دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اثرات ناتوان کنندۀ بار مراقبت بر روی دارندگان حیوانات خانگی مریض همچنین بر دامپزشکان نیز تأثیر می‎گذارد

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ماریا کوهوت
• ترجمه هستی فراست‎فر

این موضوع به خوبی شناخته شده است که مراقبت از بیمار دچار بیماری‎های جدی موقعیتی استرس‌زا است که خطر اضطراب و افسردگی را در فرد مراقب بیمار افزایش می‎دهد. به هر جهت، آیا این موضوع در مورد مراقبت از حیوانات خانگی نیز مصداق دارد؟ دانشمندان در این مورد تحقیق می‎کنند.
مراقبت از بیماران دچار بیماری‎های مزمن یا جدی معمولاً وظیفه‌ای بسیار استرس‌آفرین است، چه شما متخصص مراقبت‎های بهداشتی باشید یا خویشاوندی علاقمند به بیمار یا شریک زندگی یا دوست وی. این نوع استرس نامی پزشکی برای خود دارد، "بار مراقبت"، و این کار می‎تواند فرد پرستار بیمار را در معرض افسردگی، انزوای اجتماعی و افت کیفیت کلی زندگی قرار دهد.
اما اگرچه موضوع بار مراقبت پیشتر در مورد مطالعات انسانی تحقیق شده است، اما به ندرت - اگرنه هرگز - این موضوع در مورد دارندگان حیوانات خانگی یا دامپزشکان مورد مطالعه قرار نگرفته است.
گفته می‎شود که بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی این حیوانات را اعضاء مشروع خانواده تلقی می‎کنند، و مطالعات پیشین نشان داده‎اند که دامپزشکان از نظر میزان استرس همان وضعیتی را دارند که دیگر متخصصان مراقبت‌های پزشکی با آنها روبرو هستند.
با ملاحظۀ این موارد دکتر مری بت اسپتیزنایجل / Mary Beth Spitznagel - در همیاری با همکارانی دانشگاه کنت در اُهایو - در مورد ارتباط میان بار مراقبت میان دارندگان حیوانات خانگی مواجه با تشخیص ابتلاء به بیماری‎های مزمن یا جدی و خطر اضطراب و افسردگی به تحقیق پرداختند.
محققان همچنین اثرات بار مراقبت در میان دامپزشکانی را که هم از حیوانات و هم از انسان‎ها در خلال ابتلا به بیماری مراقبت می‎کردند نیز بررسی کردند.
نتایج مطالعه در نشریۀ "اسناد دانپزشکی" منتشر شده است.

صاحبان حیوانات خانگی در معرض افزایش استرس قرار دارند
برای مطالعۀ خود، تیم تحقیق در ابتدا 600 نفر دارندگان سگ یا گربه را گردآوری کرد. محققان در مرحلۀ بعد این تعداد را به 119 نفر کاهش دادند که مالکان سگ یا گربۀ مبتلا به یک بیماری مزمن بودند یا بیماری حیوانات آنها در یک مرحلۀ حاد قرار داشت. این گروه با گروه دیگری از مالکان حیوانات خانگی که حیوانات آنها سگ و گربه‎های سالم بودند تلفیق شدند (گروه کنترل).
نمونه‎های دو گروه برای عواملی مثل سن، جنس، و مشخصات خاص حیوان خانگی تنظیم شدند.
در مرحلۀ بعد دکتر اسپیتزنایجل و تیمش سطح استرس، اضطراب، افسردگی و کیفیت زندگی نمونه‎ها را مورد ارزیابی قرار دادند. یک ویرایش از مصاحبۀ بار زریت - که پرسشنامه‎ای معطوف به ارزیابی بار مراقبت در میان مردمی است که به طور معمول وظیفۀ مراقبت از سالمندان را بر عهده دارند - مورد استفاده قرار گرفت.
محققان پی بردند، همان گونه که انتظار می‎رفت، صاحبان سگ‎ها و گربه‎هایی که به صورت حاد یا مزمن بیمار بودند در معرض سطوح بالای استرس قرار داشتند و علایمی از اضطراب و افسردگی در آنها به چشم می‎خورد. این گروه از دارندگان حیوانات خانگی همچنین خبر از کاهش میزان کیفیت زندگی خود می‎دادند.
محققان می‎گویند، اثرات ناتوان کنندۀ بار مراقبت بر روی دارندگان حیوانات خانگی مریض همچنین بر دامپزشکان نیز تأثیر می‎گذارد.
محققان توضیح می‎دهند، "اگر مالکان حیوانات خانگی در جدا کردن پریشا‌ن‌حالی خود از نیازهای پزشکی و توجهات دامپزشکی متناسب وضعیت دچار مشکل باشند، ممکن است وضعیت استفادۀ بیش از حد از خدمات بروز کند ... که باعث صرف وقت و نیروی بیشتری از سوی دامپزشکان می‎شود."
آنها اضافه می‎کنند، "به علاوه پریشان‎حالی احساسی مشتری که به شکل عصبانیت، ابراز ناخشنودی یا شکایت بروز می‎کند، باعث انتقال تأثیرگذار بار مراقبت از مشتری به دامپزشک می‎شود."
دکتر اسپیتزنایجل و همکارانش می‎گویند این "انتقال بار" نیازمند تحقیقات بیشتر است، به شکلی که مسیر مراقبت و خودمراقبتی بهتری را بتوان در آینده برای دامپزشکان ایجاد کرد.

