دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مجاورت با تلفن همراه عملکرد شناختی مغز را مختل می‎کند

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

• آنا ساندویو
• ترجمه نادر اکبری

بسیاری از ما از فرصت‎های حیرت‎آوری که تلفن‌های همراه برای ایجاد ارتباط، اطلاعات، و سرگرمی در اختیار ما قرار می‎دهند دچار هراس شده‌ایم. اما آیا ما از هزینه‎های شناختی استفادۀ مکرر از این تلفن‎های هوشمند نیز آگاهی داریم؟
محققان دانشگاه تگزاس در آستین تصمیم گرفتند تا به بررسی این موضوع بپردازند که صرف حضور تلفن هوشمند در نزدیکی فرد چه تأثیری بر توانایی تمرکز او به جا می‎گذارد.
تیم تحقیق توسط پروفسور ادرین وارد / Adrian Ward، استادیار دانشکدۀ تجارت در دانشگاه تگزاس در آستین و همکارانش رهبری شد، و یافته‎های مطالعه در "نشریۀ انجمن تحقیقات برای مصرف کننده" منتشر شده است.
همچنان که نویسندگان مطالعۀ جدید توضیح می‎دهند، تحقیقات پیشین عنوان کرده‎اند که "صرف حضور محرک‎های مرتبط با شخص" می‎تواند سبب بروز خطا در عملکرد شناختی ما شود.
پروفسور وارد و همکارانش می‎خواستند تا فرضیۀ "تخلیۀ مغز" را در مورد تلفن‎های هوشمند آزمایش کنند. آنها بر آن بودند تا بفهمند که آیا صرف نزدیک بودن به دستگاه، بدون استفاده از آن، می‎تواند باعث شود تا توانایی افراد در تکمیل تکالیف شناختی کاهش پیدا کند.
آنها همچنین بر آن بودند تا بفهمند که آیا این تأثیر بالقوه می‎تواند حتی وقتی بروز کند که صاحبان تلفن‎های همراه در شرایط دیگری با موفقیت از عهدۀ کنترل بر تمرکز خود برمی‎آیند.

مطالعۀ تلفن هوشمند و قدرت مغز
پروفسور وارد و همکارانش صاحبان 800 تلفن همراه هوشمند را مورد بررسی قرار دادند. آنها از کاربران تلفن‎ها خواستند تا در دو آزمایش که برای ارزیابی توانایی آنها در تکمیل تکالیف شناختی در هنگام قرار داشتن تلفن‎های همراهشان در نزدیکی آنها طراحی شده بود شرکت کنند.
در یکی از آزمایش‎ها تمامی نمونه‎ها ناچار بودند تلفن همراه خود را در حالت سایلنت قرار دهند. آنگاه نمونه‎ها به صورت تصادفی در یکی از سه سناریوی زیر تقسیم شدند.
• "بسیار شاخص، وضعیت ‘میز’"، که در آن نمونه‎ها ناچار بودند تلفن خود را در دسترس و در معرض دید قرار دهند
• "متوسط، وضعیت ‘جیب / کیف’" که در آن تلفن‎ها در دسترس اما دور از چشم صاحبان آنها قرار داشت
• "کمتر شاخص، وضعیت ‘اتاق دیگر’"، که در آن دستگاه در اتاق دیگری قرار داشت.
در هر یک از شرایط مزبور، از نمونه‎ها خواسته می‌شد تا یک‎سری تست‎های کامپیوتری را که برای آزمایش توانایی تمرکز آنها طراحی شده بود انجام دهند.
کسب نمرات بالا در تست‎ها نیازمند تمرکز کامل بود. تست‎ها برای ارزیابی قابلیت شناختی نمونه‎ها در دو بُعد طراحی شده بود: "ظرفیت حافظۀ کاری در دسترس (WMC) و هوش عملکردی سیال (GF)".
WMC به منابع توجه فرد و همچنین توانایی وی برای استفاده از این منابع در ذخیره کردن و پردازش اطلاعات جدید می‎پردازد. GF توانایی فرد برای فکر کردن در مورد مسائل جدید و حل آنها را توصیف می‎کند.

حضور تلفن هوشمند قدرت مغز را کاهش می‎دهد
در کل، آزمایش آشکار کرد که صرف حضور تلفن هوشمند می‎تواند بر ظرفیت شناختی فرد در هر دو سطح تأثیر منفی بگذارد.
عملکرد نمونه‌هایی که تلفن هوشمند آنها در اتاق دیگری قرار داشت بهتر از کسانی بود که دستگاه‎هایشان روی میز قرار داشت، و اندکی بهتر از کسانی عمل کردند که تلفن هوشمند خود را در جیب یا کیف گذاشته بودند.
محققان می‎نویسند: "حتی وقتی مردم در حفظ توجه پایدار موفق نشان می‎دهند – مثل موقعی که از وسوسۀ بررسی تلفن همراه اجتناب می‎کنند – صرف حضور این دستگاه‎ها ظرفیت شناختی در دسترس را کاهش می‎دهد."
"ما یک روند خطی مشاهده کردیم که عنوان می‎کند وقتی تلفن هوشمند بیشتر در دسترس قرار می‎گیرد، ظرفیت شناختی در دسترس نمونه‎ها کاهش پیدا می‎کند."
پروفسور ادرین وارد می‎گوید: "ذهن خودآگاه شما در حال فکر کردن در مورد تلفن هوشمند نیست، بلکه آن فرآیند – فرآیند نیاز شما به فکر نکردن در مورد چیزی – مقداری از منابع شناختی محدود شما را مصرف می‎کند. این نوعی تخلیۀ مغز است"

کاربران وابسته بیش از همه آسیب می‎بینند
دومین آزمایش، تست‎ها را تکرار می‎کرد، اما شامل مردمی بود که خبر از "وابستگی به تلفن هوشمند" می‎دادند. این موضوع به عنوان میزان وابستگی افراد به تلفن هوشمند برای انجام تکالیف روزمره تعریف شد، و اینکه آنها در مورد همراه نداشتن تلفن خود چه احساسی دارند.
برای ارزیابی وابستگی تلفن همراه، پروفسور وارد و تیمش از نمونه‎ها خواستند تا به یک پرسشنامۀ 13 آیتمی جواب دهند که شامل مواردی از این دست بود: "من در رفع و رجوع کارهای روزانه‌ام بدون داشتن تلفن همراه دچار مشکلم." یا "استفاده از تلفن همراه باعث می‎شود احساس خوشحالی کنم."
آزمایش نشان داد آنهایی که دچار وابستگی به تلفن همراه هوشمند بودند بیش از همه در معرض آسیب پدیدۀ تخلیۀ مغز قرار داشتند. محققان جمع‎بندی می‎کنند که برای این افراد، "هزینۀ شناختی در بیشترین حد خود خواهد بود."

Source:
Having your smartphone nearby may impair cognition
By Ana Sandoiu
Published: Sat 1 Jul 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.