دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

همۀ انواع تنهایی بد نیست، ‘انگیزش مهم است’

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه هامیک رادیان

تحقیق جدیدی که در نشریۀ "شخصیت و تفاوت‎های فردی" منتشر شده است سه نوع مختلف کناره‎جویی از اجتماع را بررسی می‎کند و پی می‎برد که یکی از آنها با افزایش میزان خلاقیت همراستایی دارد.
وقتی مردم به تنهایی رو می‎آورند، اغلب اوقات این کار را به یکی از سه دلیل زیر انجام می‎دهند: افرادی خجول هستند، از فعل و انفعال با دیگر مردم متنفرند، یا اینکه از تنها بودن لذت می‎برند.
به طور سنتی روان‌شناسان این سه مورد را در سه دستۀ شرمرویی، اجتناب، و مردم‎گریزی دسته‌بندی کرده‎اند. و تحقیق جدید با این هدف انجام شده است که دریابد آیا هر سه دستۀ مزبور با فرجام‎های منفی روان‌شناختی همراه هستند یا خیر.
بسیاری از ما گرایش به آن داریم که به انزوا به عنوان چیزی نامطلوب نگاه کنیم، و برخی مطالعات تأیید کرده‎اند که تنهایی بیش از اندازه تأثیرات قاطعی بر سلامت انسان بر جای می‎گذارد. اما تحقیق جدید - به رهبری جولی باکر / Julie Bowker، استادیار دپارتمان روان‌شناسی در دانشگاه بوفالو در نیویورک - ارتباط‌های مثبتی را را در یک شکل خاص دوری کردن از اجتماع یافته است.

همۀ انواع تنهایی بد نیست، ‘انگیزش مهم است’
در صحبت راجع به پیامدهای منفی تنهایی باکر می‎گوید، "وقتی مردم در مورد هزینه‌های مرتبط به انزوای اجتماعی فکر می‎کنند اغلب اوقات چشم‎اندازی رشد‌گرایانه را مد نظر دارند."
"در طول دوران کودکی و نوجوانی، ایدۀ پشت قضیه این است که اگر شما خود را از همسن و سال‎هایتان کنار بکشید، فعل و انفعال‌های مثبتی مثل دریافت حمایت اجتماعی، توسعۀ مهارت‌های جمعی، و دیگر فواید برهم‎کنش با همسالان خویش را از دست خواهید داد."
باکر ادامه می‎دهد، "این ممکن است دلیل همۀ آن تأکیدی باشد که در مورد اثرات منفی اجتناب و کناره‎جویی از همسالان وجود دارد."
با ارجاع به مطالعۀ خویش خانم باکر می‌گوید، "انگیزش مهم است […] ما برای فهم ریسک‌های مرتبط و فواید موضوع ناچاریم بفهمیم که چرا فرد از اجتماع دوری می‎کند."
برای انجام این کار، تیم تحقیق از 295 نمونه خواست تا یک سری پرسشنامه را پر کنند که در آنها از آنان خواسته شده بود تا در مورد انگیزش خویش برای تنهایی، فعالیت خلاقانه، حساسیت نسبت به اضطراب، استعداد نسبت به افسردگی، پرخاشگری، و عدم لذت بردن از فعالیت‎های اجتماعی، توضیح دهند.
نمونه‎ها افراد در "شرف بزرگسالی" بودند و به طور متوسط 19.31 سال سن داشتند. باکر و همکارانش همچنین سیستم‎های موسوم به سیستم فعالیت رفتاری (BAS) و سیستم مهار رفتاری (BIS) را مورد ارزیابی قرار دادند.
BIS و BAS به تنظیم رفتارهای اجتنابی کمک می‌کنند. برای مثال نمرۀ بالا در مقیاس BAS بدین معنی است که نمونه به موردی مثل "وقتی من دنبال چیزی می‎روم رویکرد ‘هیچ مانعی پیش رویم نیست’" را به عنوان ‘بسیار درست است’ ارزیابی می‎کند.
نمرۀ بالا در مقیاس BIS بدین معنی است که فرد بیاناتی مثل "من دچار نگرانی یا آشوب می‎شوم اگر فکر کنم یا بدانم که کسی از دست من عصبانی است" را به عنوان "کاملاً درست است" تلقی می‎کند. تیم تحقیق از دو مقیاس مزبور برای تمایز میان انواع مختلف کناره‎جویی اجتماعی استفاده کرد.

