دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار درد
تغییر اندازه و نوع قلم متن


• دکتر کاترین پادوک
• فرهنگ راد

در پی مروری بر مطالعات منتشر شده در مورد ارتباط میان ویتامینخواب، و درد، محققان می‎گویند که مکمل ویتامین D، در کنار خواب خوب، می‎تواند راه مؤثری برای مدیریت درد در برخی بیماری‎ها مثل ارتریت، درد مزمن کمر، فیبرومیالژی، و گرفتگی عضلات در قاعدگی باشد.
این مرور که از سوی محققان بخش روان‎شناسی دانشگاه فدرال سائو پائولو در برزیل انجام شد، در "نشریۀ اندوکرینولوژی" منتشر شده است.
محققان توضیح می‎دهند، در حالی که نقش ویتامین D در متابولیسم استخوان به خوبی مشخص شده است، در عین حال شواهدی مبنی بر سهم این ویتامین در دیگر فرآیندهای زیستی مثل پردازش پیام‎های حسی و تنظیم خواب وجود دارد.
ارتباط دیگری که به خوبی شناخته شده، ارتباط میان درد با اختلالات خواب است. در هر حال آنچه روشن نیست، این است که ویتامین D چگونه در این دو ارتباط جا می‎افتد.
در مرور خود، محققان به مطالعات اخیر که به بررسی ارتباط میان ویتامین D، خواب و درد پرداخته‌اند، نگاه می‎کنند. آنها همچنین می‎گویند که متخصصان مراقبت‎های پزشکی باید این پیوندها را در هنگام ارائۀ توصیه‎های درمانی برای تمامی انواع درد شامل کمردرد مزمن، فیبرومیالژی، ارتریت و گرفتگی‌های عضلانی مد نظر قرار دهند.
نویسندۀ ارشد مطالعه دکتر مایکل لوی اندرسون می‎گوید: "ما به این فرضیه رسیده‎ایم که مکمل مناسب ویتامین D، در ترکیب با بهداشت خواب می‎تواند اثرات درمانی مدیریت بیماری‎های مرتبط به درد مثل فیبرومیالژی را بهینه کند."
خانم دکتر اندرسون بر اهمیت فهم مکانیسم‎هایی که خواب، ویتامین D و درد را به هم مرتبط می‎کنند - مواردی مثل مسیرهای ایمنولوژیک و نوروبیولوژیک - تأکید می‎کند.
مدیریت درد یکی از عرصه‎های پیچیده در علم پزشکی است که طیف گسترده‎ای از تحقیقات و درمان‎ها را شامل می‎شود. درد در ایالات متحد آمریکا بیش از مجموع موارد بیماری قلبی، سرطان و دیابت مردم را رنج می‎دهد.
درد شایع‎ترین علت مراجعۀ مردم به سرویس خدمات پزشکی است، و بخش بزرگی از بودجۀ مراقبت‎های پزشکی را به خود اختصاص می‎دهد.

