دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار داروسازی / زیست‌فناوری
تغییر اندازه و نوع قلم متن

ترجمه دکتر رویا وکیلی

غول‌های فناوری، فیس ‌بوک و اپل، فاش کردند که حاضراند هزینۀ فریز کردن تخمک‌های کارکنان زن خود را برای استفاده‌های بعدی بپردازند. هرچند به باور بعضی این خبر آگهی از استخدام مترقی و قابل انعطاف می‌دهد، برای بعضی دیگر بیشتر انتقادآمیز بوده است.
شبکۀ خبری NBC روز سه‌شنبه این خبر را منتشر کرد که فیس ‌بوک اخیراً خدمات فریزر کردن تخمک را ارائه می‌دهد و همتای آن یعنی اپل نیز از ماه ژانویه شروع به این کار خواهد کرد. شرکت‌های سیلیکون‌ولی، نخستین کارفرمایانی هستند که به دلایل غیر از دلایل پزشکی پیشنهاد انجماد تخمک را داده‌اند.
منطق ارائه شده برای انجماد تخمک این است که زنان جوان کارمند برای اولین بار بدون به خطر انداختن باروری خود، قادر به توسعه و پیشرفت حرفه‌شان باشند.
زنان در این دو شرکت فیس بوک و اپل به مراتب کمتر از مردان شاغل هستند. نیروی کار مرد در این شرکت‌ها به ترتیب 69% و 70% است.
هر دو شرکت حاضراند هزینۀ 20 هزار دلاری ذخیرۀ تخمک‌ها را بپردازند. این عمل به عنوان یک حرکت رقابتی برای جلب کارکنان برتر زن در این شرکت‌ها تفسیر شده است.NBC  به نقل از یکی از مدافعان طرح انجماد تخمک‌ها به نام بریجیت آدامز از انجمن بیماران Eggsurance می‌گوید با ارائه این پیشنهاد، این شرکت‌ها در حمایت از زنان در پیشبرد زندگی‌شان سرمایه گذاری می‌کنند. آدامز می‌گوید: "داشتن یک زندگی حرفه‌ای و داشتن کودک همچنان کار بسیار دشواری است."
در بیانیه‌ای از اپل می‌خوانیم: «هدف ما توانمندسازی زنان در اپل است تا بتوانند در کنار انجام بهترین کار زندگی خود، از عزیزان خود نیز مراقبت کرده و خانوادۀ خود را نیز پرورش دهند.»
با این حال، برخی دیگر نسبت به این مسأله بدبین هستند. جسیکا کازینز، دستیار پروژه در مرکز ژنتیک و جامعة (CGS) در مقاله‌ای به این مورد پاسخ داده است: "ما می‌خواهیم زنان در اپل بدون نگرانی دربارۀ خانواده خود بیشتر وقت خود را صرف کار کردن برای ما کنند.
کازینز استدلال می‌کند که "انجماد تخمک یک عصای جادویی نیست که به شما امکان تشکیل خانواده با سرعت، دور از فشار محل کار و ساعت بیولوژیکی را بدهد." مسألۀ انجماد تخمک بد فهمانیده شده است. غیر عاقلانه است در اخبار جداگانه‌ای که در CGS منتشر شده، عمل انجماد تخمک غیر عقلانی خوانده شده است و بیان می‌کند که خطرات این کار مورد مطالعۀ کافی قرار نگرفته‌اند و شواهد کافی در زمینۀ خطرات بلند مدت تهدید کنندۀ سلامت در این روند برای کودکان متولد شده به این روش در دسترس نیست.
دکتر مارسی دارنووسکی، مدیر اجرایی گروه مدافعان این طرح می‌گوید:
"منجمد کردن تخمک‌ها نه کار ساده‌ای است و نه بی‌خطر. بازیابی تخمک‌های متعدد شامل تزریق هورمون‌های قوی است؛ بعضی از آنها مورد تأیید نبوده و برای استخراج مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. خطرات کوتاه مدت این عمل از خفیف تا خیلی شدید متغیر است و خطرات طولانی مدت ناشناخته هستند چرا که به اندازۀ کافی مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند، با وجودی که صنعت باروری چندین دهه از این هورمون‌ها استفاده کرده است."
در بیانیة CGS این مطلب شرح داده شده که چگونه داروهای هورمونی برای تولید تحریکی در تخمدان می‌تواند موجب سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) شود.
در حالی که علائم خفیف این سندرم شامل تهوع، نفخ و احساس ناراحتی می‌شود، موارد جدی آن نیازمند بستری شدن به دلیل خونریزی داخل شکمی، چرخش تخمدان، و درد شدید است. اگرچه این مسأله نادر است اما OHSS به مرگ نیز منجر شده است.
انجماد تخمک نیازمند این است که زنان لقاح خارج رحمی (IVF) انجام دهند، روشی با درصد ناکامی بالا که می‌تواند به خطر مرده‌زایی، سزارین، زایمان زودرس، بارداری‌های متعدد و خطرات بالاتر ناهنجاری‌های جنینی بینجامد.
دارنووسکی می‌پرسد: "چرا فیس بوک و اپل، کارکنان خود را تشویق به کاری می‌کنند که سلامت آنها را در معرض خطر قرار می‌دهد؟ "و می‌گوید:" پرداخت هزینۀ انجماد تخمک به نفع خانم‌ها مطرح می‌شود، اما ممکن است موجب دلسرد شدن زنان از ایجاد توازن میان کار و خانواده و در نتیجه واقعاً به نفع شرکت باشد."
علاوه بر این، هر دو کالج آمریکایی زنان و زایمان و انجمن آمریکایی تخصصی باروری، دستورعمل‌هایی را برای دلسرد کردن زنان از انجماد تخمک به دلایل غیر پزشکی صادر کرده‌اند./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آسپیرین شانس باروری را در زنان دچار التهاب افزایش ‎می‎دهد

ناباوری مبتلابه تعداد زیادی از زوج‎هایی است که برای بچه‎دار شدن تلاش می‎کنند. تحقیق جدید عنوان می‎‎کند، مصرف دوز پایین آسپیرین می‎تواند شانس بارداری را در زنان دچار التهاب مزمن افزایش دهد. ناباروی – ک

ژنتیک چگونه بر انتخاب‌ باروری ما اثر می‌گذارد

مردم هر روز بیشتر و بیشتر، اقدام به آوردن اولین فرزند خود را به تعویق می‌اندازند و در کشورهای صنعتی نرخ خانواده‌های بدون فرزند در حال رشد است. این موضوع به عوامل اقتصادی اجتماعی، فرهنگ و محیطی و همچنی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.