افراد دچار کناره‌جویی اجتماعی خلاق‌ترند
مطالعه پی برد که افراد دچار کناره‌جویی اجتماعی بیشتر احتمال دارد که بسیار خلاق باشند. بر مبنای اطلاعات نویسندگان مطالعه، این نتایج "نخستین شواهد را در مورد فواید بالقوۀ" مردم‎گریزی ارائه می‎دهد.
در مقابل، نشان داده شد که شرمرویی و اجتناب به شکل منفی بر خلاقیت تأثیر دارند که این بدان معنی است که هر قدر میزان شرمرویی یا اجتناب بیشتر باشد احتمال خلاق بودن فرد کمتر است.
در هنگام اظهار نظر در مورد دلایل این ارتباط منفی باکر می‌گوید، "افراد خجول و اجتناب‎گرا ممکن است نتوانند اوقات انزوای خود با شادی و سازندگی پر کنند، این بدین دلیل که اینان با شناخت‌های منفی‎گرایانه و ترس‎های خود دچار پریشان‎حالی شده‌اند."
در مقابل، "جوانان مردم‎گریز زمان بیشتری را در مقایسه با دیگران در تنهایی سپری می‎کنند، اما ما در عین حال می‎دانیم که بخشی از وقت خود را نیز با همسن و سال‌هایشان می‏‎گذرانند. آنها اجتماع‌گریز نیستند. آنها شروع کنندۀ فعل و انفعال نیستند بلکه به نظر نمی‎رسد که دعوت اجتماعی از سوی همسالان را نیز رها کنند."
باکر ادامه می‎دهد، افراد مردم‎گریز "بنابراین ممکن است فقط به میزانی فعل و انفعال اجتماعی را ادامه دهند که وقتی تنها می‎شوند بتوانند از تنهایی خود لذت ببرند. آنها قادرند تا به شکل خلاقه فکر کنند و ایده‌های تازه را توسعه دهند - مثل یک هنرمند در استودیو یا یک آکادمیسین در دفتر کار خویش."
جولی باکر می‌گوید:
"در طول سالیان متمادی کناره‎گیری از اجتماع نسبتاً به عنوان یک شکل خوش‌خیم از جامعه‎گریزی خصلت‌نمایی شده است. اما با یافته‌های جدید که این ویژگی را با خلاقیت مرتبط می‌کند، ما فکر می‌کنیم که شاید بهتر باشد که مردم‌گریزی را به عنوان یک شکل بالقوه مفید اجتماع‌ستیزی قلمداد کنیم."

Source:
Is being unsociable the secret to creativity?
By Ana Sandoiu
Fact checked by Jasmin Collier
Published Sun 26 November 2017 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تأثیر فشار خون و ضربان قلب دوران نوجوانی بر سلامت روانی مردان در بزرگسالی

تحقیق جدید – که بر روی بیش از 1 میلیون مرد سوئدی انجام شده است – درمی‌یابد که تفاوت‌ ضربان قلب و فشار خون در اواخر دورة نوجوانی می‌تواند با افزایش مادام‌العمر ریسک اختلالات روانی شامل اختلال وسواس فکر

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

تأثیر استرس بر میزان کلسترول روشن نیست. یکی از مشکلات مرتبط به این مورد این است که استرس واژه‎ای مبهم و اندازه‎گیری آن دشوار است. در هر حال مطالعات بسیاری در مورد اثرات استرس بر سلامت کلی قلب صورت گرف

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.