plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
Image

یبوست و خطر بیماری‌های کلیوی

یبوست، بیماری کلیوی

بر مبنای داده‌های انستیتو ملی دیابت و دستگاه گوارش و بیماری‌های کلیوی (NIDDK) فقط در ایالات متحد آمریکا 42 میلیون نفر از مشکل یبوست رنج می‌برند.

اخبار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو
• ترجمة دکتر نادر ناصرزاده، نادر اکبری


یبوست یکی از مشکلات دستگاه گوارش است که صدها میلیون نفر در جهان از آن رنج می‌برند. اگرچه این اختلال به خودی خود به ندرت خطرناک است، تحقیق تازه عنوان می‌کند که یبوست می‌تواند نشانة ضعف سلامت کلیه‌ها باشد.
بر مبنای داده‌های انستیتو ملی دیابت و دستگاه گوارش و بیماری‌های کلیوی (NIDDK) فقط در ایالات متحد آمریکا 42 میلیون نفر از مشکل یبوست رنج می‌برند.
هر ساله یبوست به عنوان دلیل 2.5 میلیون مورد مراجعه به پزشک لحاظ می‌شود.
عوارض ناشی از یبوست نادرند، اما یبوست مزمن و درازمدت می‌تواند به مشکلات جدی برای سلامت منجر شود.
مطالعات پیشین یبوست را به افزایش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط دانسته‌اند، و احتمال این ارتباط را از ناحیة تأثیرات یبوست بر باکتری‌های روده دانسته‌اند.
یک تجزیه و تحلیل که در مورد بیش از 700000 زن انجام شد، دریافت که در زنان دچار یبوست شدید، ریسک بیماری‌های قلبی عروقی تا 23 درصد افزایش پیدا می‌کند.
مطالعة جدید به بررسی ارتباط میان یبوست و سلامت کلیه می‌پردازد.

یبوست ریسک CKD و نارسایی کلیه را تا 13 درصد افزایش می‌دهد
دکتر کزابا کووسکی / Csaba Kovesdy و دکتر کی‌ایچی سومیدا / Keiichi Sumida از مرکز علم بهداشت و مرکز پزشکی امور کهنه‌سربازان دانشگاه تنسی / ، the University of Tennessee Health Science Center and Memphis Veterans Affairs Medical Center 3.5 میلیون کهنه سرباز آمریکایی را بررسی کردند. این بیماران ابتدا در 2004 و سپس در 2006 مورد معاینه قرار گرفتند و سپس تا سال 2013 تحت پیگیری قرار داشتند.
تمامی نمونه‌ها در زمان نخستین معاینه دارای کلیة با عملکرد نرمال بودند، اما به مرور زمان، برخی از بیماران دچار یبوست و بیماری کلیوی شدند.
بیماران دچار یبوست 13 درصد بیشتر از دیگر بیماران در معرض ابتلاء به بیماری مزمن کلیوی (CKD) و 9 درصد بیشتر در خطر نارسایی کلیه قرار داشتند.
محققان همچنین تناسبی در مورد درجة شدت یبوست و بیماری مزمن کلیوی و نارسایی کلیه مشاهده کردند.
به شکلی فزاینده یبوست شدید به ریسک بالاتر ابتلاء به بیماری کلیوی مرتبط بود.
دکتر کووسکی با اشاره به ارتباط میان سلامت روده و کلیه‌های ما، عنوان می‌کند که مطالعة آنها باعث ایجاد روشن‌بینی بیشتر در مورد علل بیماری کلیه و همچنین درمان و پیشگیری از آن می‌شود.
دکتر کووسکی می‌گوید: "یافته‌های ما ارتباط محتمل میان روده و کلیه‌ها را برجسته می‌کند و در مورد پاتوژن‌های پیشرفت بیماری کلیوی بینش درونی بیشتری پدید می‌آورد. نتایج ما نیاز به نظارت دقیق بر عملکرد کلیه در میان بیماران دچار یبوست به ویژه مبتلاء به اشکال شدید آن را نشان می‌دهد."
نتایج مطالعه در شمارة آیندة «نشریة انجمن نفرولوژی آمریکا» منتشر خواهد شد.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:

آیا کمردرد و یبوست به هم مرتبطند؟


برای رسیدن به علت پژوهش بیشتر مورد نیاز است
بر مبنای داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، در سال 2014 بیش از 20 میلیون نفر از مردم آمریکا یعنی 10 درصد کل جمعیت این کشور دچار بیماری مزمن کلیوی بودند. بیماری مزمن کلیوی نشانگان یا علایم اولیه ندارد و بنابراین ممکن است بسیاری از مردم بی‌آنکه خود بدانند مبتلاء به این بیماری باشند.
فشار خون بالا و دیابت در میان ریسک فاکتورهای CKD فهرست شده‌اند. ریسک فاکتورهای دیگر شامل بیماری قلبی عروقی، چاقی و کلسترول بالا است.
دکتر کووسکی اضافه می‌کند، مطالعات بیشتر مورد نیاز است تا مشخص شود که آیا یبوست در این مورد نقشی علّی بازی می‌کند یا خیر. اما اگر وجود رابطة علی در این مورد ثابت شود، همان تغییرات سبک زندگی و مداخلات رژیم غذایی که به فروکش کردن یبوست کمک می‌کنند می‌توانند محافظ سلامت کلیه نیز باشند./

برای مطالعه در مورد یبوست و علل و شیوه‌های درمان آن مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین، اخبار سلامت توصیه می‌شود:
یبوست - علل، علایم و درمان

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده