‌گویند این یافته‌ها می‌تواند موضوع کاهش مشاهده شده در تراکم استخوانی افراد حشیشی را توضیح دهد اگرچه آنان بر این موضوع تأکید دارند که برای فهم بیشتر این ارتباط به مطالعات بیشتر نیاز است./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

رژیم غذایی ضد التهابی مانع کاهش تراکم استخوان در زنان می‎شود

با بالا رفتن سن، مردم دچار از دست دادن تراکم یا چگالی استخوان می‎شوند و زنان در دوره پس از یائسگی به طور مشخص در خطر بالاتری از استئوپوروزیس و شکستگی استخوان قرار دارند. در هر حال، مواردی هستند که می‎

استئوارتریت: کاهش وزن تباهی مفاصل زانو را کاهش می‎دهد

چاقی ریسک فاکتور شناخته شده‌ای برای استئوارتریت است که یکی از عوامل پیشتاز ایجاد ناتوانی در ایالات متحد آمریکا و سراسر دنیا به شمار می‌رود. یک مطالعه جدید شواهدی در این مورد ارائه می‎دهد که کاهش وزن م