دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سیستم عصبی جنین در حال رشد ممکن است به شکل منفی تحت تأثیر مقادیر بالای فلوراید قرار گیرد

اخبار بیماری‌های کودکان و نوزادان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

نوشیدن آب و مسواک زدن دندان‎ها فعالیت‎هایی روزمره هستند که ما بدون تأمل آنها را انجام می‎دهیم. اما به‌نظر می‎رسد این فعالیت‎های به ظاهر بی‌ضرر ممکن است در مورد مادران باردار عواقب غیر مترقبه‌ای برای فرزندان آنها در پی داشته باشد.
یک تحقیق جدید می‎گوید بچه‎هایی که در دوران جنینی در معرض مصرف مقادیر بالای فلوراید قرار داشته‎اند ممکن است در مقایسه با بچه‎هایی که این مقادیر در مورد آنها کمتر بوده دارای بهرۀ هوشی پایین‎تری باشند.
محقق اصلی مطالعه دکتر هاوارد هیو / Howard Hu از دانشکدۀ بهداشت عمومی دالا لنا در دانشگاه تورونتو در کانادا و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریۀ "چشم‎اندازهای بهداشت محیطی" منتشر کرده‎اند.
فلوراید یک مادۀ معدنی است که مکرراً به آب نوشیدنی و فرآورده‎های مربوط به دندان مثل خمیر دندان و دهانشویه‌ها اضافه می‎شود زیرا فلوراید به پیشگیری از فساد دندان کمک می‎کند.
بر مبنای اعلام CDC نوشیدن آب حاوی فلوراید می‎تواند فساد دندان در کودکان و بزرگسالان را در حدود 25 درصد کاهش دهد.
به هر جهت، مطالعات عنوان کرده‎اند که فلوراید ممکن است یک جنبۀ تخریبی نیز داشته باشد. برای مثال یک تحقیق مربوط به سال 2014 قرار گرفتن در معرض فلوراید را با کمبود شناختی در بچه موش‎ها مرتبط کرده است.
دکتر هیو و همکارانش چنین تحقیقی را پس از آن انجام دادند که پی بردند مصرف فلوراید زیاد در دوران پیش از زایمان می‎تواند مانع افزایش رشد هوش فرزند شود.

قرار داشتن در معرض فلوراید و IQ بچه
مطالعه شامل 299 خانم و فرزندان آنها بود که تمامی آنها در "پروژۀ تماس اوایل زندگی با مواد سمی محیطی در مکزیکو" مشارکت داشتند.
نمونه‎های ادرار از تمامی مادران در دوران بارداری، و همچنین از بچه‎های این گروه از مادران در زمانی که بچه‌ها بین 6 تا 12 ساله بودند گرفته شد تا بدین وسیله سطح تماس آنها با فلوراید تعیین شود.
دکتر هیو توضیح می‎دهد، "این موضوع مهم است زیرا مطالعات پیشین میزان تماس را بر اساس اندازه‎گیری‌های محله‎ای نوشیدن آب فلورایددار انجام داده‎اند، که اندازه‎گیری مستقیم نیست و میزان تماس با فلوراید را به طور دقیق اندازه‎گیری نمی‎کند."
او اضافه می‎کند، "تحقیقات مزبور به میزان تماس بچه‌ها با فلوراید پرداخته‎اند به جای اینکه تماس دوران جنینی را مد نظر داشته باشند یا اینکه حجم نمونۀ سوژه‎های مطالعه بسیار کمتر بوده است."
هوش بچه‌ها در سن چهار سالگی با استفاده از شاخص شناختی عمومی (GCI) "مقیاس توانایی کودکان مک‎کارتی" اندازه‎گیری شد و همچنین این کار در سنین 6 تا 12 سالگی بچه‎ها با استفاده از "مقیاس اختصاری هوش وکسلر" (WADI) انجام گرفت.
تیم تحقیق به این موضوع پرداخت که سطح فلوراید در ادرار چگونه می‎تواند بر هوش بچه تأثیر بگذارد.

فلوراید بر سیستم عصبی جنین تأثیر می‎گذارد
نتایج مطالعه نشان داد زنانی که سطح فلوراید ادرار آنان در دوران بارداری بیشتر بوده بیشتر احتمال دارد که فرزندانی دارای بهرۀ هوشی کمتر داشته باشند.
به طور مشخص محققان پی بردند که با هر 0.5 میلی‎گرم بر لیتر افزایش سطح فلوراید در مادران باردار، نمرات GCI و WASI به ترتیب دچار 3.15 و 2.5 مرحله کاهش می‎شود.
نکتۀ جالب توجه این است که نتایج نشان داد سطح فلوراید در ادرار کودکان 6 تا 12 ساله به نظر نمی‎رسد که بر هوش آنان تأثیری داشته باشد.
روی هم رفته محققان می‎گویند که یافته‎های آنها عنوان می‎کند که تماس با فلوراید در دوران جنینی می‎تواند بر رشد عصبی بچه‎ها به شکلی که باعث کاهش بهرۀ هوشی آنها می‎شود تأثیر بگذارد.
دکتر هاوارد هیو می‎گوید، "مطالعۀ ما نشان می‏‌دهد که سیستم عصبی جنین در حال رشد ممکن است به شکل منفی تحت تأثیر مقادیر بالای فلوراید قرار گیرد. این مطالعه همچنین عنوان می‎کند که سیستم عصبی پیش از زایمان ممکن است در مقایسه با بچه‎های در سنین مدرسه نسبت به قرار گرفتن در معرض فلوراید حساس‌تر باشد."
محققان در جمع‌بندی مطالعۀ خود می‎گویند، "... یافته‎های ما، در ترکیب با شواهد مربوط به مطالعات روی مدل‌های انسانی و حیوانی موجود، به لزوم مطالعات بیشتر در مورد اثرات جانبی بالقوه فلوراید مشخصاً در زنان باردار و کودکان، و نیز کسب اطمینان در این مورد که آیا فواید در سطح کل جمعیت مصرف فلوراید بر ریسک‌های بالقوۀ مرتبط به مصرف آن چربش دارد، تأکید می‎کند."

Source:
High fluoride levels in pregnancy may lower offspring IQ
By Honor Whiteman
Published: Sat 24 September 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

فشار خون زنان پیش از بارداری جنسیت فرزند را پیش‌بینی می‌کند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.