plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
Image

نوع چربی مصرفی پدر بر ریسک سرطان سینة دخترش مؤثر است

اخبار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

هانر وایتمن
ترجمة هامیک رادیان

تحقیق تازه شواهد بیشتری در این مورد فراهم می‌کند که شیوة زندگی پدر چگونه می‌تواند بر سلامت نسل‌های آینده تأثیر بگذارد. این موضوع پس از این مطرح شد که محققان دریافتند فرزندان مادة موش‌هایی که نر آنها با رژیم غذایی پرچربی تغذیه شده‌اند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.
فرزندان ماده موش‌های نری که رژیم غذایی سرشار از چربی‌های گیاهی داشتند در هر حال در معرض ریسک کمتری از سرطان سینه بودند.
نویسنده همکار مطالعه توماس اُنگ / Thomas Ong از دانشگاه سائو پائولو / Sao Paulo در برزیل و همکارانش اخیراً یافته‌های خود را در نشریه پژوهش‌های سرطان سینه / Breast Cancer Research منتشر کرده‌اند.
محققان می‌نویسند که اگر نتایج آنها در آزمون‌های انسانی تأیید شود، ممکن است راه مداخلات جدید برای کاهش ریسک سرطان سینه که در آن رژیم غذایی پدر پیش از ایجاد نطفة فرزند اصلاح می‌شود، هموار شود.
پس از سرطان پوست سرطان سینه در میان زنان آمریکایی دارای بیشترین میزان شیوع است. از هر 8 زن آمریکایی یک تن در طول دوران زندگی خود دچار سرطان سینه می‌شود.
این را می‌دانیم که ریسک ابتلا به سرطان سینه در زنان ممکن است با شماری از عوامل تحت تأثیر قرار گیرد. این عوامل شامل تاریخچة خانوادگی بیماری و جهش‌های ژنتیک موروثی است. به صورت روزافزون محققان در حال روشن کردن این موضوع هستند که چگونه سلامت و شیوة زندگی پدر می‌تواند بر ریسک سرطان سینه در فرزند او تأثیر بگذارد.
تحقیق تازه از سوی اُنگ و همکارانش بر اساس یافته‌های پیشین عنوان می‌کند که سرطان سینه زنان ممکن است تحت تأثیر رژیم غذایی پدران آنها باشد.

اصلاح رژیم غذایی پدر می‌تواند ریسک سرطان سینه را در دختر او کاهش دهد
در مورد سرطان سینه بیشتر بدانید
محققان می‌نویسند که روغن ذرت سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشدة چند حلقه‌ای امگا – 6 است در حالی که لارد دارای میزان بالایی از چربی‌های اشباع شده است.
در مرحلة بعد تیم تحقیق موش‌های نر را با موش‌های ماده‌ای که تغذیة نرمال داشتند به جفت‌گیری واداشت.
حتی فرزندان موش‌های ماده‌ای که از تغذیة استاندارد برخوردار بودند در سن 50 روزگی وارد روندی شدند که نشانه‌های آغازین رشد تومورهای خاص پستانداران در آنها به چشم می‌خورد.
تیم تحقیق سپس میزان شیوع تومور را در میان موش‌های ماده، این مورد را که ظهور تومور چقدر زمان نیاز دارد، تعداد تومورهایی را که بروز می‌کرد، و حجم هر تومور را برآورد کرد.
در مقایسه با بچه موش‌های ماده‌ای که از پدران با تغذیة کنترل شده برخوردار بودند، بچه موش‌های ماده‌ای که دارای پدران با تغذیة چربی بالا برخوردار بودند کاهش مرگ بر اثر سلول‌های توموری را نشان می‌دادند.
در هر حال تیم تحقیق دریافت که فرزندان مادة موش‌های نری که با چربی بالای بر پایة روغن ذرت تغذیه می‌شدند کاهشی را در رشد تومور نشان می‌دادند، تومورهای کمتری وجود داشت و تأخیر در ایجاد تومور بیشتر بود – که این بدان معنی است که تومور برای آغاز رشد به زمان بیشتری نیاز دارد.
بر اساس نتایج مطالعة خود، محققان عنوان می‌کنند که نوع چربی مورد مصرف مردان می‌‌تواند تأثیری مهم در مورد ریسک ابتلاء دختران آنها به سرطان سینه داشته باشد و مصرف روغن‌های گیاهی دارای یک تأثیر پیشگیرانة قوی است.
محققان بر این عقیده‌اند که چنان تأثیراتی ممکن است به تغییر میکرو RNA / microRNA و بیان پروتئین مربوط باشد. آنها چنین تغییرات بیان ژنی را در اسپرم موش‌های نر و همچنین در بافت غدد پستان فرزندان مادة آن موش‌ها مشاهده کردند. بیشتر آنکه این تغییرات با رشد سلولی، بقا و مرگ مرتبط بود.
محققان می‌نویسند که مطالعات پیشین نشان داده‌اند که ورزش و تغییر رژیم غذایی می‌توانند بیان میکرو RNA را در جوندگان نر به شکل نرمال درآورند.
اُنگ می‌گوید: "اگر این موضوع در مطالعات انسانی تأیید شود، به صورت بالقوه استراتژی پیشگیری از سرطان می‌تواند توسعه یابد و بر رژیم غذایی پدران پیش از ایجاد نطفة فرزندانشان متمرکز شود."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده