دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار سرطان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

ایوت بریزیر
ترجمة هامیک رادیان

بر مبنای مطالعة منتشر شدة در نشریه آنلاین «کنسر» متعلق به «انجمن سرطان آمریکا» افرادی که دچار دیابت هستند از ریسک بالاتری برای ابتلاء به سرطان، هم در زمان پیش از تشخیص دیابت و هم در برهة زمانی پس از آن برخوردارند.
نتایج نشان می‌دهد که نیاز به فهم بهتر ارتباط میان سرطان و دیابت مورد نیاز است.
مطالعات پیشین نشان داده‌اند که افراد دچار دیابت نوع 2 در ریسک بالاتری برای توسعة چندین نوع مختلف سرطان قرار دارند.
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) اعلام کرد که در سال 2014 میلادی 29100000 نفر یا 3/9 درصد جمعیت ایالات متحد آمریکا دیابت داشته‌اند، یعنی 3 برابر بیشتر از سال 1980.
دیابت با بیماری‌های قلبی، سکتة مغزی، و صدمه به اعصاب و بافت‌های چشم مرتبط است. شواهد روزافزونی در مورد وجود ارتباط میان دیابت نوع 2 و برخی از انواع سرطان وجود دارد.
جامعة سرطان آمریکا می‌نویسد که سرطان کولون، برای مثال، احتمال بیشتری دارد که به افراد دیابتی آسیب برساند. سرطان کولون در بسیاری از ریسک‌فاکتورهای دیابت شامل مسایل مربوط به وزن بدن، فقدان فعالیت جسمانی، مصرف دخانیات، الکل، و مصرف مقادیر زیاد گوشت‌های قرمز و فرآوری شده مشارکت دارد. همچنین در افراد دچار دیابت نوع 2 احتمال کشنده بودن سرطان کولون بیشتر است. گذشته از ریسک فاکتورهای مشترک، دیگر نظریات پیوندی میان انواع مختلف سرطان و دیابت نوع 2 شامل امکان وجود پیوندی بیولوژیک میان این دو و نیز تأثیر درمان دیابت هم بر توسعه و هم بر تشخیص سرطان مشاهده کرده‌اند.

احتمال بیشتری برای تشخیص سرطان در فاصلة 3 ماه از تشخیص دیابت وجود دارد
یک تشخیص مبتنی بر ابتلا به سرطان اغلب بلافاصله پس از تشخیص وجود دیابت در بیمار بروز می‌کند. این کشف ممکن است به این دلیل باشد که مبتلایان به دیابت بیشتر در تماس با مراقبت‌های بهداشتی هستند و بنابراین بیشتر احتمال دارد که برای تشخیص بیماری‌های دیگر مورد آزمایش قرار گیرند.
محققان دانشگاه تورنتو به رهبری دکتر ایلیانا لیگا / Iliana Lega داده‌های مربوط به بیش از 1 میلیون نفر را برای برآورد میزان شیوع سرطان در طیف گسترده‌ای از زندگی آنان را مورد بررسی قرار دادند.
یافته‌ها نشان داد که در مقایسه با افراد فاقد دیابت، بیماران دیابتی 23/1 بار بیشتر محتمل بود که در فاصلة 10 سال پیش از تشخیص دیابت در آنها دارای تشخیص ابتلاء به سرطان بوده باشند.
همچنین افراد با تشخیص ابتلاء به دیابت نیز احتمال بیشتری داشت که در فاصلة 3 ماه پس از این تشخیص، مورد تشخیص سرطان نیز قرار گرفته باشند.
دکتر لیگا عنوان می‌کند که این می‌تواند به غربالگری مضاعفی که افراد مورد تشخیص دیابت دریافت می‌کنند مرتبط باشد.
دکتر لیگا بر این باور است که با توجه به رشد شیوع دیابت، این ممکن است توضیح افزایش تعداد موارد سرطان باشد.
خانم دکتر لیگا می‌افزاید که نتایج مطالعه از این ایده که ممکن است سرطان و دیابت ریسک فاکتورها را به اشتراک گذاشته باشند حمایت می‌کند، و بر این عقیده است که تغییر شیوة زندگی می‌تواند به کاهش شیوع هر دو بیماری کمک کند.
تیم تحقیق بر این باور است که یافته‌ها مهم هستند زیرا بر نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد تأثیر ورزش و برخورداری از تغذیة سالم به ویژه در مورد بیمارانی که دچار دیابت یا در معرض توسعة ریسک ابتلاء به آن هستند تأکید می‌کند./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

مطالعة اخیر انجام شده از سوی انستیتوهای ملی بهداشت به ارتباطی میان افسردگی در اوایل بارداری و ابتلاء به دیابت بارداری در اواخر آن پی می‌برد. محققان همچنین دریافته‌اند که دیابت بارداری با افزایش خطر اب

9 فوق غذا برای دیابت و شیوه آماده کردن آنها

افراد مبتلاء به دیابت ابتدا باید از منظم بودن تغذیة روزانة خود مطمئن شوند. داشتن وعده‌های غذایی دارای فیبر، کربوهیدرات‌های دیرهضم، پروتئین اندک، و چربی‌های سالم در هر وعده به کنترل قند خون بیست و چهار