"اکتشاف اولیۀ بار مراقبت"
برخی از محدودیت‎های مطالعه نیز از سوی نویسندگان مورد اشاره قرار گرفته است که شامل این واقعیت است که نمونه‌های مطالعه به طور کلی همگن بودند. اغلب مالکان حیوانات خانگی گردآوری شده برای این مطالعه "دارای تحصیلات عالی بودند و نسبتاً از گروه‎های اقتصادی اجتماعی پردرآمد جامعه محسوب می‎شدند."
آنها همچنین می‎نویسند که این موضوع ناروشن باقی مانده است که "آیا افزایش بار به عملکرد روان‌شناختی ضعیف‌تر منجر می‎شود، یا صاحبان حیوانات همدم با میزان بالاتر استرس ... پیش از ایجاد بیماری در حیوان همنشین خود مراقبت را به عنوان کاری گران‌بار تلقی می‎کنند."
با وجود این یادداشت سردبیری همراه مطالعۀ اصلی بر نقش پیشتازانۀ این مطالعه در زمینۀ مراقبت‌های دامپزشکی تأکید می‎کند، و همچنین بر اهمیت مطالعات بیشتر در این مسیر تأکید دارد.
نویسندۀ یادداشت سردبیری دکتر کاترین جی. گولدبرگ / Katherine J. Goldberg می‎گوید: "فتح باب اکتشاف بار مسؤولیت در تنظیمات دامپزشکی نخستین قدم در ارزیابی اثرات مراقبت‎های دامپزشکی بر مشتریان و همچنین اثرات پریشان‎حالی عاطفی مشتری بر سلامت دامپزشک است. من امید دارم که با ادامۀ این دیالوگ ما ادبیاتی در این عرصه‎های اساسی ایجاد کنیم."

Source:
Caring for a sick pet can increase anxiety, depression
By Maria Cohut
Published: Tue 19 September 2017 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

حیوانات خانگی برای کودکان بیش از خواهر و برادر خشنودی‌آورند

سگ‎ها را اغلب "بهترین دوست انسان"قلمداد می‌کنند، و بر مبنای یک تحقیق تازه، این ادعا به ویژه در مورد دوران کودکی صادق است. مطالعات دریافته‎اند که کودکان ممکن است با حیوانات خانگی تضاد کمتر و رضایت خاطر

بیماری‌های قابل انتقال از حیوانات خانگی - بیماری‎های زونوتیک سگ، گربه و دیگر حیوانات خانگی - 1

حیوانات خانگی احساس لذت و آرامش بسیاری به ما می‎دهند. آنها همنشین‎های بی‎حرف و حدیثی هستند که مهر و عشقی نامحدود به ما عرضه می‎دارند. به هر جهت، در برخی مواقع این حیوانات باکتری‎ها و انگل‎هایی به ما م

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.