دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

افسردگی ساختار ماده سفید مغز را دگرگون می‎کند

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

• دکتر کاترین پادوک
• ترجمه هامیک رادیان

نشان داده شده است که افسردگی ساختار ماده سفید مغز را دگرگون می‎کند که شامل مداراتی است که به سلول‎های مغز امکان ارتباط با یکدیگر را می‎دهد و در آنجا عمکلرد مغز پی‎ریزی می‎شود.
آنچه در بالا آمد جمع‎بندی یک مطالعۀ بزرگ از دانشگاه ادینبورگ و دانشگاه گلاسکو، هر دو در اسکاتلند، است که از تکنولوژی تصویربرداری بُرش لبه برای ترسیم ساختار مادۀ سفید مغز در بیش از 3000 نفر از مردم استفاده کردند.
محققان در نشریۀ "گزارش‌های علمی" توصیف می‎کنند که چگونه پی بردند که یکپارچگی ماده سفید - که یک مقیاس برآورد کیفیت مادۀ سفید مغز محسوب می‎شود - در نمونه‎هایی که علایم افسردگی را بروز می‎دادند در مقایسه با نمونه‎های غیر افسرده کاهش پیدا کرد.
محققان می‎گویند که این یافته‎ها می‎توانند به فهم بهتر بیولوژی افسردگی و بهبود تشخیص و درمان این بیماری کمک کنند.
مطالعات پیشین اختلال در مادۀ سفید مغز را با بروز مشکلات پردازش تفکر و احساسات مرتبط دانسته‌اند.
در سطح جهان 300 میلیون نفر دچار افسردگی هستند. این بیماری علت پیشتاز در بروز ناتوانی در سطح جهان است و دومین علت پیشتاز در بروز مرگ و میر در افراد 15 تا 29 ساله محسوب می‎شود.

کاهش یکپارچگی ماده سفید
مادۀ سفید که نیمی از مغز انسان را تشکیل می‎دهد شامل میلیون‎ها بسته فیبرهای عصبی یا اکسون‎ها است که سلول‎های عصبی نواحی مختلف مغز را به یکدیگر پیوند می‎دهند. بر این مبنا این ماده را می‏توان شامل مدارهایی دانست که علت اصلی عملکردهای متفاوت مغز محسوب می‌شوند.
همچنان که تکنیک‎های تصویربرداری پیشرفت می‎کند، دانشمندان به چیزهای بیشتری در مورد نقش مادۀ سفید پی می‎برند و اینکه چگونه می‎تواند بر عملکرد نرمال مغز اثر بگذارد و اختلالات روانی را تقویت کند.
برای مطالعۀ جدید، محققان از یک تکنولوژی تصویربرداری برش لبه به نام تصویربرداری تنسور انتشار (DTI) برای ترسیم ساختار مادۀ سفید در مغز 4.461 نمونه از زیست‌بانک بریتانیا – یک پروژۀ سراسری که داده‎های سلامت بیش از نیم میلیون نفر را گردآوری می‎کند – استفاده کردند.
DTI نوعی MRI است که به عنوان راهی برای مشخص کردن تغییرات کوچک در ساختار مغز با هدف ردیابی پیشرفت بیماری و درمان آن نویدبخش نشان داده است. DTI با دنبال کردن انتشار آب در بافت مغز یک نقشۀ سه‎بعدی ترسیم می‎کند.
نتایج DTI نشان داد که در مقایسه با افراد غیر مبتلا به افسردگی میزان یکپارچگی مادۀ سفید مغز بیماران دچار افسردگی دچار کاهش می‎شود.

یافته‎های نیرومند
محققان در مقالۀ خود می‎نویسند که تحقیقات پیشین در مورد ارتباط میان افسردگی و ساختار مادۀ سفید و خاکستری مغز نتایج متناقضی به دست داده‎اند.
دکتر هیزر والی / Heather Whalley، محقق ارشد شاغل در بخش روان‎پزشکی دانشگاه ادینبورگ می‎گوید که مطالعۀ آنها "داده‌های برگرفته از بزرگ‎ترین نمونه منفرد منتشر شده تا به امروز را به کار می‎برد و نشان می‎دهد که افراد مبتلا به افسردگی دچار تغییراتی در اتصالات مادۀ سفید مغز خود هستند."
مطالعه‎ای با این تعداد بزرگ نمونه گویای آین است که یافته‎ها را باید احتمالاً بسیار قدرتمند تلقی کرد.
این برداشت با متاآنالیزهایی که داده‎های خود را از مطالعات پیشین گرفته‎اند و به ارتباط میان افسردگی و "کاهش یکپارچگی مادۀ سفید در چندین ناحیۀ مغز" پی برده‎اند حمایت می‎شود.
به هر جهت، محققان می‎نویسند که یک محدودیت مطالعۀ آنها این واقعیت است که نمونه‎ها بر اساس خودگزارش دهی برای افسردگی غربالگری شدند و نه برمبنای مصاحبه با استفاده از معیار‎های رسمی.
دکتر هیزر والی می‎گوید:
"نیاز مبرمی به درمان‎یابی برای افسردگی وجود دارد و بهبود درک مکانیسم‎های آن به ما شانس بهتری برای توسعۀ روش‎های مؤثرتر درمانی خواهد داد. قدم بعدی ما این خواهد بود که بررسی کنیم چگونه فقدان تغییرات مغز به محافظت بهتر از پریشان‎حالی و افت خلقی مرتبط است."

Source:
Depression may alter brain's white matter structure
By Catharine Paddock PhD
Published: Tue 25 Jul 2017 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.