دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چه می‎گوییم، چگونه می‎گوییم

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

ترجمه اکبر فرهنگ

صدای خنده یا غرغر بیش از جوک یا کلمه‌ای از سر خشم با آدم حرف می‌زند، و ما وقتی صدای عواطف را می‌شنویم بیش از وقتی که فرد آن را در قالب کلمات عرضه می‌دارد بدان توجه می‌کنیم. ما همچنین عواطف را بسیار سریع‌تر از کلمات، در زمانی حدود یک‌دهم ثانیه، تفسیر می‌کنیم. اینها یافته‌های تحقیق منتشر شده در "بیولوژیکال پسیکولوژی" هستند.
تحقیقات پیشین که در دانشگاه کورنل انجام شد عنوان کرده‌اند که وقتی احساسات انسانی خود شخصی و ذهنی هستند، الگوهایی از فعالیت را در ذهن می‌پراکنند که آنها را قادر می‌سازد به کدهای استاندارد تبدیل شوند.
محققان دانشگاه مک‌گیل کانادا می‌خواستند بدانند که آیا مغز در پاسخ به اصوات واکنش متفاوتی در مغایرت با کلمات ثبت می‌کند. اصوات حامل عواطف شامل خنده، غرغر یا گریه هستند.
تیم تحقیق سه عاطفة بنیادی را انتخاب کرد: خشم، اندوه و خرسندی. آنها ترکیبی از اصوات بازتاب دهندة این عواطف را برای 24 نمونه که به صورت همزمان اصطلاحات بی‌معنایی را تکرار می‌کردند، ادا کردند.
جملاتی نظیر "میکرب‌ها در سینابال هستند" به عنوان جملات فاقد هرگونه اشارات زبانی که به مدد آنها احساسات ابراز می‌شوند انتخاب شدند. همزمان، الکتروکاردیوگرام برای ضبط سرعت پاسخگویی مغز نمونه‌ها به اشارات مورد استفاده قرار گرفت.
همچنان که نمونه‌ها به اصطلاحات به کار رفته با عواطف مختلف گوش می‌دادند، سعی می‌کردند بدانند چه نوع عواطفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صدای عواطف بسیار سریع‌تر درک می‌شود
الکتروگاردیوگرام می‌توانست پاسخ مغز به عواطف را در مقایسه با کلمات در حد میلی‌ثانیه اندازه‌گیری کند. محققان همچنین می‌توانستند مشاهده کنند کدام عواطف، در میان اصوات، گسترش پاسخ مغز و اینکه آیا اصوات روی افراد دچار نگرانی تأثیر بیشتری دارند یا خیر، در سریع ترین زمان شناسایی می‌شوند.
چنین می‌نماید که صدای حاکی از خرسندی به عنوان صدایی ظاهر شد که بسیار سریع‌تر از خشم یا اندوه انتخاب می‌شد. نتایج فعالیت مغز همچنین بعد از قرار گرفتن در معرض اصوات خشم یا اندوه بیشتر به طول می‌انجامید، که بر این موضوع دلالت دارد که مغز فارغ از محتوای سخن به پیام‌های ناشی از خشم توجه بیشتری دارد. تمرکز بیشتر ممکن است از نیاز به ارزیابی سطح خشم ناشی شود.

در کل، افرادی که دچار احساس نگرانی بودند به صدای عواطف واکنش‌های سریع‌تر و شدیدتری نشان دادند.
محققان باور دارند که دلیل این موضوع می‌تواند تکامل باشد. فهم اصوات ممکن است راهی حیاتی بوده باشد که در آن نوع بشر با هدف ادامة بقا از خشم اجتناب کرده است.
نویسندة رهبر مطالعه، مارک پیل، مدیر علوم ارتباطات و اختلالات در دانشکدة مک‌گیل می‌گوید: "شناسایی صدای عواطف بستگی به سیستم‌هایی در مغز دارد که در روند تکامل قدیمی‌تر هستند. از طرف دیگر عواطف بیان شده در قالب کلمات مورد استفاده در صحبت سیستم‌های جدیدتری از مغز را که در روند تکامل زبان بشری ایجاد شده‌اند درگیر می‌کند."

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تأثیر فشار خون و ضربان قلب دوران نوجوانی بر سلامت روانی مردان در بزرگسالی

استرس چگونه بر میزان کلسترول تأثیر می‌گذارد؟‎

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.