دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اختلالات خواب خطر زایمان زودرس را افزایش می‎دهد

اخبار زنان / زایمان / نازایی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانا نیکولز
• ترجمه هستی فراست‎فر

محققان دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو کشف کرده‎اند که زنان دارای تشخیص ابتلا به اختلالات خواب در دوران بارداری، شامل بیماری بی‎خوابی (اینسومنیا)، و آپنه خواب در معرض افزایش خطر زایمان زودرس قرار دارند.
نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر جنیفر فلدر / Jennifer Felder، محقق فوق دکتری در دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو (UCSF) این مطالعه را با همکاری نویسندۀ ارشد مطالعه دکتر اریک پراتر / Aric Prather، استادیار روان‌شناسی و همکارانش انجام داد. یافته‎های تحقیق در نشریۀ "زنان و زایمان" منتشر شده است.
این مطالعه نخستین تحقیق از نوع خود است که اثرات بی‎خوابی را در طول بارداری بررسی می‎کند. از گروهی شامل حدود 3 میلیون زن، 2265 نفر با تشخیص ابتلا به یکی از اختلالات خواب در دوران بارداری، دارای معیارهای ورود به مطالعه بودند.
نمونه‎های انتخاب شده بدون تشخیص اختلال خواب اما دارای ریسک فاکتورهای مشابه برای زایمان زودرس مثل فشار خون بالا، سیگار کشیدن در طول بارداری یا داشتن سابقۀ زایمان زودرس در گروه کنترل همسان شدند.
دکتر فلدر توضیح می‎دهد، "این به ما اطمینان بیشتری می‎داد که یافته‌های ما در مورد زایمان زودرس در زنان دچار اختلالات خواب به طور کامل قابل انطباق به اختلال خواب است و نه دیگر تفاوت‎های بین زنان دچار اختلالات مزبور و غیر مبتلا به آنها."
تعداد زیاد نمونه به دکتر فلدر، پروفسور پرادر و تیمشان امکان داد تا در مورد ارتباط میان انواع مختلف اختلالات خواب و زیرگونه‎های زایمان زودرس تحقیق کنند. برای مثال، محققان توانستند زایمان زودرس و دیررس یا وضع حمل زودرس القائی و زایمان زودرس خود به خودی را مورد مقایسه قرار دهند.
تحقیق جدید بر اختلالات خواب مثل آپنه خواب و بیماری بی‎خوابی متمرکز شده است که بیش از تغییرات خواب منظم که در دوران بارداری بروز می‎کنند، می‎توانند سبب ایجاد اختلالات قابل توجه در خواب شوند. محققان می‎گویند که میزان واقعی شیوع این اختلالات همچنان ناروشن باقی می‎ماند زیرا اختلالات خواب در زنان باردار "اغلب تشخیص داده نمی‎شود".

اختلالات خواب ریسک زایمان زودرس را دو برابر می‎کند
میزان زایمان زودرس در ایالات متحد آمریکا 10 درصد است. شناسایی زنان در معرض ریسک بالاتر زایمان زودرس و ارائۀ درمان‎های مؤثر می‎تواند به پیشگیری از زایمان زودرس کمک نماید. درمان اختلالات خواب در دوران بارداری نیز می‎تواند گامی در مسیر کاهش میزان زایمان زودرس باشد.
یافته‌های محققان نشان داد که شیوع زایمان زودرس – تعریف شده به عنوان زایمان پیش از هفتۀ 37 بارداری – برای زنان باردار دچار اختلالات خواب 14.6 درصد است، در مقایسه با 10.9 درصد برای زنانی که دارای معیارهای گروه کنترل بودند.
به علاوه شانس زایمان زودرس قبل از هفتۀ 34 بارداری برای زنان باردار دچار آپنه خواب بیش از دو برابر بیشتر است و این رقم برای زنان باردار دارای تشخیص بیماری بی‎خوابی تقریباً دو برابر است.
محققان می‎نویسند، فرجام مرتبط به زایمان زودرس مهم است، زیرا افزایش ریسکی برای ابتلا به عوارض شدید در میان نوزادان متولد شده در زایمان زودرس وجود دارد.
سهم زنان دچار اختلالات خواب در مجموعۀ داده‏ها زیر 1 درصد بود، که این نتیجۀ غیر منتظره‎ای برای تیم تحقیق محسوب می‎شد. محققان به این نکته مظنون هستند که فقط شدیدترین موارد موجود در میان زنان باردار مورد شناسایی قرار گرفته‎اند.
دکتر اریک پراتر می‎گوید:
"زنانی که در پروندۀ پزشکی آنها تشخیص ابتلا به یکی از اختلالات خواب ثبت شده بود به اغلب احتمال دارای شدیدترین عوارض بوده‌اند. این احتمال هست که میزان شیوع این اختلالات بسیار بیشتر باشد اگر زنان بیشتری در مورد اختلالات خواب در دوران بارداری غربالگری شوند."
درمان شناختی رفتاری (CBT) می‎تواند یک گزینۀ غیر دارویی برای مقابله با اختلالات خواب در دوران بارداری باشد. شواهد حاکی از مؤثر بودن CBT در جمعیت عمومی است، و دکتر فلدر و همکارانش در حال گردآوری نمونه‎هایی برای "تحقیق UCSF در مورد مادران باردار و خواب‎درمانی" (REST) هستند تا تعیین کنند که CBT در مورد زنان باردار نیز مؤثر است و به نوبۀ خود آیا این درمان باعث بهبود فرجام‎های زایمان خواهد شد یا خیر.
دکتر فلدر جمع‎بندی می‎کند: "آنچه در مورد این مطالعه هیجان‌انگیز می‎نماید این است که اختلال خواب به طور بالقوه ریسک فاکتوری اصلاح‌پذیر است."

در زمینه اختلالات خواب مراجعه به لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت قابل توصیه است:
سرنخی از اینکه چرا مردان بهتر از زنان می‌خوابند

و نیز: 

محرومیت از خواب باعث ناکارآیی داروهای ضد درد می‌شود

Source:
Could sleep disorders raise the risk of preterm birth?
By Hannah Nichols
Published: Mon 14 Aug 2017 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

سرنخی از اینکه چرا مردان بهتر از زنان می‌خوابند

نقش مطالعه در بهبود سلامت و تندرستی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.