دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی
تغییر اندازه و نوع قلم متن


هانا نیکولز
ترجمة نادر اکبری

در عصری که در آن حکایت عشق با یک حرکت انگشت بر صفحة تلفن همراه نادیده گرفته می‌شود، و با ارتباط جنسی اتفاقی توسط اپلیکیشن‌های دوستیابی تظیر تیندر / Tinder جایگزین می‌گردد، فرض آنکه جوانان آمریکایی درگیر سکس‌های تصادفی مکرر هستند، آسان است. در هر حال، یک مطالعة جدید آشکار می‌‌کند که نسل هزاره – به طور مشخص دهة نودی‌ها – در طول دوران جوانسالی نسلی صرف‌نظر کننده از سکس محسوب می‌شود.
دکتر رین شرمن / Ryne Sherman، نویسندة همکار مطالعه و استادیار روان‌شناسی در کالج علوم چارلز ئی. اشمیت دانشگاه آتلانتیک فلوریدا می‌گوید: "این مطالعه واقعاً در تضاد با این طرز تلقی عام است که هزاره‌ای‌ها نسل "ارتباط جنسی" هستند، مفهومی که با اپلیکیشن‌هایی مثل تیندر و بقیه اپ‌ها محبوب شده‌ است، و عنوان می‌کند که این نسل فقط در جستجوی ارتباط سریع و سکس اتفاقی مکرر است."
او اضافه می‌کند: "داده‌های ما نشان می‌دهد که به نظر نمی‌رسد مسأله اصلاً این باشد و اینکه هزاره‌ای‌ها قاعده‌مندتر از اسلاف خود نیستند."
شرمن و همکارانش می‌نویسند که عدم فعالیت جنسی در هزاره‌ای‌ها مرتبط به عصری نیست که آنها در آن زندگی می‌کنند و کار زیادی برای تغییر هنجارها در رفتار جنسی نمی‌توان کرد. محققان این‌گونه درمی‌یابند که این نسل "فقط متفاوت" است.
شرمن و همکارانش بر آن بودند که تعیین کنند آیا تغییر در رفتار هزاره‌ای‌ها نتیجة دوران است یا نسل.
محققان میزان فعالیت جنسی آمریکایی‌ها را بر اساس دهة تولد در سنین 20 تا 24 سالگی با استفاده از آنالیز طولی سن – دوره بزرگسالان در سنین 18 تا 96 سالگی در نظرسنجی اجتماعی عمومی (GSS) تجزیه و تحلیل کردند.
آنها جنسیت، نژاد، تحصیلات، منطقه و مذهب را به عنوان شاخص‌های هر گونه تفاوت بین گروه‌ها مورد نظر قرار دادند.

افزایش عدم فعالیت جنسی در بین نسل‌ها در زنان بیشتر است
نتایج مطالعه نشان داد که هزاره‌ای‌های متولد اوایل دهة 90 میلادی بیشتر احتمال دارد که پس از 18 سالگی نسبت به همتایان خود در نسل ایکس که در اوایل دهة 1960 متولد شده‌اند از عدم وجود شریک جنسی خبر دهند.
حدود 15 درصد 29 تا 24 ساله‌های متولد دهة 90 از مقطع 18 سالگی هیچ شریک جنسی نداشتند، در مقایسه با 6 درصد گروه دهة شصتی‌ها. مطالعه چنین درمی‌یابد که تنها نسل دارای نرخ بالاتر بی‌فعالیتی جنسی نسل متولد دهة 1920 بوده است.
عدم فعالیت جنسی در نسل‌های دهة 1960 و 1990 و به میزان کمتر در مردان، از 1.7 تا 1.9 درصد بود. عدم فعالیت جنسی در میان آمریکاییان سیاه‌پوست تغییری نداشت، با توقف در محدودة 2.6 درصد، در حالی که در میان آمریکایی‌های سفیدپوست از 1.6 درصد تا 3.9 درصد افزایش داشت.
دکتر رین شرمن می‌گوید: "بسیاری از تفاوت‌های میان گروه‌ها در نسل‌های متأخر نیز مهم بودند. برای مثال، زنان بیش از مردان محتمل بود که از نظر جنسی غیر فعال باشند، سفیدپوست‌ها بیشتر از سیاه‌پوست‌ها، آنهایی که وارد دانشگاه نمی‌شدند بیش از آنهایی که وارد می‌شدند و شرق بیشتر از غرب."
در مقایسه با آمریکایی‌های متولد دهة 80، نسل دهة 90 تضاد معنی‌داری را نشان می‌داد و در میان تمامی نسل‌ها بیش از همه محتمل بود که در دهة 20 زندگی از نظر جنسی غیر فعال باشد.
همچنین افراد متولد دهة 90 نسبت به مردم متولد دهة 80 رشد آهسته‌تری دارند – برای مثال در گرفتن گواهی رانندگی یا کار در مقابل مزد.
چنین عنوان می‌شود که تفاوت‌های میان نسل‌های دوران هزاره و دیگر نسل‌ها مربوط به افزایش آموزش سکس، آگاهی از بیماری‌های قابل انتقال از طریق ارتباط جنسی، به آسانی در دسترس بودن پورنوگرافی به دلیل پیشرفت‌های فناوری، و تفاوت تعریف در آن چیزی است که در میان نسل‌ها به عنوان فعالیت جنسی حساب می‌شود.
شرمن جمع‌بندی می کند: "در حالی که سکس در دوران پیش از ازدواج به مرور زمان بیشتر مجاز تلقی می‌شود، رشد فردگرایی اجازه می‌دهد تا آمریکاییان بزرگسال طرز تلقی آسان‌گیرانه‌ای بدون احساس فشار برای تطبیق در رفتارهای خود داشته باشند."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.