دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نمایش عامه‎پسندی که تمایل به خودکشی را افزایش می‎دهد

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

• آنا ساندویو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

آیا یک نمایش عامه‌پسند می‎تواند تمایلات خودکشی را در نوجوانان افزایش دهد؟ تحقیقی تازه در این مورد به بررسی پرداخته و نتایج، هشدار دهنده است.
خودکشی یک نگرانی جدی مرتبط به سلامت عمومی است. بر مبنای اعلام CDC، خودکشی در میان تمامی گروه‎های سنی مقام دهم را در جدول علل پیشتاز ایجاد مرگ و میر در ایالات متحد آمریکا به خود اختصاص داده است.
به هر جهت، وقتی تمرکز بر گروه‎های سنی 10 تا 14 سال باشد، رتبۀ خودکشی در این مورد تا ردۀ سوم ارتقاء پیدا می‎کند. بیشتر آنکه در میان افراد در سنین 10 تا 24 سال، خودکشی ردۀ دوم را در علل پیشتاز منجر به مرگ و میر در اختیار دارد.
کارشناسان در مرد تأثیرپذیری و آسیب‌پذیری افراد جوان نسبت به خودکشی ابراز نگرانی کرده‎اند. پدیدۀ "خودکشی واگیر" در میان نوجوانان و نوبالغان فراگیرتر است، و قرار گرفتن در معرض تأثیرات برنامه‎های برخی رسانه‎ها ممکن است ریسک نسخه‌برداری از رفتار خودکشی را در این گروه سنی افزایش دهد.
به طور مشخص، درام عامه‌پسند و جدید نت‎فلیکس / Netflix که که حول محور اقدام به خودکشی توسط یک نوجوان دور می‎زند در مورد سلامت روان‌شناختی نوجوانان جنجالی به پا کرده است.
یک تیم از محققان به رهبری جان دبلیو. آیرز / John W. Ayers، استادیار محقق شاغل در دانشکدۀ بهداشت عمومی دانشگاه ایالتی سان دیه‎گو، بر آن شدند تا اثرات این نمایش – به نام "13 دلیل برای اینکه چرا" را در جستجوهای مرتبط به خودکشی در اینترنت مورد بررسی قرار دهند.
یافته‎های مطالعه در JAMA پزشکی داخلی منتشر شده است.

بررسی جستجوهای اینترنتی
به طور مشخص این مطالعه به بررسی روند جستجو در گوگل در روزهای بعد از پخش این نمایش پرداخت. پروفسور آیرز و تیمش به جستجوهای مربوط به کلمۀ "خودکشی" نگاه کردند، و برای اجتناب از بروز موارد جستجوی نمایش داده شده برای فیلم محبوب "جوخه خودکشی"، موارد نمایش کلمۀ "خودکشی" در کنار کلمۀ "جوخه" را از مطالعه خارج کردند.
به علاوه آنها شرایط مرتبط به جستجو را برای اجتناب از اصطلاحات مبهم و نامرتبط مثل "اسلاید خودکشی" یا "پل خودکشی"، پایش کردند. محققان همچنین درخواست‎های مربوط به جستجوهای مرتبط به خودکشی مثل "چگونه خودکشی کنیم" و "چطور خودم را بکشم" را بررسی کردند.
پروفسور آیرز و همکارانش به حجم جستجوهای اینترنتی در فاصلۀ 31 مارچ 2017 تا 18 آپریل 2017 نگاه کردند. تاریخ پایان دورۀ جستجو برای اجتناب از همزمانی با 19 آپریل 2017 انتخاب شد که در آن فوتبالیست آمریکایی آرون هرناندز / Aaron Hernandez دست به خودکشی زد.
محققان حجم جستجو در اینترنت را پس از پخش نمایش با آنچه در صورت عدم نمایش می‎توانست باشد مقایسه کردند. این حجم بر مبنای روند روزانه به مدت سه ماه تخمین زده شد، و داده‎ها به الگوریتمی به نام "میانگین حرکت یکپارچۀ آتورگرسیو" که توسط هایندمان و خانداکار طراحی شده است، تحویل داده شد.
نویسندۀ همکار مطالعه، بنیامین التهاوز / Benjamin Althouse، دانشمند محقق در انستیتو مدلسازی بیماری در بیلوو می‎گوید، "این راهکار به ما امکان می‎دهد که هر تأثیر "13 دلیل برای اینکه چرا" را در اقدام خودکشی و فکر به آن جدا کنیم."

