دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار داروسازی / زیست‌فناوری
تغییر اندازه و نوع قلم متن

ترجمه دکتر رویا وکیلی

در ماه سپتامبر 2014، یک خانم 36 سالة سوئدی، اولین وضع حمل را پس از پیوند رحم انجام داد. مجلة لانست /  Lancet گزارشی در مورد صحت این مطلب منتشر کرده است.

این خانم رحم خود را از یکی از دوستان خانوادگی و زنی 61 ساله دریافت کرد. از آنجا که دریافت کننده تخمدان‌های سالمی داشت، قادر به ساختن تخمک‌هایی بود که با استفاده از لقاح مصنوعی (IVF)قبل از پیوند بارور شده بودند.

"ناباروری با علل مطلق رحمی" تنها نوع ناباروری در زنان است که غیرقابل درمان شناخته می‌شود. این وضعیت ناشی از سندرم رکیتانسکی است که در آن زن از بدو تولد فاقد رحم است. پیوند رحم جایگزین مدت‌ها است تنها گزینه برای درمان این نوع ناباروری است که شانس مادر شدن را به این بیماران می‌بخشد.

در نتیجه، اخبار اولین نوزاد متولد شده از خانمی با سندرم رکیتانسکی که دریافت‌کنندة پیوند رحم بود، امید را به زنانی با این نوع ناباروری با علل رحمی مطلق بازگرداند. 

محققانی از دانشگاه گوتنبرگ سوئد که پیوند را انجام داده‌اند، به مدت 10 سال مشغول مطالعه و تحقیق در این زمینه بوده‌اند. قبل از انجام این عمل در انسان، محققان آزمایش‌های خود را بر روی جوندگان و پستانداران غیر انسان انجام داده‌اند.

در سال 2013، محققان پیوند را بر روی 9 زن نابارور با عامل رحمی مطلق آغاز کردند که رحم را از فرد اهدا کنندة زنده دریافت کردند. خانم سوئدی که اخیراً زایمان کرده است یکی از آنها بود.

اگرچه دو نفر از زنان در این آزمایش در طول ماه‌های اولیه به دلیل عفونت‌های شدید و ترومبوز مجبور به هیسترکتومی (عمل برداشتن رحم) شدند، تیم محققان موفقیت‌آمیز بودن پیوند را در 7 زن دیگر گزارش کرده‌اند.

عادت ماهیانه زنان در طول 2 تا 3 ماه اول پس از پیوند شروع شد. اگرچه در بعضی از زنان، پس‌زدن خفیف پیوند مشاهده شد، محققان توانستند با تجویز یک دورة کوتاه سرکوب سیستم ایمنی بر این مشکل غلبه کنند.

به غیر از این آزمایش، تنها در دو نفر دیگر پیوند صورت گرفته است. در اولین پیوند، رحم پس از سه ماه به علت نکروز تدریجی رحم، خارج شده است.

دومین پیوند، از اهداکنندة غیر زنده به فردی مبتلا به سندرم رکیتانسکی بود. اگرچه این زن دو بار از طریق انتقال جنین، باردار شد اما هر دو حاملگی قبل از هفتة ششم منجر به سقط جنین شد.

تخمک با استفاده از IVF (لقاح مصنوعی)، قبل از مادر دریافت پیوند رحم، بارور شده بود.

در مجموع 11رویان با استفاده از این روش، تهیه و منجمد شدند. یک سال پس از پیوند رحم، یکی از این جنین‌ها به رحم منتقل شد.

پروفسور مت برین استورم که رهبری تیم محققان را بر عهده دارد، می‌گوید: "رشد جنین در طول 31 هفتة اول بارداری طبیعی بود. تنها یک مورد پس‌زدن خفیف پیوند در طول حاملگی مشاهده شدکه با استفاده از کورتیکواستروئیدها با موفقیت درمان شد. "او همچنین می‌گوید: "خانم سوئدی تا یک روز قبل از زایمان به طور تمام وقت کار می‌کرد."

به دلیل پره‌اکلامپسی، زن در 31 هفتگی در بیمارستان بستری شد و نوزادش16ساعت بعد با عمل سزارین متولد شد.

اگرچه ضربان قلب نوزاد هنگام بستری شدن مادر، غیر طبیعی تشخیص داده شد، در روزهای پس از تولد، سلامت کودک بر طبق مقیاس آپگار برای تعیین سلامت نوزادان تأیید شد.

نوزاد پس از ده روز از بخش نوزادان مرخص شد و محققان می‌گویند حال عمومی مادر وکودک خوب است.

پروفسور برین‌استورم می‌گوید: "موفقیت ما بر پایة 10سال تحقیق فشرده برروی حیوانات و آموزش جراحی توسط تیم ‌ما استوار است که امکان درمان بسیاری از زنان جوانی را که از این نوع ناباروری رنج می‌برند فراهم می‌کند. نکتة دیگر این است که ما نشان داده‌ایم پیوند رحم از یک اهدا کننده حتی پس از یائسگی نیز امکان‌پذیر است./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

غول‌های فناوری و فریز کردن تخمک

انجماد تخمک نیازمند این است که زنان لقاح خارج رحمی (IVF) انجام دهند، روشی با درصد ناکامی بالا که می‌تواند به خطر مرده‌زایی، سزارین، زایمان زودرس، بارداری‌های متعدد و خطرات بالاتر ناهنجاری‌های جنینی بی

بهترین اپلیکیشن‎های باروری

کوشش برای باردار شدن می‎تواند یکی از استرس‌زاترین برهه‎های زندگی باشد. هر دو هفته انتظار پس از بارداری بالقوه می‎تواند به درازی یک عمر به نظر برسد و وقتی نتیجۀ تست منفی از آب درمی‎آید این می‎تواند غیر

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.