دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار بیهوشی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• اَن استاف
ترجمه نادر اکبری

FDA در چهاردهم دسامبر سال جاری هشداری در مورد کاربرد داروهای بیهوشی عمومی و آرام‌بخش‌ها در کودکان زیر 3 سال و زنان باردار در طول سه‌ماهة سوم بارداری منتشر کرد. بر مبنای نظر این ارگان، کاربرد مکرر یا مداوم این داروها می‌تواند برای رشد مغز کودکان مضر باشد.
FDA اکنون انتظار دارد تا این هشدارها در مورد خطر مزبور به برچسب داروهای بیهوشی عمومی و آرام‌بخش‌های مندرج در زیر اضافه شود:
- دسفلوران (سوپران)
- اتومیدیت (امیدیت)
- هالوتان
- ایزوفلوران (فوران)
- کتامین (کتالار)
- لورازپام تزریقی (اتیوان)
- متوهگزیتال (بریوایتال)
- میدازولام تزریقی، شربت
- پنتوباربیتال (نمبیوتال)
- پروپوفول (دیپریوان)
- سووفلوران (یولتان، سوجورن)
FDA عنوان می‌کند که متخصصان مراقبت‌های بهداشتی "فواید بیهوشی مورد نظر در کودکان خردسال و زنان باردار را در مقابل خطرات بالقوه مورد نظر قرار دهند"، مخصوصاً در مورد کودکان زیر سه سال نیازمند اقدامات متعدد و جراحی‌هایی که بیش از 3 ساعت به طول می‌انجامند. FDA توصیه می‌کند که والدین و زنان باردار باید با پزشکان خود در مورد عوارض جانبی (AEs) مرتبط به کاربرد داروها مشاوره کنند.
ادبیات پزشکی در مورد امنیت و عوارض جانبی بالقوة این داروها دارای نظراتی متفاوتی است. بر مبنای نظر FDA این سازمان عوارض جانبی بالقوة این داروها بر رشد مغز در کودکان را از زمان انتشار نخستین مطالعه در این موضوع (نشریة سائنس 1999) مورد بررسی قرار داده است. به هر حال، مطالعات جانوری و انسانی اخیر دریافته‌اند که یک بار تماس و قرار گرفتن در معرض داروهای بیهوشی عمومی یا آرام‌بخش‌ها "نامحتمل است که اثرات منفی بر رفتار یا فراگیری" داشته باشد (JAMA 2016).
اخبار آنستزیولوژی / Anesthesiology News اخیراً چندین مقاله با این سرفصل منتشر کرد شامل مقاله‌ای که در مورد اثرات مجاورت با دوز واحد داروهای بیهوشی در کودکان خردسال بحث کرده بود.
FDA می‌گوید به تحقیقات بیشتر در این مورد نیاز است، و آنها در صورت به دست آمدن اطلاعات بیشتر مردم را از آنها آگاه خواهند کرد. هر گونه اثرات جانبی کاربرد این داروها باید بلافاصله به برنامة FDA MedWatch گزارش شود./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

آکادمی کودکان آمریکا اصرار دارد که والدین و مراقبان بهداشتی، دادن کُدئین به کودکان را متوقف کنند، و به آموزش‌های بیشتر در مورد ریسک‌ها و محدودیت‌های استفاده از کدیین در بیماران زیر 18 سال فراخوان می‌د

یک بار بیهوشی به بهرة هوشی کودکان خردسال آسیب نمی زند

یک مطالعة طولی همگروهی که در JAMA منتشر شده است عنوان می‎کند، یک بار قرار گرفتن در معرض مواد بیهوشی استنشاقی در کودکان دارای سن کمتر از 36 ماه با توسعة اختلالات عصبی و رفتار نابهنجار در دوران کودکی مر