دو راه تأثیرگذاری ویتامین D بر حساسیت نسبت به درد
در مقالۀ خود، محققان درد را به سه نوع اصلی طبقه‌بندی کرده‌اند: درد نوسیسپتیو (ناشی از جراحت یا آسیب وارد بر بافت و کشف شده توسط سلول‎های عصبی حسی)؛ درد نوروپاتیک (ناشی از صدمه دیدن سیستم عصبی)؛ و درد دارای منشأ احساسی و عاطفی.
محققان توضیح می‎دهند که درد هم توسط سیستم عصبی مرکزی (مغز و طناب نخاعی) و هم سیستم عصبی محیطی (که شامل بخشی است که پیام‎ها را از سلول‌های عصبی حسی می‎گیرد و آنها را برای رسیدن به مغز و نخاع تقویت می‎کند) تنظیم می‎شود.
محققان همچنین فعل و انفعال میان سیستم ایمنی و سیستم اعصاب محیطی را تشریح می‎کنند - و برای مثال، التهاب را که می‎تواند حساسیت نسبت به درد را افزایش دهد و به عنوان هیپرآلژزی شناخته می‌شود.
تحقیق جدید همچنین نشان می‎دهد که دو راه در مورد تأثیر ویتامین D بر حساسیت درد وجود دارد: یکی از این دو تأثیر این ویتامین بر خواب و دیگری از طریق تأثیر آن بر التهاب است.
در مقالۀ خود، محققان 19 مطالعۀ "بسیار مرتبط" را برجسته می‎کنند که در فاصلۀ 2011 تا 2017 انجام شده و به بررسی نقش ویتامین D در خواب پرداخته‌اند. این مطالعات یا در مورد اختلالاتی نظیر سندرم پای بی‎قرار، آپنه خواب انسدادی و نارکولپسی کاوش کرده‎اند یا مقیاس‎های عمومی را برای اندازه‎گیری مواردی نظیر کیفیت خواب و مدت خواب مورد استفاده قرار داده‎اند.
محققان همچنین 16 مطالعۀ دیگر را متمایز کرده‎اند که در فاصلۀ سال‌های 2008 تا 2017 منتشر شده‎اند و بیشترین ارتباط را با پیوند میان ویتامین D و اختلالات درد دارند. وضعیت‎های مورد پوشش آنها عبارتند از: درد اسکلتی عضلانی، فیبرومیالژی، ارتریت روماتوئید، بیماری سلول داسی شکل، سرطان، و درد کمر.

فرضیات کار برای تحقیق بیشتر
در پی مرور خود نویسندگان مطالعه فرضیۀ کاری برای تحقیق بیشتر پیشنهاد می‎دهند. این فرضیه عنوان می‎کند که "درد مزمن و اختلالات خواب یک پیوند دوسویه را به اشتراک می‎گذارند، که در آن کمبود ویتامین D ممکن است نقش مهمی داشته باشد."
این فرضیه پیشنهاد می‎دهد که ویتامین D - در شکل فعال زیستی خود - با تحریک پاسخ ضد التهابی ایجاد شده از سوی سلول‎های ایمنی کار می‎کند. این، باعث کاهش حساسیت به درد می‌شود، که به نوبۀ خود سبب بهبود کیفیت خواب می‎گردد.
بنابراین، نویسندگان مطالعه می‎گویند که مکمل‎های ویتامین D - در کنار برخورداری از بهداشت خواب - می‎تواند اثربخشی رویکردهای مدیریت درد در درمان طیفی از اختلالات را بهبود بخشد.
آنها می‎نویسند این هنوز می‎تواند یک راه ساده برای بهبود کیفیت زندگی بیماران و کاهش بار مالی مراقبت‌های پزشکی باشد.
از موضع خود به عنوان ادیتور نشریه، ساف اندریکوپولوس / Sof Andrikopoulos، استادیار دانشگاه ملبورن استرالیا، اهمیت مطالعه را که او به عنوان "بسیار تازه و هیجان‎انگیز" توصیف کرده است، تفسیر می‎کند:
"ما در حال گره‎گشایی از مکانیسم‎های ممکنی هستیم که به چگونگی درگیری ویتامین D در بسیاری از فرآیندهای پیچیده شامل آنچه مطالعۀ حاضر نشان می‎دهد، می‌پردازند - که یک خواب شبانۀ خوب و سطح نرمال ویتامین D می‎تواند راه مؤثری برای مدیریت درد باشد."

Source:
medicalnewstoday.com
Vitamin D supplements and good night's sleep may help to manage pain
Written by Catharine Paddock PhD
Published: Wed 24 May 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

سرنخی از اینکه چرا مردان بهتر از زنان می‌خوابند

آیا زنان بیش از مردان در معرض مشکلات خواب قرار دارند، و اگر این‌گونه است، چرا؟ یک مطالعة جدید که در PNAS منتشر شده است نشان می‌دهد که جنسیت بر چگونگی به خواب فرو رفتن ما مؤثر است. گمان می&zw

نقش مطالعه در بهبود سلامت و تندرستی

برای بسیاری از انسان‌ها، هیچ چیز همانند گم شدن در صفحات یک کتاب خوب نیست؛ کتاب می‌تواند ما را به جهان دیگری ببرد، و دستکم به صورت موقت ما را از شر استرس‌های زندگی روزمره رها کند. اما به شکلی روزافزون،

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.