plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
Image

شب‌کاری خطر سرطان را در زنان افزایش می‌دهد

 شبکاری، کار در شیفت شب، سرطنا گوارش، ریتم شبانه‎روزی

کار در شیفت شب از دیرباز با تضعیف سلامت مرتبط شده است

اخبار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمۀ فرهنگ راد

کار در شیفت شب از دیرباز با تضعیف سلامت مرتبط شده است. اکنون، یک تحقیق جدید عنوان می‌کند که در مورد زنان چنین الگوهای کاری می‌تواند خطر سرطان را افزایش دهد.
محققان پی بردند زنانی که مدتی طولانی در شیفت شب به کار مشغولند در مقایسه با زنانی که به شبکاری اشتغال ندارند تا بیست درصد بیشتر محتمل است که دچار سرطان شوند.
در بررسی سرطان‌های خاص، محققان پی بردند زنانی که در درازمدت به کار در شیفت شب مشغولند حتی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پوست، سرطان پستان، و سرطان ریه قرار دارند.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر ژیولی ما / Xuelei Ma، از مرکز پزشکی غرب چین در دانشگاه سچوان در چین و همکارانش اخیراً یافته‌های خود را در نشریۀ "اپیدمیولوژی، زیست‌نشانگرها و پیشگیری سرطان" منتشر کردند.
بر مبنای اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) نزدیک به 15 میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا دارای الگوهای نامنظم کاری شامل شبکاری هستند.
تحقیقات پیشین نشان داده‌اند که کار در شیفت شب می‌تواند به شدت ضربآهنگ شبانه‌روزی ما را مختل کند. این ضربآهنگ (ریتم) ساعتی درونی در بدن انسان است که فرآیندهای فیزیولوژیک را بر مبنای یک چرخۀ 24 ساعته پردازش می‌کند و مقدمتاً به چرخۀ روشنایی و تاریکی در زیست‌محیط ما پاسخ می‌دهد.
نوبتکاری (کار در شیفت‌های مختلف) با انبوهی از فرجام‌های ضعیف برای سلامت شامل چاقی، بیماری قلبی و برخی انواع سرطان مرتبط شده است.
در این تحقیق جدید، دکتر ما و همکارانش بر آن شدند تا نگاهی از نزدیک به ارتباط میان کار درازمدت در شیفت شب و خطر سرطان بیفکنند.

ریسک کلی سرطان تا 19 درصد افزایش یافت
پژوهشگران با متا آنالیز 61 تحقیق مختلف به یافته‌های خود رسیدند. این مطالعات در مجموع دربرگیرندۀ 3.909.152 نمونه و بیش از 114.000 مورد سرطان بودند. سوژه‌های مطالعات از کشورهای آسیایی، استرالیا، اروپا، و آمریکای شمالی بودند.
تیم تحقیق از این داده‌ها برای ارزیابی این موضوع که چگونه کار درازمدت در شیفت شب با خطر ابتلا به سرطان همراه است، استفاده کرد.
در یک آنالیز جداگانه، محققان به بررسی این موضوع پرداختند که آیا کار درازمدت در شیفت شب در میان خانم‌های پرستار با ریسک ابتلا به 6 نوع سرطان شایع مرتبط است یا خیر.
در کل، تحقیق جدید آشکار کرد زنانی که در طولانی مدت به کار در شیف شب اشتغال دارند، در مقایسه با زنان فاقد چنین شرایط کاری به میزان 19 درصد بیشتر محتمل است که دچار سرطان شوند.
به علاوه محققان پی بردند زنانی که به صورت درازمدت به کار در شیفت شب مشغولند دارای 41 درصد ریسک بیشتر برای ابتلا به سرطان پوست، 32 درصد ریسک بیشتر برای ابتلا به سرطان پستان، و 18 درصد ریسک بیشتر برای سرطان دستگاه گوارش، هستند.
در یک تجزیه و تحلیل دوز - پاسخ، محققان پی بردند که هر 5 سال کار بیشتر در شیفت شب با 3.3 درصد افزایش در ریسک سرطان پستان همراه است.
به هر جهت، تحقیق گسترده‌تر نشان داد که ارتباط میان کار در شیفت شب و ریسک ابتلا به سرطان پستان صرفاً در مورد زنانی که در اروپا یا آمریکای شمالی زندگی می‌کنند مصداق دارد.
دکتر ما می‌گوید، "محتمل است که زنان ساکن این نواحی دارای سطوح بیشتری از هورمون جنسی باشند که دارای همراستایی با سرطان‌های مرتبط به هورمون مثل سرطان پستان است."

"ریسک فاکتوری برای سرطان‌های شایع"
بر مبنای آنالیز صرفاً مرتبط به زنان پرستار، محققان پی بردند که کار طولانی مدت در شیفت شب با افزایش 58 درصدی خطر ابتلا به سرطان پستان، افزایش 35 درصدی ریسک سرطان دستگاه گوارش، و افزایش 28 درصدی ریسک سرطان ریه مرتبط است.
در بحث مرتبط به دلایل افزایش خطر سرطان در زنان پرستار، دکتر ما می‌گوید که بر اثر مقتضیات شغلی این گروه از زنان بیشتر محتمل است که تحت غربالگری سرطان قرار گرفته باشند.
دکتر ما اضافه می‌کند: "دیگر توضیح محتمل برای افزایش خطر سرطان در این گروه جمعیتی ممکن است مرتبط به نیازهای شغلی پرستاران شیفت شب، از جمله کار در بخش‌های مراقبت ویژه باشد."
در مجموع، دانشمندان می‌گویند که یافته‌های آنها نشان می‌دهد که نیاز هست تا کار بیشتری در مورد حفاظت سلامت کارکنان زن شیفت‌های شب، مشخصاً آنهایی که برای سال‌های طولانی به کار در شب مشغولند، انجام شود.
دکتر ژیولی ما می‌گوید: "مطالعۀ ما نشان می‌دهد که کار در شیفت شب به عنوان یک ریسک فاکتور برای سرطان‌های شایع در زنان مطرح است. این نتایج باید به برقراری و اجراء موازین مؤثر برای کمک به کارکنان مؤنث شیفت شب منجر شود. افرادی که در طولانی مدت به کار در شیفت شب مشغولند باید مورد معاینات و غربالگری‌های منظم سرطان قرار گیرند."
دکتر ما اضافه می‌کند که وی امیدوار است تا این تحقیق مشوق انجام مطالعات طولی بزرگ‌تر با هدف تأیید ارتباط میان کار طولانی مدت در شیفت شب و سرطان در میان زنان باشد.

Source:
Night shifts raise women's cancer risk
By Honor Whiteman
Fact checked by Jasmin Collier
Published Mon. 8 January 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده