دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

والدین "سخت گیر" برای آموزش کودکان بیشتر مُضرند تا مفید

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

• هانر وایتمن
• ترجمة هامیک رادیان

تحقیق جدید نشان می‎دهد که سوء رفتار یا گفتار برای تنبیه کودکان می‎تواند مشوق رفتارهای خطرناک در دوران نوجوانی شده به کاهش توانایی یادگیری کودک منجر شود.

با آنالیز داده‌های مربوط به بیش از 1000 دانش‎آموز، محققان متوجه شدند که کودکان دارای والدین "خشن" بیشتر در معرض انجام تخلف و دیگر رفتارهای منفی در دورة نوجوانی قرار دارند، که این خود با کاهش توفیق تحصیلی تا سن 21 سالگی مرتبط است.
رهبر مطالعه روچل اف. هینتگیز / Rochelle F. Hentges از دپارتمان روان‎شناسی دانشگاه پیتسبورگ و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریة رشد کودک / Child Development منتشر کرده‎اند.
این نخستین مطالعه‎ای نیست که عواقب منفی سختگیری والدین – عموماً در شکل فریاد کشیدن، زدن، یا استفاده از تهدیدات فیزیکی یا تهدید سوء استفاده به عنوان شکلی از تنبیه - را مستند می‎کند.
برای مثال یک مطالعه که در سال 2014 در PLOS One منتشر شد، سختگیری والدین را با افزایش ریسک مشکلات عاطفی و رفتاری در فرزند مرتبط دانست، و مطالعه‎ای که اخیراً در نشریة روان‎شناسی خانواده / Family Psychology منتشر شد، سختگیری والدین را با ضعف یادگیری و عدم توفیق تحصیلی کودکان مرتبط دانسته است.
برای مطالعة خود هینتگیز و همکارانش بر آن شدند تا رفتارهایی را مشخص کنند که به کاهش توفیق تحصیلی در میان افرادی منجر می‎شود که در کودکی دارای والدین سخت‎گیر بوده‎اند.
محققان داده‎های مربوط به 1060 دانش‎آموز را از "مطالعة متن رشد در نوجوانی مریلند" را که آنها را از کلاس هفتم تا 21 سالگی دنبال کرده بود، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
در طول مدت انجام مطالعه، از دانش‎آموزان خواسته می‎شد تا میزان تماس خود با والدین سختگیر، فعل و انفعال خویش با همسالان، رفتارهای جنسی و تخلفات خود را گزارش دهند.
موفقیت تحصیلی هر دانش‎آموز تا سن 21 سالگی از طریق شمار سال‎های تحصیلی تکمیل شده تعیین می‌شد.
هینتگیس می‎نویسد: "ما اعتقاد داریم مطالعة ما نخستین مطالعه‎ای است که تاریخچة زندگی کودک را به عنوان چهارچوبی برای برسی تأثیرات والدین بر بازدة تحصیلی کودکان به واسطة ارتباط با همسالان، رفتار جنسی و تخلفات مورد استفاده قرار می‎دهد."

سخت‎گیری والدین با رفتارهای مخاطره‎آمیز در کلاس یازدهم مرتبط است
در مقایسه با دانش‎آموزانی که در پایة هفتم با والدینی پرچالش مواجه بودند، دانش‎آموزانی درگیر با والدین سختگیر بیشتر احتمال داشت که در پایة تحصیلی نهم همسالان خود را بر دیگر مسایل – نظیر قوانین والدین خود - ارجح بدانند.
در نتیجه محققان دریافتند که دانش‎آموزان دارای والدین سخت‎گیر بیشتر محتمل است که در پایة تحصیلی یازدهم به رفتارهای مخاطره‎آمیز روی بیاورند. این موارد شامل رفتارهای جنسی مکرر، زد و خورد، دزدی و دیگر تخلفات است.
این رفتارها به نوبه خود با بازدة تحصیلی پایین در سن 21 سالگی مرتبط است.
خانم روچل اف. هینتگیس به این فرضیه می‎رسد که نوجوانانی که نیازهایشان از سوی والدین تأمین نمی‎شود "ممکن است اعتبار خویش را نزد همسن و سال‎های خود جستجو کنند."
او اضافه می کند: "این ممکن است شامل چرخش ناسالم به سمت همسالان را شامل شود که احتمال دارد به پرخاشگری بیشتر و تخلفات مختلف منجر گردد، همچنین به روابط جنسی زودهنگام به قیمت از دست رفتن اهداف درازمدت نظیر تحصیل."
نویسندة همکار مطالعه پروفسور مینگ – تی وانگ / Ming-Te Wang، استاد روان‌شناسی آموزشی در دانشگاه پیتسبورگ، عنوان می‎کند که برخی مداخلات برای بهبود بازدة تحصیلی جوانان در معرض والدین پرچالش وجود دارد."
برای مثال این نوجوانان ممکن است از یادگیری تکنیک‎های آموزش آزاد با فعالیت‎های گروهی، همچنین برنامه‎های آموزشی و کمکی برای رفتارهای جنسی، تخلفات، و روابط ناسالم با همسن و سال‎ها نفع ببرند./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

یک بار بیهوشی به بهرة هوشی کودکان خردسال آسیب نمی زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.