دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا توانایی‎هایی موسیقیایی و خلاقیت می‎توانند بخشاً کمبودهای فرد در مورد ظاهر فیزیکی و تناسب اندام را جبران کنند؟

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ماریا کوهوت
• ترجمه نادر اکبری

تحقیق جدیدی از سوی محققان اتریشی می‎گوید که گوش دادن به موسیقی می‎تواند زنان را "ترغیب" کند که صورت‎های مردانه را جذاب‎تر ببینند.
در سال 1871 چارلز داروین / Charles Darwin در کتاب "هبوط انسان" تلاش کرد تا به ژرفای این پرسش برسد، "چرا موسیقی آنقدر برای جامعۀ انسانی اهمیت دارد؟" داروین گفت، شاید انسان‎ها موسیقی را به دلیل خدمت به بازتولید نسل انسان اختراع کرده‎اند.
داروین ضمناً به این واقعیت اشاره کرد که فرد درگیر در موسیقی - چه در مقام آهنگساز و چه در موضع نوازنده - می‎تواند یک شاخص قابل توجه در موضوع شناخت و همچنین توانایی‎های جسمانی باشد. از آنجا که این قابلیت‎ها به چشم شرکاء زندگی خوشایند است، داروین بر این عقیده بود که موسیقی می‎تواند به صورت بیولوژیکی نقش یک زبان نشانه‌گذاری برای ویژگی‎های جذاب را ایفا کند.
ایده‎های داروین هرگز در واقعیت اثبات نشد، اما اکنون، محققان دانشگاه وین و دانشگاه اینسبروک در اتریش، تصمیم گرفته‎اند بر مبنای این فرضیه وارد عمل شوند و این موضوع را به آزمایش بگذارند که آیا این نظریه - و چه مقدار آن - را می‌توان با مکانیسم‎های بیولوژیکی و فیزیولوژیکی توضیح داد.
مطالعه - که توسط دکتر مانوئلا مارین / Manuela Marin، از دانشگاه وین رهبری شد - بر آن شد تا آزمایش کند که آیا زنان و مردان "زیر تأثیر" موسیقی شرکاء بالقوۀ زندگی را جذاب‎تر ارزیابی می‎کنند.
یافته‎های پژوهشگران در PLOS ONE آنلاین منتشر شده است.

