دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار سلول‌های بنیادی
تغییر اندازه و نوع قلم متن


• آنا ساندویو

• ترجمة هامیک رادیان

هیپوگونادیسم مردانه اختلالی است که نزدیک به یک‌سوم مردان سالخورده از آن رنج می‌برند. رایج‌ترین گزینة درمانی برای این اختلال، درمان جایگزینی تستوسترون است، اما این عمل می‌تواند عوارض جانبی قابل ملاحظه‌ای همراه داشته باشد. یک توسعة تازه در تحقیقات سلول‌های بنیادی نشان می‌دهد که جایگزینی برای درمان هیپوگونادیسم ممکن است به زودی در دسترس باشد.
تستوسترون یک هورمون کلیدی برای رشد جنسی، شناختی و جسمانی و توسعة صفات مردانه در طول بلوغ است.
همراه بالا رفتن سن، میزان تستوسترون به طور طبیعی کاهش می‌یابد، اما هیپوگونادیسم اختلالی است که در آن میزان تستوسترون در بدن به شکل غیر نرمال کاهش پیدا می‌کند.
این میزان از کاهش می‌تواند به اختلالات خُلقی، کاهش قدرت جنسی و کاهش قدرت عضلانی و استخوانی منجر شود.
کاهش میزان تستوسترون مرتبط به هیپوگونادیسم گاهی از اوقات به علت اختلالات بیضه، غدة هیپوفیز یا هیپوتالاموس بروز می‌کند. بنا بر گزارش‌های موجود تقریباً 30 درصد مردان مسن دچار این عارضه هستند.
رویکرد بالینی رایج برای هیپوگونادیسم درمان جایگزینی تستوسترون است. در هر حال، تعداد قابل توجهی از تحقیقات به عوارض جانبی درمان جایگزینی تستوسترون شامل خطر ترومبوآمبولی وریدی و ترومبوز ورید عمقی اشاره کرده‌اند.
در واقع در سال 2014 سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) با مشارکت بهداشت کانادا تولیدکنندگان را ملزم کرد که هشداری در مورد تمامی فرآورده‌های تستوسترون به برچسب این محصولات اضافه کنند.
پژوهش تازه بر مبنای سلول‌های بنیادی عنوان می‌کند که شاید نوع جایگزینی از درمان وجود داشته باشد، که در آن سلول‌های پوست فرد به صورت مستقیم به سلول‌های تولید کنندة تستوسترون منتقل می‌شود.

کاربرد مستقیم برنامه‌ریزی مجدد سلولی برای ایجاد سلول‌های لیدیگ در جوندگان
تستوسترون نتیجة نهایی یک فرآیند طولانی است. سلول‌های لیدیگ – که در بیضه‌ها وجود دارند اندروژن تولید می‌کنند، و این هورمون‌ها در فرآیند یک سنتز زیستی به تسوسترون تبدیل می‌شوند.
محققان به رهبری یدونگ هوآنگ / Yadong Huang از دانشگاه ژینان چین، امکان "خلق" سلول‌های شبه لیدیگ را با استفاده از برنامه‌ریزی مجدد سلولی مورد بررسی قرار دادند. یافته‌ها در نشریة گزارش‌های سلول‌های بنیادی / Stem Cell Reports منتشر شده‌اند.
در تحقیق سلول‌های بنیادی عنوان می‌شود که برنامه‌ریزی مجدد مستقیم سلولی یک تکنیک سریع‌تر و ایمن‌تر برای به دست آوردن انواع مورد نظر سلول از برنامه‌ریزی مجدد اپی‌ژنتیک متعارف است.
این دلیل این موضوع است که چرا هوآنگ و نویسندة همکار ارشد مطالعه ژیژیان سو / Zhijian Su از همان دانشگاه، تصور کردند که انتقال مستقیم سلول‌های پوست افراد بالغ به درون سلول‌های شبه لیدیگ و در مرحلة بعد پیوند آنها در مردان دچار هیپوگونادیسم، می‌تواند بهترین رویکرد باززایی تستوسترون باشد.
برای آزمایش این نظریه محققان از جوندگان مبتلاء به هیپوگونادیسم استفاده کردند.
محققان فیبروبلاست‌های جنینی – نوعی سلول را که در بافت‌های متصل وجود دارد - جوندگان را با بردار حامل ژن ام‌چری / mCherry آلوده کردند. این کار به پژوهشگران امکان می‌داد تا سلول‌های استریودوژنیک را از فیبروبلاست‌ها جدا کنند.
سپس هوآنگ و تیمش 11 عامل رونویسی ژن را که فکر می‌کردند بیان ژن استریودوژنیک را تنظیم می‌کنند مورد غربالگری قرار دادند.
با محو تدریجی چندین مورد از این 11 عامل رونویسی، محققان در نهایت آنها را به سه مورد تقلیل دادند: Dmrt1، Gata4 و Nr5a1.
در مرحلة بعد، تیم تحقیق از بُردارهای لنتی‌ویروس – نوعی از رتروویروس که می‌تواند بیان ژن سلول هدف خود را تغییر دهد – برای اعمال نیرو به بیان ژنی این سه عامل رونویسی ژن استفاده کرد.
نتیجه، دستیابی به موفقیت بود. محققان به برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های پوست موش به سلول‌های لیدیگ تولیدکنندة تستوسترون با عملکرد کامل رسیده بودند.

