دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

محققان معتقدند که یافته‌های آنها نشان می‎دهد که ترس از عنکبوت و مار ذاتی است، و این موضوع احتمالاً منشأ تکاملی دارد.

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه محمدقاسم رافعی

پژوهشگران در مطالعه‎ای بر روی نوزادان 6 ماهه پی بردند که ترس از عنکبوت‎ها و مارها ممکن است ذاتی باشد، که بدان معنی است که احتمالاً برخی از ما با غریزۀ وحشت از این خزندگان به دنیا می‎آییم.
محقق رهبر مطالعه استفانی هول / Stefanie Hoehl - از انستیتو شناخت انسان و علوم مغز ماکس پلانک در آلمان و دانشکدۀ روان‌شناسی دانشگاه وین در اتریش - و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریۀ "مرزهای روان‌شناسی" منتشر کرده‎اند.
ترس از عنکبوت و مار در میان شایع‌ترین فوبیاها در ایالات متحد آمریکا قرار دارد. در واقع، در سال 2014 نظرسنجی یوگوو نشان داد که در حدود 64 درصد آمریکایی‌ها از مارها هراس دارند حال آنکه این رقم در مورد عنکبوت‌ها 48 درصد است.
در برخی از موارد این فوبیاها به قدری شدید هستند که با کیفیت زندگی روزانه تداخل ایجاد می‎کنند: مبتلایلان به اراکنوفوبیاها ممکن است دچار کابوس‎های شبانه از موجودات خزنده باشند، که این ممکن است به اختلال خواب منجر گردد، در حالی که برخی دیگر از افراد ممکن است از ترس مواجهه با یک مار از خروج از خانه خودداری کنند.
چه چیز در پشت این ترس‎ها نهفته است؟ تحقیقات پیشین نشان داده‎اند که فوبیاها ممکن است از حوادث آسیب زنندۀ دوران کودکی نشأت گرفته باشند - برای مثال، خاطرۀ خزیدن یک عنکبوت در بستر خواب کودک - یا فوبیایی که از اعضاء خانواده به ما منتقل می‎شود.
به هر جهت مطالعۀ جدید هول و همکارانش عنوان می‎کند که وقتی پای عنکبوت‌ها و مارها در میان باشد، این احتمال وجود دارد که بسیاری از ما با ترس از آنها به دنیا آمده باشیم.

پاسخ استرسی بیشتر نسبت به عنکبوت‎ها و مارها
یافته‎های مطالعه از آنالیز 16 نوزاد دارای متوسط سنی 6 ماه به دست آمده است. برای مطالعۀ خود، محققان به هر نوزاد عکس‎هایی از ماهی، انواع گل، عنکبوت‎ها یا مارها را نشان دادند.
محققان می‎نویسند، "گل‎ها و ماهی‎ها برای مقایسه انتخاب شدند زیرا آنها را می‎توان نسبتاً به آسانی به ترتیب با ویژگی‌های سطح پایین همراه عنکبوت‌ها و مارها به علت مورفولوژی و سطح اجزاء ترکیب کرد."
محققان آنگاه پاسخ استرسی نوزادان را به هر یک از تصویرها با اندازه‎گیری میزان اتساع مردمک چشم اندازه‎گیری کردند.
محققان پی بردند که وقتی نوزادان به تصاویر عنکبوت‎ها و مارها نگاه می‎کنند، مردمک چشم‎هایشان در مقایسه با هنگام نگاه کردن به تصاویر ماهی و گل‎ها به میزان بسیار بیشتری گشاد می‎شود.
هول توضیح می‎دهد، "در شرایط نور پایدار این تغییر در اندازۀ مردمک چشم یک پیام مهم در مورد فعالیت سیستم نورادرنرژیک در مغز است، که مسؤول واکنش‌های استرس به شمار می‎رود. بر این اساس به نظر می‌رسد که حتی کم سن و سال‎ترین نوزادان نیز توسط این جانوران دچار استرس می‎شود."
محققان معتقدند که یافته‌های آنها نشان می‎دهد که ترس از عنکبوت و مار ذاتی است، و این موضوع احتمالاً منشأ تکاملی دارد.
استفانی هول می‎گوید:
"مشابه نخستی‎ها، ساز و کارهای مغز ما قادر است اشیاء را به عنوان ‘عنکبوت’ یا ‘مار’ شناسایی کرده و سریعاً نسبت به آنها واکنش نشان دهد. این استرس آشکارا ارثی به نوبۀ خود ما را مستعد آن می‎سازد که این حیوانات را به عنوان خطرناک یا چندش‌آور تلقی کنیم."
هول اضافه می‎کند که به مرور زمان - در ترکیب با دیگر عوامل مثل رویکرد والدین نسبت به عنکبوت‎ها یا مارها - این واکنش استرس می‎تواند توسعه یابد و به فوبیا تبدیل شود.
بنابراین، بار بعد که پس از دیدن یک جانور هشت پا از اتاق فرار می‎کنید، ریشه‎های خود را ملامت کنید.

Source:
Creepy crawlies: Why you were born to fear spiders and snakes
By Honor Whiteman
Fact checked by Jasmin Collier
Published Tue 31 October 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

THC جزء روان‌گردان اصلی حشیش (ماری جوانا) است که مسؤول اثرات دگرگون کنندة ذهن این مادة مخدر محسوب می‌شود، اما ساز و کار دقیق انجام این کار توسط آن تاکنون ناشناخته بوده است. حال، محققان قطعات پراکندة م

دویدن حافظه را بهبود می‌بخشد

شماری از مطالعات عنوان کرده‌اند که ورزش می‌تواند عملکرد شناختی را تقویت کند، اما مکانیسم بنیانی این ارتباط ناشناخته مانده است. اکنون پژوهش تازه‌ای بر این موضوع روشنی می‌افکند که چگونه دویدن می‌تواند ح

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.