دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نگاهی به اختلال خُلق فصلی

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

ترجمه دکتر رویا وکیلی

زمستان: همة ما لحظاتی را تجربه کرده‌ایم که ترجیح می‌دهیم در رختخواب بمانیم به جای اینکه کار را در روزی سرد و تاریک آغاز کنیم. اما برای کسانی که مبتلا به اختلال خلقی فصلی هستند، زمستان می‌تواند یک شکل شدید افسردگی را آغاز کند. دریک مطالعة جدید، محققان ادعا می‌کنند چیزی را که باعث به ‌وجود آمدن این وضعیت شده شناسایی کرده‌اند.
محقق اصلی این تحقیق، برندا مک ماهون و همکارانش، از دانشگاه کپنهاگ در دانمارک، به تازگی یافته‌های خود را درکنگرة کالج اروپا /  Neuropsychopharmacology (ECNP) در برلین آلمان ارائه کردند.
اختلال خلقی فصلی (SAD) شکلی از افسردگی است که ممکن است در همان زمان از سال رخ دهد، از پاییز تا تمام زمستان. این اختلال فصلی هر ساله در حدود 500000 نفر در ایالات متحد را تحت تأثیر قرار می‌دهد، در حالی‌که 20-10% از آمریکایی‌ها از "افسردگی زمستان" رنج می‌برند که نوع خفیف افسردگی فصلی است.
علائمSAD  شبیه به علائم افسردگی بالینی و عبارت‌اند از اضطراب، غم و اندوه، تحریک پذیری، گوشه‌گیری اجتماعی، عدم تمرکز و خستگی.
علت دقیق SAD نامشخص است، اما مطالعات گذشته نشان داده‌اند که با کاهش نور خورشید در پاییز و زمستان آغاز می‌شود. محققان بر این باوراند که عدم قرار گرفتن در معرض نور می‌تواند به کاهش تعادل مواد شیمیایی مغز به نام انتقال دهنده‌های عصبی بینجامد، و بر خلق و خو تأثیر بگذارد.
در این مطالعه، تیم تحقیقاتی بر اساس این نظریه کار خود را آغاز کرده و ادعا می‌کند که علت بیوشیمیایی SAD را یافته‌اند.

کشف کد تنظیم مغز با تغییر فصول
برای رسیدن به این یافته‌ها، مک ماهون و تیم او با روش توموگرافی انتشار موقعیت (PET) به اسکن مغز 11 نفر مبتلا به SAD و 23 نفر بدون این اختلال پرداختند.
به طور خاص، آنها سطح پروتئین ناقل سروتونین (SERT) شرکت کنندگان را در فصل زمستان و تابستان مورد بررسی قرار دادند. SERT، مسؤول انتقال سروتونین، یک انتقال دهندۀ عصبی شناخته شده برای تنظیم خلق و خو است.
نتایج تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که در فصل زمستان، سطح SERT در شرکت کنندگان مبتلا به SAD 5 % بالاتر از فصل تابستان است، در حالی‌که شرکت کنندگان بدون اختلال هیچ تغییری در سطح SERT نشان ندادند. سطوح بالاتر سروتونین در زمستان نشان دهندة حذف بیشتر سروتونین از مغز است، که می‌تواند منجر به بروز نشانه‌های افسردگی شود.
مک ماهون توضیح می‌دهد: "SERT انتقال دهندة سروتونین به سلول‌های عصبی است، به طوری که هر چه فعالیت SERT بیشتر باشد، فعالیت سروتونین پایین‌تر است. نور خورشید این تنظیمات را به‌طور طبیعی تعدیل می‌کند، اما در طول پاییز که شب طولانی‌تر است، سطح SERT افزایش، و در نتیجه سطح سروتونین فعال کاهش می‌یابد."
او ادامه می‌دهد: "بسیاری از افراد واقعاً تحت تأثیر SAD قرار نمی‌گیرند. ما دریافته‌ایم که در این افراد افزایش مزبور در فعالیت SERT به وجود نمی‌آید، بنابراین میزان سروتونین فعال در سراسر زمستان بالا باقی می‌ماند."
مک ماهون می‌گوید او معتقد است که تیم موفق به "شناخت کدی شده است که مغز برای تنظیم سروتونین هنگام تغییر فصول سال از آن بهره می‌برد."
در خصوص این یافته‌ها، پروفسور زیگفرید کاسپر، از ECNP، می‌گوید: "نوسانات SERT مرتبط باSAD  در مطالعات قبلی دیده شده است، اما این اولین مطالعه است که وضعیت بیماران را در تابستان و زمستان مورد پیگیری قرار داده و نتایج را مقایسه می‌کند. به نظر می‌رسد که ارتباط SAD با SERT تأیید شده است."
در سال گذشته، اخبار پزشکی امروز، تحقیقی را منتشر کرد در مورد علائم و نشانه‌هایSAD  و درمان‌های در دسترس برای بیماران.
در این گزارش، بث مورفی، رئیس اطلاعات مایند (MIND)- یک سازمان سلامت روانی انگلستان- به ما گفت:
گفتگو درمانی، مانند مشاوره، روان درمانی و یا درمان شناختی رفتاری (CBT) می‌تواند در کمک به افراد برای مقابله با علائم این اختلال بسیار مفید باشد. داروهای ضد افسردگی ممکن است برای افراد مبتلا به SAD شدید تجویز شوند و با نوردرمانی برای حداکثر رساندن اثر ترکیب شوند."/

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

درمان تستوسترون می‌تواند سبب ایجاد لخته در خون شود

چرا قهوه می‌تواند باعث طول عمر ‌شود؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.