سلول‌های شبه لیدیگ با موفقیت تجدید تولید تستوسترون در جوندگان را به انجام رساندند
در نهایت، دانشمندان این سلول‌های لیدیگ را به آزمایش‌های موش‌های دچار کمبود تستوسترون پیوند دادند.
سلول‌ها نه فقط باقی ماندند، بلکه باعث تجدید میزان نرمال تسوسترون در موش‌های دچار هیپوگونادیسم شدند.
موفقیت این کوشش علمی، جایگزینی نویدبخش را برای درمان جایگزینی اندروژن نشان می‌دهد.
سو می‌گوید: "در پایان، ما امیدواریم که این تحقیق راه آزمون‌های بالینی برای یک رویکرد بدیع طب احیاء را برای درمان اندروژن در مردان دچار کمبود اندروژن هموار ‌کند."
هوآنگ همچنین اهمیت مطالعه را توضیح می‌دهد:
"مطالعة ما نخستین موردی است که روشی را برای تولید سلول‌های لیدیگ از طریق برنامه‌ریزی مجدد سلولی گزارش می‌دهد. این منبع جایگزین سلول‌های لیدیگ پایة مهمی برای تحقیقات و ایجاد جنبه‌های جذاب برای ابزار بالینی در عرصة طب احیاء فراهم می‌کند."
نویسندگان امیدوارند که تحقیقات آینده بر بهبود کفایت رویکرد آنها و کمک به خلق تجمع خالص سلول‌های شبه لیدیگ متمرکز خواهند شد.
هوآنگ و تیمش در حال حاضر مشغول تحقیق در جزئیات مکانیسم دخیل در برنامه‌ریزی مجدد مستقیم سلول‌های پوست درون سلول‌های شبه لیدیگ هستند. آنها همچنین در حال بررسی دیگر روش‌های تبدیل سلولی مستقیم هستند که غیر ویروسی بوده و از مولکول‌های کوچک استفاده می‌کنند. /

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

سرطان پستان سه‌گانة منفی و امید به درمان با پرولاکتین

سرطان پستان سه‌گانة منفی نوعی بیماری مهاجمی است که چالش بالینی زیادی به همراه دارد. بیولوژی این سرطان در مقایسه با بسیاری از دیگر انواع سرطان به خوبی شناخته شده نیست و نیازی عاجل در مورد پیش‌آگهی دهند

علل، انواع و درمان آکنة هورمونی

آکنة هورمونی معمولاً به سادگی آکنه نامیده می‌شود. دیگر اصطلاح مورد استفاده برای این اختلال پوستی آکنة وُلگاریس / vulgaris است. افراد مبتلاء به آکنه دچار جوش‌هایی – یا کورک یا جوشدانه – می‌شوند که به ش