دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ترکیب قارچ جادویی می‎تواند افسردگی شدید را درمان کند

قارچ، سیلوسایبین، روانگردان، ماده مخدر، افسردگی شدید، افسردگی مقاوم به درمان، کالج پادشاهی لندن، امیگدلا، تنشیم مجدد مغز، سایکولوژی، نوروسایکوفارماکولوژی

محققان در مورد وسوسۀ بیماران برای استفادۀ خودسرانه از داروهای مخدر هشدار می‎دهند. آنها تأکید دارد که برای کاربرد ترکیبات روانگردان با هدف مقاصد درمانی به تنظیمات پزشکی ویژه نیاز است

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه محمدقاسم رافعی

محققان پی برده‎اند که جزء روان‎گردان موجود در قارچ می‎تواند برای بیماران دچار افسردگی شدید که به درمان‌های معمول جواب نمی‎دهند مفید باشد.
پروفسور دیوید نات / David Nutt، مدیر واحد نوروسایکوفارماکولوژی در بخش علوم مغز کالج پادشاهی لندن نویسندۀ ارشد مقالۀ مربوط به این تحقیق است.
تحقیق مزبور از سوی نویسندۀ اول مقاله دکتر رابین کرهات - هاریس / Robin Carhart-Harris، پژوهشگر مواد روانگردان در LCL رهبری شد و یافته‎های مطالعه در نشریۀ "گزارش‎های علمی" منتشر شده است.
دکتر کرهارت - هاریس و همکارانش اثرات سیلوسایبین را مورد بررسی قرار دادند، مادۀ روانگردانی که گیرنده‌های سروتونین موسوم به هورمون "خوشبختی" را در مغز فعال می‎کند. این بررسی روی 19 بیمار انجام شد که داروهای ضد افسردگی مرسوم در مورد آنان کارآیی نداشت.
همچنان که وی توضیح می‎دهد، مطالعه نشان می‌‏دهد که "برای نخستین بار تغییرات آشکار در فعالیت مغز افراد دچار افسردگی با سیلوسایبین پس از شکست پاسخ به درمان‎های مرسوم، ایجاد شد.

سیلوسایبین فواید ادامه‎دار نشان می‎دهد
محققان از MRI عملکردی برای آنالیز فعالیت مغز این افراد پیش از درمان با سیلوسایبین و پس از درمان با آن استفاده کردند.
تمامی بیماران دارای تشخیص ابتلا به افسردگی "مقاوم به درمان" یا افسردگی شدید بودند. به عنوان بخشی از تحقیق، بیماران یک دوز واحد 10 میلی‎گرمی سیلوسایبین دریافت کردند و دوز دیگری به مقدار 25 میلی‎گرم دو هفته بعد به آنان داده شد. در عین حال از نمونه‌ها خواسته شد تا یک پرسشنامۀ بالینی را پر کنند که در آن تجارب خود را گزارش می‎دادند.
تمامی 19 بیمار تغییرات قابل ملاحظه‎ای را در علایم افسردگی در فاصلۀ 1 هفته پس از درمان نشان دادند. پس از گذشت 5 هفته، 12 نفر از 19 بیمار فواید ادامه‎دار نشان دادند و بنابراین به نظر می‎رسید که نسبت به درمان انجام شده "پاسخگو" بوده‌اند.
آنالیز کامل مغز انجام شده توسط محققان کاهش جریان خون در کورتکس تمپورال شامل امیگدلای بادامی شکل یا ناحیۀ موسوم به مرکز ترس در مغز را که پاسخ "بجنگ یا دررو" را در ما پردازش می‎کند، نشان داد.
کاهش جریان خون در امیگدلا با کاهش علایم افسردگی همبستگی داشت، و محققان همچنین به افزایش اتصال عملکردی در وضعیت استراحت یا پایداری در "شبکۀ حالت پیش‎فرض" مغز پی بردند.
پیشتر پی برده شده است که افزایش یکپارچگی در این شبکه با افسردگی مرتبط است بنابراین مشاهدۀ آنچه پس از انجام درمان پدید آمد از سوی محققان جذاب به نظر می‎رسد.

روانگردان‎ها ممکن است باعث ‘تنظیم مجدد’ / reset مغز شوند
محققان اشاره می‎کنند که این یافته‌ها به یک "مکانیسم تنظیم مجدد" اشاره دارند که در آن شبکه‌ها از هم جدا شده و دوباره سر جای خود قرار داده می‎شوند.
دکتر کرهارت - هاریس توضیح می‎دهد، "چندین نفر از بیماران ما در مورد ‘تنظیم مجدد’ احساسات خود شرح دادند و اغلب از قیاس‌های مربوط به کامپیوتر استفاده می‎کردند. برای مثال، یکی از بیماران گفت که احساس می‎کند مغز وی مثل یک سخت افزار کامپیوتری "دیفراگ" شده است و دیگر گفت که احساس ‘ریبوت’ شدن به او دست داده است."
دکتر کرهارت - هاریس ادامه می‌‏دهد، "سیلوسایبین ممکن است بر این افراد همان ‘نهیب’ را که برای از هم گسیختن وضعیت افسردگی خود به آن نیاز داشتند وارد کرده باشد و نتایج تصویربرداری به صورت آزمایشی این قیاس ‘تنظیم مجدد’ را حمایت می‎کند."
او اضافه می‌کند، "اثرات مشابه این در الکتروشوک درمانی دیده شده است."
دکتر کرهارت - هاریس توضیح می‎دهد، "از طریق گردآوری […] داده‎های تصویربرداری ما پنجره‏ای به درون اثرات درمانی سیلوسایبین در مغز بیماران دچار افسردگی مزمن ایجاد کردیم."
دکتر رابین کرهارت - هاریس می‎گوید:
"بر مبنای آنچه ما از مطالعات مختلف تصویربرداری مغز در مورد روانگردان‎ها می‎دانیم، و همچنین با توجه به آنچه مردم در مورد تجارب خویش می‎گویند، شاید روانگردان‎ها واقعا شبکه‌های مغزی مرتبط به افسردگی را ‘تنظیم مجدد’ می‌کنند که به شکل مؤثری امکان رهایی از وضعیت افسردگی را برایشان ایجاد می‎نماید."
به هر جهت، پژوهشگران در مورد محدودیت‎های مطالعه نیز نوشته‌اند. کم بودن حجم نمونه، فقدان گروه کنترل، و اینکه آنها از تست‎های چندگانۀ اصلاح شده به طور انتخابی استفاده کرده‎اند از محدودیت‎های مطالعه به شمار می‎رود.
محققان مطالعه می‌نویسند، بنابراین تحقیقات بیشتر باید یافته‌های این تحقیق را "به چالش بکشند و توسعه دهند".
دکتر نات می‎گوید، "مطالعات بزرگ‎تری مورد نیاز است تا بببینیم می‎توان این اثرات مثبت را در بیماران بیشتری بازتولید کرد. اما این یافته‎های مقدماتی هیجان انگیز هستند و عرصۀ جدیدی برای تحقیق در مورد درمان ایجاد می‌کنند."
محققان همچنین در مورد وسوسۀ بیماران برای استفادۀ خودسرانه از داروهای مخدر هشدار می‎دهند. آنها تأکید دارد که برای کاربرد ترکیبات روانگردان با هدف مقاصد درمانی به تنظیمات پزشکی ویژه نیاز است.


Source:
Magic mushroom compound may treat severe depression
By Ana Sandoiu
Fact checked by Jasmin Collier
Published: Fri 13 October 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هپاتیت الکلی: علایم، درمان و دورنما

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.