جستجوهای مربوط به خودکشی تا 19 درصد افزایش یافت
در کل، مطالعه دست‎اندازی را در تمامی جستجوهای مربوط به خودکشی پس از پخش نمایش نشان داد.
به طور مشخص تمامی جستجوهای مربوط به خودکشی تا 19 درصد افزایش یافت، در مقایسه با میزانی که انتظار می‎رفت در صورت عدم نمایش شو وجود داشته باشد.
جستجو برای اصطلاحاتی که علاقۀ کاربران را به راهکارهای پیشگیری از خودکشی نشان می‎دهد نیز بخشاً در این افزایش مؤثر بود. از جمله جستجو برای مواردی مثل "خط تلفن خودکشی" تا 12 درصد و "پیشگیری از خودکشی" تا 23 درصد افزایش نشان می‎داد.
به هر جهت جستجو در مواردی مثل "چگونه خودکشی کنیم"، "اقدام به خودکشی" و "چطور خودم را بکشم" نیز به شکل قابل ملاحظه‏ای به ترتیب تا 26، 18 و 9 درصد افزایش داشت.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر مارک دردز / Mark Dredze، پروفسور علوم محاسبات در دانشگاه جانز هاپکینز می‌گوید: "در شرایط نسبی، قدردانی از عظمت (13 دلیل برای اینکه چرا) دشوار است.
در واقع، بین 900.000 تا 1.500.00 هزار جستجوی مرتبط به خودکشی بیش از آنچه انتظارش می‎رفت در طول 19 روز پس از پخش سریال وجود داشت."
دکتر جان دبیلیو آیرز می‎گوید:
"اگرچه این باعث قوت قلب است که پخش سریال همراستا با افزایش آگاهی از خودکشی و پیشگیری از خودکشی است... نتایج ما از بدترین ترس‎ منتقدان نمایش پشتیبانی می‎کند: این نمایش ممکن است به عنوان یک منبع الهام برای افکار خودکشی از طریق جستجو برای اطلاعاتی در مورد چگونگی انجام خودکشی عمل کرده باشد."
محققان نمی‎توانند تعیین کنند که آیا جستجوها در عمل محرک اقدام به خودکشی شده‎اند یا خیر.
به هر جهت، دانشمندان به مطالعات پیشین اشاره می‎کنند که وجود پیوستگی میان روند جستجوی خودکشی و خودکشی واقعی را خاطرنشان کرده‎اند، و همچنین مطالعاتی که نشان می‎دهند هر قدر میزان خودکشی بیشتر توسط رسانه‎ها پوشش داده شود، مردم بیشتری اقدام به خودکشی خواهند کرد.
در نهایت محققان به دستورالعمل WHO در مورد پیشگیری از خودکشی – به ویژه قسمتی که به رسانه‎ها می‌پردازد – اشاره می‎کنند و اصرار دارند که خالقان نمایش‎ و همچنین نت‎فلیکس با این اصول همراهی کنند.
نویسندۀ همکار مطالعه جون – پاتریک الیم / Jon-Patrick Allem دانشمند محقق شاغل در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در لس آنجلس می‎گوید: "این موضوع حیاتی است که اصحاب رسانه این دستورالعمل را دنبال کنند. برای مثال، این دستورالعمل تمرکز بر خودکشی یا عمل به آن را تشویق نمی‎کند. (13 دلیل برای اینکه چرا) 13 ساعت را صرف یک قربانی خودکشی کرده است، حتی خودکشی را با مشروح جزئیات نشان می‏دهد."

Source:
Popular Netflix show may increase suicidal tendencies
Published: Mon 31 Jul 2017
By Ana Sandoiu 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تأثیر فشار خون و ضربان قلب دوران نوجوانی بر سلامت روانی مردان در بزرگسالی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.