دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اسپرم مردان در جهان غرب بیش از 50 درصد کاهش یافته است

اخبار باروری و ناباروری

• تیم نیومن
• ترجمه هامیک رادیان

در بزرگ‎ترین مطالعه از نوع خود، محققان پی برده‎اند که در طول دهه‏های اخیر شمار اسپرم مردان در جهان غرب بیش از 50 درصد کاهش یافته است. به هر جهت در خارج از حیطۀ این کشورها کاهش مزبور چشمگیر نیست.
این پرسش که آیا تعداد اسپرم مردان در حال کاهش است سال‌های سال یکی از موضوعات داغ و مناقشه‌برانگیز میان جوامع علمی بوده است. به هر حال، هیچ جمع‎بندی قاطعی در این مورد به دست نیامده است.
البته کاهش تعداد اسپرم پیامدهای مهمی بر موضوع تولید مثل انسان خواهد داشت، اما این تنها علت برای به صدا درآمدن زنگ خطر نیست. نشان داده شده است که کاهش تعداد اسپرم ریسک تمامی انواع علل مسبب مرگ و میر و بیماری را افزایش می‌دهد.
برای مثال، یک مطالعه منتشر شده در سال 2014 به این جمع‌بندی رسید که، "افراد دارای پارامترهای غیر نرمال اسپرم در ریسک بالاتری برای مرگ قرار دارند، که این احتمال وجود اتیولوژی مشترکی میان ناباروری و مرگ و میر را مطرح می‎کند."
همچنین کاهش تعداد اسپرم با دگرشکلی آلت تناسلی مردان (هیپوسپادیاس)، بیضه‎ای که در داخل کیسۀ بیضه دارای حرکت نیست (کریپتورکیدیسم) و سرطان بیضه مرتبط است.
دیگر نگرانی عمومی این است که تعداد اسپرم و دیگر موازین مربوط به کیفیت اسپرم ممکن است علامتی از این باشد که ما در حال زندگی در یک محیط سمی هستیم. هر قدر ما در این مورد بیشتر بدانیم، خواهیم توانست تا تغییرات آگاهانه‎تری در مورد مواد شیمیایی مورد مصرف روزمرۀ خویش ایجاد کنیم.

جمع‎آوری داده‎های مربوط به تعداد اسپرم
با این پس‌زمینۀ ذهنی گروهی از دانشمندان اخیراً بر آن شدند تا یک مرور و متاآنالیز سیستماتیک بزرگ مقیاس در مورد روند تعداد اسپرم انجام دهند.
برای مطالعۀ خود گروهی از دانشمندان دانشکدۀ بهداشت عمومی و جامعۀ پزشکی دانشگاه عبری حدسا براون در اسرائیل به نیروهایی از دانشکده پزشکی ایکان در مونت سینائی نیویورک ملحق شدند. نتایج مطالعه در نشریه "روزآمد باروری انسان" منتشر می‎شود.
محققان 7500 مطالعه را غربال کردند و یک آنالیز متا رگرسیون در مورد 185 مطالعه انجام شده در فاصلۀ 1973 تا 2011 انجام دادند. نتایج شفاف و شگفت‎انگیز بود.
مردان اروپایی، آمریکای شمالی، استرالیا، و نیو زیلند دچار 52.4 درصد کاهش در تراکم اسپرم و 59.3 درصد کاهش در تعداد کلی اسپرم بودند.
در مقابل هیچ کاهش معنی‎داری در مردان آسیایی، آمریکای جنوبی و آفریقایی مشاهده نشد – اگرچه در این مناطق مطالعات کمتری برای آنالیز انجام شده است. نکتۀ نگران کننده این است که نرخ نزول تعداد اسپرم به نظر نمی‌رسد که در مردان غربی در حال کند شدن باشد. "شیب، شیب‎دار است". حتی وقتی آنالیز به مطالعات مربوط به 1996 تا 2011 محدود شد، روند مورد بحث هنوز قابل ملاحظه بود.

پیامدهای کاهش تعداد اسپرم
از سال 1992 این سؤال که آیا تعداد اسپرم به صورت مداوم در حال افت است موضوعی بوده که در سطح وسیع بر سر آن بحث می‌شده است. اگرچه مطالعات قدیمی‎تر روی این موضوع انگشت گذاشته و به نتایج مختلفی رسیده بودند، مطالعۀ حاضر دامنۀ گسترده‎تری دارد.
برای اطمینان از اینکه آنالیز مطالعه تا حد امکان درست خواهد بود، محققان آرایۀ کاملی از عوامل بالقوه را مورد کنترل قرار دادند. این شامل زمان استراحت، روش جمع‎آوری اسپرم، چگونگی شمارش تعداد اسپرم، سن نمونه، چگونگی انتخاب جمعیت مطالعه، و تعداد نمونه داده شده به هر مرد، بود.
نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر حقائی لوین می‎گوید:
"با توجه به اهمیت تعداد اسپرم برای باروری مردانه و سلامت انسان، این مطالعه یک زنگ خطر برای محققان و مقامات بهداشتی در سراسر جهان است تا در مورد علل کاهش شدید تعداد اسپرم با هدف پیشگیری از این روند تحقیق کنند."
نویسندگان مطالعه معتقدند از آنجا که کاهش تعداد اسپرم فقط در مردان کشورهای غربی دیده می‌شود، "مواد شیمیایی مورد بده و بستان" ممکن است نقشی در این روند نزولی داشته باشد.
اگرچه مطالعۀ حاضر علت اصلی را هدف نمی‎گیرد، کاهش کیفیت اسپرم پیشتر با آفت‎کش‎ها، گرما، عوامل مربوط به سبک زندگی، رژیم غذایی، سیگار، استرس و BMI مرتبط دانسته شده است. محققان می‌پرسند که آیا کاهش تعداد اسپرم ممکن است مصداقی برای ضرب‎المثل "قناری در معدن زغال سنگ" باشد.
به دلیل برخورداری از جزئیات مشرح و تنوع زیاد مجموع داده‎ها، این مطالعه دربرگیرندۀ 39 سال و 50 کشور بود – یافته‎ها به طور مشخص قدرتمند هستند، و بنابراین به طور مشخص نگران کننده‎اند.
محققان می‎نویسند با توجه به ارتباطی که تاکنون میان کاهش تعداد اسپرم و مجموع مرگ و میر مشخص شده است، "تحقیق در مورد علل و پیامدهای این نزول به شکل عاجل مورد نیاز است."

Source:
Sperm count more than halved in Western men
By Tim Newman
Published: Wed 26 Jul 2017 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تفاوت خطر مرگ بر اثر فیبریلاسیون دهلیزی در زنان و مردان

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.