‘انتقال انگیزش’ در زنان ثبت شد
نویسندۀ همکار مطالعه پروفسور هلموت لِدر / Helmut Leder، از دانشکدۀ روان‎شناسی دانشگاه وین توضیح می‎دهد، "جذابیت چهره یکی از مهم‎ترین مشخصات فیزیکی است که می‎تواند بر موضوع انتخاب شریک جنسی تأثیر بگذارد. ما می‎خواستیم بدانیم چگونه موسیقی می‎تواند دریافت از این ویژگی را دگرگون کند."
تیم تحقیق می‎گوید، این واقعیت که موسیقی یک جنبۀ اجتماعی نیرومند برای خود دارد این موضوع را محتمل می‎سازد که گوش دادن به موسیقی می‎تواند بر چگونگی دریافت ما از چهرۀ افراد ولاجرم نوع دریافت ما از میزان جذابیت آنها تأثیر بگذارد.
دکتر مانوئلا مارتین می‎گوید:
"برخی شواهد در متون روان‌شناسی دال بر این وجود دارد که پدیدۀ موسوم به اثرات انتقال انگیزش می‎تواند در صورتی بروز کند که دو محرک متعاقباً جریان پیدا کنند. فرآیند محرک اول، انگیزش درونی را ایجاد می‎کند ... که در مرحلۀ بعد به محرک دوم منتقل می‎شود. این مکانیسم ناخودآگاهانه می‎تواند در مرحلۀ بعد بر کنش‌های ما و در این مورد بر انتخاب شریک زندگی تأثیر بگذارد."
تیم تحقیق کار خود را با 96 نمونۀ دگرجنس‌گرا از هر دو جنس، شامل 64 زن و 32 مرد انجام داد. زنان بر مبنای اینکه در چرخۀ عادت ماهانه در مرحلۀ باروری خود قرار داشتند یا خیر، به دو گروه متمایز تقسیم شدند. هم مردان و هم زنان دارای علایق مشابهی در موسیقی، تربیت موسیقیایی مشابه، و وضعیت ارتباطی مشابه بودند.
تمامی نمونه‎ها به قطعات مختلف نواخته شده با آلات موسیقی متفاوت با شدت‎های مختلف عاطفی قرار گرفتند. پس از گوش دادن به موسیقی به زنان عکس‎هایی از چهره‌های مردانه در حالات خنثی نشان داده شد و برعکس.
از آنها خواسته شد تا میزان جذابیت چهره‎های درون عکس‎ها را با استفاده از یک مقیاس 7 نمره‎ای ارزیابی کنند که در آن 1 به معنی "بسیار جذاب"، 4 به معنی خنثی و 7 به معنی "بسیار غیر جذاب" بود.
برای استحکام بیشتر آزمون، نتایج با فرجام به دست آمده از یک گروه کنترل مقایسه شد، که در آن به زنان و مردان مشارکت کننده در تحقیق در شرایط عدم همجواری با موسیقی عکس‎هایی از جنس مخالف نشان داده شد.
محققان ثبت کردند زنانی که به موسیقی گوش داده بودند گرایش به آن داشتند که به چهره‎های مردانه نمرات بالاتری بدهند و بیشتر احتمال داشت که بگویند دیدار با آنها را در ملاحظات خود قرار می‎دهند. نتایج به میزان زیادی برای تمامی زنان مشابه بود، فارغ از اینکه وضعیت باروری در آنان در چه نقطه‎ای قرار داشت.
به هر جهت، مردان هیچ تغییر قابل توجهی را در دریافت خود از چهره‌ها به دنبال گوش دادن به موسیقی نشان ندادند. در عین حال محققان به این موضوع پی بردند که موسیقی محرک احساساتی‎تر و پیچیده‌تر بیشترین تأثیر را بر روی نمونه‌ها داشت.
پس از این آزمایش محققان به این موضوع علاقمندند که ببینند آیا می‎توانند نتایج به دست آمده را در گروه‎های بزرگ‎تر کوهورت تکرار کنند. آنها در عین حال علاقمندند تا دریابند که موسیقی وقتی موضوع انتخاب رفیق یا همدم در میان است به طور دقیق تا چه حد می‎تواند بر درک و دریافت افراد تأثیر بگذارد.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر برونو گینگراس / Bruno Gingras از دانشگاه اینسبروک می‎گوید، "هدف ما تکرار نتایج این آزمون در مقیاس بزرگ‎تر و تصحیح برخی جنبه‌های آزمایش است."
او ادامه می‎دهد، "برای مثال، ما علاقمندیم این موضوع را روشن کنیم که آیا توانایی‎هایی موسیقیایی و خلاقیت می‎توانند بخشاً کمبودهای فرد در مورد ظاهر فیزیکی و تناسب اندام را جبران کنند."

Source:
Does music make men more attractive?
Maria Kuhot
Published: Sun 17 September 2017

 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تأثیر فشار خون و ضربان قلب دوران نوجوانی بر سلامت روانی مردان در بزرگسالی

تحقیق جدید – که بر روی بیش از 1 میلیون مرد سوئدی انجام شده است – درمی‌یابد که تفاوت‌ ضربان قلب و فشار خون در اواخر دورة نوجوانی می‌تواند با افزایش مادام‌العمر ریسک اختلالات روانی شامل اختلال وسواس فکر

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

تأثیر استرس بر میزان کلسترول روشن نیست. یکی از مشکلات مرتبط به این مورد این است که استرس واژه‎ای مبهم و اندازه‎گیری آن دشوار است. در هر حال مطالعات بسیاری در مورد اثرات استرس بر سلامت کلی قلب صورت گرف

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.