دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار تغذیه / رژیم غذایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن
• ترجمة محمدقاسم رافعی

یک مطالعة تازه دریافته است که کودکان متولد شده از مادران دچار کمبود ویتامین B12 در ریسک بالاتر ابتلاء به دیابت نوع 2 و دیگر اختلالات متابولیک قرار دارند.
نویسندة ارشد مطالعه دکتر پونوسامی ساراوانان / Ponusammy Saravanan از دانشکدة پزشکی دانشگاه وارویک در انگلستان و همکارانش یافته‌های مقدماتی خود را در کنفرانس سالیانة جامعة اندوکرینولوژی ارائه می‌دهند.
ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است که به صورت طبیعی در فرآورده‌‌های جانوری نظیر شیر، تخم مرغ، پنیر، گوشت، ماکیان و ماهی وجود دارد. این ویتامین همچنین به عنوان مکمل غذایی در دسترس است و به برخی محصولات غیر حیوانی نظیر غلات و حبوب مورد مصرف برای صبحانه اضافه می‌شود.
بر مبنای نظر انستیتوهای ملی بهداشت، ویتامین B12 به برخی از عملکردهای بدنی شامل شکل‌گیری گلبول‌های قرمز خون، سنتزDNA ، و عملکردهای نورولوژیک کمک می‌کند.
دوز روزانة توصیه شده برای مصرف ویتامین B12 در افراد 14 سال به بالا مقدار 2.4 میکروگرم است که این مقدار در زنان باردار با مختصری افزایش به 2.6 میکروگرم و در مادران شیرده به 2.8 میکروگرم می‌رسد.
دکتر ساراوانان و همکارانش می‌گویند که تحقیق پیشین نشان داده است که زنان دچار کمبود ویتامین B12 در دورة بارداری احتمال بیشتری دارد تا دارای شاخص تودة بدن (BMI) بالاتر بوده و بچه‌هایی با وزن کم هنگام تولد و کلسترول بالا داشته باشند.
به علاوه، این تحقیق نشان داده است که این نوزادان در دوران کودکی دچار مقاومت انسولین بیشتر هستند که خطر ابتلاء آنها به دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد.

کمبود ویتامین B12 در حاملگی میزان لپتین فرزند را تغییر می‌دهد
دکتر ساراوانان و تیمش بر آن شدند تا تعیین کنند که آیا مشاهداهت پیشین ممکن است با لپتین، هورمونی که توسط سلول‌های چربی تولید می‌شود، مرتبط باشد. لپتین که اغلب تحت عنوان "هورمون سیری" به آن اشاره می‌شود به ما می‌گوید که چه وقت باید دست از خوردن بکشیم.
تحقیق پیشین نشان داده بود که اضافه وزن می‌تواند میزان لپتین را در پاسخ به مصرف غذا افزایش دهد. این می‌تواند به مقاومت لپتین منجر شود، که به نوبة خود می‌تواند به اضافه وزن بیشتر، وزن گرفتن و مقاومت انسولین بینجامد، که همگی ریسک دیابت 2 را افزایش می‌دهند.
برای مطالعة خود محققان 91 نمونة خون را که از مادران و فرزندان آنها در هنگام وضع حمل گرفته شده بود مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. به علاوه آنها 42 نمونة بافت چربی مادر و نوزاد و 83 نمونة بافت جفت را آنالیز کردند.
محققان متوجه شدند که کودکان متولد شده از مادران دچار کمبود ویتامین B12 - که به عنوان کمتر از 150 پیکومول در لیتر تعریف می‌شود – بیشتر احتمال دارد که میزان لپتین بالاتر از حد نرمال داشته باشند، که این موضوع می‌تواند خطر ابتلاء آنها به دیابت نوع 2 و سایر اختلالات متابولیک را افزایش دهد.
تیم تحقیق عنوان می‌کند که کمبود ویتامین B12 در مادران باردار می‌تواند بر برنامه‌ریزی ژن لپتین تأثیر بگذارد، و تولید هورمون را در طول رشد جنین دگرگون کند.
دکتر پنوسامی ساراوانان می‌گوید: "محیط غذایی ایجاد شده توسط مادر می‌تواند برنامه‌ریزی پایداری برای سلامت بچه ایجاد کند. ما می‌دانیم که بچه‌های متولد شده از مادران دچار کمبود تغذیه یا اضافه تغذیه در خطر بالاتری از مشکلات سلامت نظیر دیابت نوع 2 قرار دارند و ما همچنین می‌بینیم که کمبود ویتامین B12 در مادران باردار می‌تواند بر متابولیسم چربی و ریسک‌های مرتبط تأثیر داشته باشد. این، دلیل اقدام ما به تحقیق در مورد لپتین یا هورمون سلول چربی است."
در حال حاضر محققان قادر نیستند مکانیسم‌های دقیقی را که توسط آنها کمبود ویتامین B12 مادران باردار میزان لپتین را در فرزندان افزایش می‌دهد، مشخص کنند اما آنها در این مورد نظریاتی دارند.
نویسندة همکار مطالعه دکتر ادیکالا انتونتیسونیل / Adaikala Antonysunil از دانشگاه وارویک می‌گوید: "یا کمبود B12 باعث انباشت چربی در جنین می‌شود، و این به افزایش لپتین می‌انجامد، یا کمبود این ویتامین واقعاً سبب بروز تغییرات شیمیایی خاصی در ژن‌های جفت تولیدکنندة لپتین می‌شود تا مقدار بیشتری هورمون بسازند."
او اضافه می‌کند: "از آنجا که ویتامین B12 در واکنش‌های متیلاسیون بدن درگیر است که می‌توانند بر روشن و خاموش شدن ژن‌ها اثرگذار باشند، ما به این مورد اخیر مشکوک هستیم."
محققان امیدوارند با تحقیقات بیشتر موفق به اثبات ظن خود شوند. آنها می‌گویند در صورت اثبات یافته‌های آنها، توصیه‌های فعلی در مورد مصرف ویتامین B12 در خلال بارداری دستخوش تغییر خواهد شد./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

مطالعة اخیر انجام شده از سوی انستیتوهای ملی بهداشت به ارتباطی میان افسردگی در اوایل بارداری و ابتلاء به دیابت بارداری در اواخر آن پی می‌برد. محققان همچنین دریافته‌اند که دیابت بارداری با افزایش خطر اب

9 فوق غذا برای دیابت و شیوه آماده کردن آنها

افراد مبتلاء به دیابت ابتدا باید از منظم بودن تغذیة روزانة خود مطمئن شوند. داشتن وعده‌های غذایی دارای فیبر، کربوهیدرات‌های دیرهضم، پروتئین اندک، و چربی‌های سالم در هر وعده به کنترل قند خون بیست و چهار