دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار روماتیسم / روماتولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

چاقی ریسک فاکتور شناخته شده‌ای برای استئوارتریت است که یکی از عوامل پیشتاز ایجاد ناتوانی در ایالات متحد آمریکا و سراسر دنیا به شمار می‌رود. یک مطالعه جدید شواهدی در این مورد ارائه می‎دهد که کاهش وزن می‎تواند روند توسعه استئوارتریت زانو را از طریق کاهش تباهی غضروف زانو کاهش دهد.
محققان پی برده‌اند که افراد دچار چاقی یا اضافه وزن که اقدام به کاهش وزن خویش می‎کنند، در مقایسه با کسانی که وزن خود را کم نمی‎کنند، کاهشی را در میزان تباهی ساختار مفاصل زانو پس از کاستن از وزن خود به میزان 5 تا 10 درصد در طول 4 سال تجربه می‎کنند.
نویسنده رهبر مطالعه دکتر الکساندرا گرسینگ / Alexandra Gersing از بخش رادیولوژی و تصویربرداری بیومدیکال دانشگاه کالیفرنیا – سان فرانسیسکو و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریه "رادیولوژی" گزارش داده‎اند.
استئوارتریت که به نام بیماری تباهی مفاصل نیز شناخته می‎شود، شایع‌ترین شکل بیماری ارتریت است که مبتلابه بیش از 30 میلیون فرد بزرگسال آمریکایی است.
این بیماری بر اثر ناکارآیی غضروف اتفاق می‎افتد، بافتی که مفاصل انتهای استخوان‎ها را محافظت می‌کند و آنها را قادر می‌سازد تا به نرمی حرکت کنند.
اضافه وزن یا چاقی یک ریسک فاکتور اصلی این بیماری است. اضافه وزن می‎تواند سبب وارد آمدن فشار اضافی بر مفاصل و غضروف شود که باعث "ساییدگی و پارگی" می‌شود.
به علاوه دکتر گرسینگ و همکارانش می‌نویسند که میزان بالاتر چربی بدن می‎تواند منتج به افزایش موادی در خون شود که باعث تحریک التهاب می‎گردند، و التهاب می‎تواند ریسک استئواتریت را افزایش دهد.
برای مطالعه خود، محققان در صدد برآمدند تا درک بهتری از این موضوع پیدا کنند که چگونه کاهش وزن بر سلامت مفاصل تأثیر می‎گذارد.
دکتر گرسینگ می‎نویسد: "ما تباهی تمامی ساختارهای مفاصل زانو مثل مینیسک، غضروف مفصلی و مغز استخوان را بررسی کردیم."
مینیسک قطعات غضروف فیبری است که نوعی زیرسازی بر مفاصل ایجاد و سطح آنها را محافظت می‎کند، در حالی که غضروف مفصلی بافت نرم و متصلی است که پایانه استخوان‎ها را می‎پوشاند.

کاهش وزن باعث کاهش تباهی مینیسک و غضروف مفصلی می‎شود
محققان داده‎های "آغاز استئوارتریت"، شامل 640 فرد بزرگسال چاق یا دارای اضافه وزن را تجزیه و تحلیل کردند. تمامی نمونه‎ها بر مبنای تشخیص مبتنی بر MRI دارای ریسک فاکتور ابتلاء به استئوارتریت خفیف تا متوسط بودند.
در طول یک دوره زمانی 48 ماهه، محققان تغییرات وزن در سوژه‎های مطالعه و همچنین تغییرات ایجاد شده در تباهی زانو را پایش کردند.
بر اساس تغییرات وزن در طول یک دوره 4 ساله، نمونه‎ها به سه گروه تقسیم شدند: افرادی که بیش از 10 درصد وزن خود را کم کرده بودند، افرادی که بین 5 تا 10 درصد وزن خود را کم کرده بودند و افرادی که در طول این مدت دچار تغییر وزن نشده بودند (گروه کنترل).
در مقایسه با افراد گروه کنترل، محققان پی بردند، افرادی که دستکم 5 درصد وزن بدن خود را کم کرده بودند کاهش تباهی غضروف زانو را تجربه کردند، و این اثر در نمونه‎هایی که بیش از 10 درصد وزن بدن خود را کم کرده بودند حتی قوی‎تر بود.
دکتر گرسینگ می‎گوید: "هیجان‌انگیزترین یافته تحقیق ما این بود که ما نه فقط کاهش تباهی غضروف مفصلی را شاهد بودیم، بلکه دیدیم که در افراد چاق یا دارای اضافه وزن که به کاهش وزن خود به میزان 5 درصد کل وزن بدن اقدام می‎کنند تباهی مینیسک نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‎کند، و این کاهش در افرادی که میزان بیشتری از وزن بدن خود را کم می‎کنند حتی بیشتر نیز است."
در کل محققان معتقدند که نتایج مطالعه عنوان می‎کند که کاهش وزن می‎تواند سبب کاهش ریسک استئوارتریت در میان افرادی شود که چاق یا دارای اضافه وزن هستند.
دکتر الکساندرا گرسینگ می‎گوید: "مطالعه ما بر اهمیت راهکارهای درمان شخصی شده و مداخلات مربوط به سبک زندگی برای پیشگیری از تباهی ساختار مفصل زانو در اسرع وقت در بیماران چاق یا دارای اضافه وزن که در خطر استئوارتریت یا استئوارتریت علامت‎دار قرار دارند، تأکید می‎کند."

Source:
medicalnewstoday.com
Osteoarthritis: Knee joint degeneration slowed with weight loss, study confirms
Written by Honor Whiteman
Published: 2 May 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

شیرین کننده‌های صنعتی: جانشین سالم قند یا راه میان‌بر چاقی

تنوع مواد جایگزین‌ شکر در بازار برای رضایت طبایع شیرینی‌پسند در عین کاهش محتوی کالری دریافتی اغلب اوقات می‌تواند گیج کننده باشد. برای افزودن بر این گیجی، کارشناسان دریافته‌اند که تنوع "رژیم" غذاها و ن

چاقی: آیا نوشیدن آب کافی از افزایش وزن پیشگیری می‌کند؟

چاقی با ثبت 600 میلیون نفر زیر عنوان افراد چاق در سراسر دنیا مسأله‌ای جهانی است. محققان ممکن است روشی بالقوه برای پیشگیری از اپیدمی جهانشمول چاقی به شکل هیدراسیون یافته باشند. نوشیدن آب کافی در ر