دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چگونه سزارین به چاقی فرزند منجر می‎شود

زایمان، بارداری، وضع حمل، سزارین، زایمان واژینال، زایمان طبیعی، کانال زایمانی، میکروبیوم واژن، DNA میکربی، چاقی کودکان، دناشگاه نیویورک

زایمان و وضع حمل بیش از حد پزشکی شده‎اند، و نیاز به تجدید ساختار انسانی دارند. ما نیاز داریم که فناوری را متناسب با بیولوژی خود مورد استفاده قرار دهیم

اخبار زنان / زایمان / نازایی

• آنا ساندیو
• ترجمه هستی فراست‎فر

تحقیق جدید که در نشریۀ "پیشرفت‎های علم" منتشر شده است توضیح می‎دهد که چگونه وضع حمل به روش سزارین می‎تواند باعث افزایش وزن در فرزند شود.
سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می‎کند که مجموع تعداد موارد سزارین نباید از 15 درصد کل موارد زایمان بیشتر شود.
اغلب موارد سزارین زمانی مورد نیازند که ضرورت حفظ زندگی مادر یا فرزند در بین باشد. به هر جهت سزارین به بعضی دلایل دیگر پزشکی نیز ممکن است توصیه شود و مادران گاهی از اوقات به صورت انتخابی این گزینه را برای وضع حمل ترجیح می‎دهند.
در مجموع سالیان اخیر شاهد افزایش میزان موارد جراحی سزارین در سطح جهان تا 50 درصد بوده است. تخمین زده می‎شود که در سطح ایالات متحد آمریکا تقریباً یک‌سوم (32.5 درصد) کل زایمان‎ها از طریق جراحی سزارین صورت می‎گیرد.
محققان دانشکدۀ پزشکی دانشگاه نیویورک (NYU) به رهبری دکتر ماریا دومینگز - بلو، میکروبیولوژیست شاغل در انستیتو ساکلر NYU، بر آن شدند تا در مورد ارتباط میان وضع حمل به روش سزارین و وزن فرزندان تحقیق کنند. این تحقیق بر بنیاد تحقیقات پیشین صورت گرفت که به وجود ارتباط میان سزارین و ریسک چاقی در فرزندان اشاره کرده بودند. یک مطالعه از این سری که اخیراً انجام شد گزارش می‎دهد که کودکان متولد شده به روش سزارین 15 درصد بیشتر در معرض خطر چاقی قرار دارند، و این ریسک برای چاقی مستقل از وزن خود مادر است.
اما چه چیز این ریسک را توضیح می‎دهد؟ یک نظریه این است که زایمان به روش سزارین در انتقال طبیعی میکرب‌های مادری از طریق فلور واژن مادر اختلال ایجاد می‎کند.
چنین مجاورت اولیه‎ای با باکتری سیستم ایمنی و متابولیک بچه را تحت تأثیر قرار داده آنها را برای یک بزرگسالی سالم آماده می‎کند.
اگرچه اغلب مطالعات مشاهده‎ای بوده و صرفاً به ارتباط میان افزایش وزن و روش زایمان اشاره کرده‎اند، مطالعۀ حاضر به ساز و کار علت و معلولی که می‌تواند توضیح دهندۀ ارتباط مزبور باشد تأکید دارد.
تحقیق جدید بر روی موش‎ها انجام شد، و همچنان که دکتر دومینگز - بلو می‎نویسد، این مطالعه "نخستین موردی است که وجود ارتباط علت و معلولی بین سزارین و افزایش وزن بدن در پستانداران را عنوان می‌کند."

ماده‌های متولد شده به روش سزارین 70 درصد سنگین‎ترند
خانم دکتر دومینگز - بلو و تیمش 34 موش را که به روش سزارین متولد شده بودند با 34 موش گروه کنترل که زایمان آنها از طریق مجرای زایمانی مادر انجام شده بود مقایسه کردند.
در کوششی برای بررسی اثرات روش زایمان بر روی میکروبیوم موش‎ها، محققان DNA باکتری موجود در فرزندان را استخراج کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
محققان همچنین توانستند تغییرات میکربی در سراسر دورۀ رشد موش‌ها تا دورۀ بزرگسالی را مورد بررسی قرار دهند.
آنها پی بردند که میکروبیوم موش‌های متولد شده به روش سزارین به شکل قابل ملاحظه‎ای متفاوت از موش‌هایی است که به صورت "طبیعی" متولد شده‎اند. موش‎های گروه اخیر دارای برخی باکتری‎ها - مثل باکتریودز کلوستریدیالز، و رومینوکوکاکئا - بودند که پیشتر با لاغر بودن بدن مرتبط دانسته شده‎اند.
به علاوه، ترکیب باکتریایی موش‎های دارای تولد طبیعی در طول دورۀ گذار به بزرگسالی بلوغ نرمال داشتند حال آنکه این موضوع در مورد بچه‎موش‎های سزارینی چنین نبود.
محققان گزارش می‎دهند که در موش‌های متولد شده به روش سزارین، ساختار میکروبیوم ابتدا به سرعت زیاد بالغ شده اما بعد این رشد دچار رکود می‎شود. این تفاوت‎ها در روش زایمان بیشتر در ماده‎ها نمود داشت.
به علاوه مطالعه تفاوت‎های مهمی را در وزن بدن که وابسته به روش زایمان بودند، نشان داد، و نویسندگان مطالعه توضیح می‎دهند که "اگر موش‌ها به روش سزارین متولد شده بودند در سن 15 هفتگی 33 درصد افزایش وزن پیدا می‏کردند و این رقم در مورد ماده‎ها 70 درصد بود."
دکتر ماریا دومینگز - بلو می‎گوید:
"تحقیقات بیشتری نیاز است تا تعیین شود که آیا تسلط برخی گروه‌های میکربی می‎تواند حافظی در برابر چاقی باشد […] نتایج ما از این فرضیه حمایت می‎کند که کسب میکرب‎های مادری از راه واژینال برای برخورداری از ایمنی نرمال و رشد متابولیک مورد نیاز است."
وی اضافه می‎کند، "این پرسش که آیا بنیان میکروبیوم بچه بر ریسک چاقی وی در آینده مؤثر است شکل عاجل‎تری به خود گرفته است زیرا زایمان به روش سزارین انتخابی در بسیاری از نقاط دنیا رو به افزایش است."
نویسندگان مطالعه می‎نویسند که اگر در مطالعات انسانی تأیید شود که موضوع از این قرار است، مالیدن مایع زایمانی مادر به بچه ممکن است بخشی از میکرب‌های از دست رفته را جبران کند.
در صحبت با اخبار پزشکی امروز دکتر دومینگز - بلو گفت، "نتایج مطالعه امکاناتی را برای تجدید میکروبیوتا که در مقابل افزایش ریسک بیماری‎های مرتبط نقش محافظتی دارد، مطرح می‏کند."
وی گفت، "ما هنوز نیاز داریم که بفهمیم کدام میکرب‌ها در انسان ضد چاقی هستند و کدام‎یک مسؤول افزایش ریسک محسوب می‎شوند، و چرا."
خانم دکتر دومینگز - بلو اضافه می‎کند، "زایمان و وضع حمل بیش از حد پزشکی شده‎اند، و نیاز به تجدید ساختار انسانی دارند. ما نیاز داریم که فناوری را متناسب با بیولوژی خود مورد استفاده قرار دهیم."

Source:
How cesarean deliveries may lead to obesity in offspring
By Ana Sandoiu
Published Thu 12 October 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

یک بار بیهوشی به بهرة هوشی کودکان خردسال آسیب نمی زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.