دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اخبار سرطان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو
• ترجمه هامیک رادیان

سرطان پستان شایع‎ترین نوع سرطان در میان زنان سراسر جهان است. تحقیق جدید عنوان می‎کند که فقط یک گیلاس کوچک مشروب الکلی در طول روز می‎تواند ریسک ابتلاء به این نوع سرطان را در زنان افزایش دهد، حال آنکه ورزش و رژیم غذایی سالم میزان این ریسک را کاهش می‎دهند.
در سال 2012، 1.7 میلیون مورد سرطان پستان در سطح جهان تشخیص داده شد، که این شامل 25 درصد کل موارد سرطان‎های تشخیص داده شده در زنان بود.
در سطح جهانی، سرطان سینه دومین علت پیشتاز در ایجاد مرگ و میر مرتبط به سرطان در میان زنان است. در ایالات متحد آمریکا، در حدود 231.000 زن در سال 2013 با تشخیص سرطان پستان مواجه شدند، و بر این میزان باید 2100 مرد مبتلاء به سرطان سینه را نیز اضافه کرد.
چندین ریسک فاکتور وجود دارد که احتمال ابتلاء به سرطان سینه را در زنان افزایش می‎دهد. این ریسک فاکتورها بالا رفتن سن، قاعدگی زودرس، و داشتن تاریخچۀ خانوادگی ابتلا به سرطان پستان را شامل می‎شود.
در حالی که برای کنترل ریسک فاکتورهای مزبور کار کمی از دست زنان ساخته است، ریسک فاکتورهای دیگری در پیوند با سبک زندگی وجود دارند که زنان می‎توانند برای کاهش ریسک ابتلاء به سرطان آنها را تعدیل کنند.
گزارش تازه‎ای که از سوی انستیتو تحقیقات سرطان آمریکا (AICR) با همکاری "بنیاد جهانی تحقیقات سرطان" ارائه شده است، چندین ریسک فاکتور مربوط به سرطان پستان شامل الکل، رژیم غذایی و وزن را مورد بررسی قرار می‎دهد.

الکل خطر سرطان پستان را افزایش می‎دهد و ورزش، کاهش!
گزارش مزبور شامل متا آنالیز 119 مطالعۀ موجود است که همگی داده‎های بالینی در دسترس مربوط به 12 میلیون زن، به اضافۀ مجموع 260.000 مورد سرطان سینه را بررسی کرده‎اند.
بر مبنای این گزارش مقدار کم الکل معادل 10 گرم در روز - معادل یک گیلاس شراب یا آبجو - ریسک سرطان پستان در دورۀ پیش‎یائسگی را تا 5 درصد افزایش می‎دهد. همین مقدار الکل خطر سرطان پستان دورۀ پس از یائسگی - رایج‎ترین شکل سرطان پستان - را تا 9 درصد افزایش می‎دهد.
ده گرم الکل مقداری کمتر از میزان "استاندارد" نوشیدن الکل است که در حال حاضر بالغ بر 14 گرم در روز است.
به علاوه گزارش تأیید می‎کند که داشتن اضافه وزن، چاقی، یا صرفاً دچار اضافه وزن شدن در دوران بزرگسالی احتمال بروز سرطان دوران پیس از یائسگی را افزایش می‎دهد. متقابلاً، ورزش با شدت متوسط خطر هر دو نوع سرطان مزبور را کاهش می‎دهد.
زنان پیش‌یائسۀ دارای فعالیت جسمانی در مقایسه با همتایان فاقد تحرک جسمانی خود، 10 درصد کمتر در معرض ابتلاء به سرطان پستان قرار دارند. برای زنان یائسه این اُفت خطر بالغ بر 17 درصد است.

غذاهای سرشار از کاروتنوئید خطر سرطان پستان را کاهش می‎دهند
در پیوند با رژیم غذایی گزارش به "شواهد محدودی" دست پیدا کرده است که نشان می‎دهند سبزیجات فاقد نشاسته می‎توانند خطر سرطان‎های پستان موسوم به استروژن گیرنده منفی را کاهش دهند. این یک نوع کمیاب‎تر سرطان سینه است، اما نوعی از سرطان محسوب می‎شود که تهاجمی‎تر بوده و پیش‎بینی ضعیفی دارد.
سبزیجات فاقد نشاسته کلم بروکلی، کلم، جوانۀ بروکسلی، تره فرنگی، لوبیا و اسفناج را شامل می‎شوند. دانشگاه میشیگان فهرست کامل این گروه از سبزیجات را ارائه داده است.
گزارش همچنین به وجود ارتباط میان رژیم غذایی سرشار از کلسیم، و کاروتنوئیدها و کاهش ریسک سرطان پستان پی برده است. کاروتنوئیدها رنگدانه‎هایی هستند که توسط گیاهان سنتز می‎شوند، و اغلب مسؤول رنگ‎های زرد، نارنجی و قرمز گیاهان محسوب می‎گردند. غذاهای سرشار از کاروتنوئید شامل کدو تنبل، زردآلو، هویج، اسفناج، و کلم پیچ است.
در هر حال، شواهد مربوط به ارتباط میان مصرف کاروتنوئیدها و کاهش ریسک سرطان پستان هنوز محدود است، و نویسندگان گزارش اعتراف دارند که برای تأیید نتایج در این مورد به مطالعات بیشتری نیاز است.
دکتر آن مک‎تیرنان / Anne McTiernan - یکی از نویسندگان رهبر تنظیم گزارش و متخصص پیشگیری از سرطان در مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون - یافته‎های مطالعه را تفسیر می‎کند:
"یافته‎ها نشان می‎دهد که زنان ممکن است از مصرف سبزیجات بدون نشاسته متنوع شامل غذاهای کاروتنوئیددار سود ببرند. این رژیم غذایی همچنین می‎تواند مانع از 1 تا 2 پوند افزایش وزن در سال شود، که این موضوع برای کاهش خطر ابتلاء به سرطان نکتۀ کلیدی محسوب می‎شود. با این گزارش جامع و روزآمد شواهد روشن است: داشتن سبک زندگی فعال جسمانی، نگه داشتن وزن در محدودۀ سالم در سراسر عمر، و محدود کردن مصرف مشروب الکلی - اینها کارهایی است که زنان باید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان انجام دهند."
آلیس بِندر / Alice Bender، رییس برنامۀ تغذیه در AICR نیز نتایج مطالعه را تفسیر کرده و برخی توصیه‎های دیگر برای کاهش ریسک سرطان پستان در زنان ارائه می‎دهد:
"هر جا که فعالیت جسمانی دارید، سعی کنید تا سقلمه‌ای به آن بزنید، با کمی افزایش زمان فعالیت یا بالا بردن شدت آن. برای بالا بردن میزان حفاظت از خود به غذاهای ساده رو بیاورید - سبزیجاتی نظیر هویج، فلفل دلمه‎ای، یا سالاد سبز را جانشین چیپس و کراکر کنید و اگر اهل مشروب هستید، آن را به حداقل ممکن کاهش دهید."
خانم بندر اضافه می‎کند: "وقتی پای سرطان در میان باشد هیچ نوع گارانتی وجود ندارد، اما این نکته باعث قوت قلب می‎شود که بدانید می‎توانید برای کاهش ریسک سرطان کاری انجام دهید."

Source:
medicalnewstoday.com
Just one small glass of wine per day increases breast cancer risk
Written by Ana Sandoiu
Published: Tue 23 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.