دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار فشار خون
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• تیم نیومن
• ترجمة هامیک رادیان


مطالعه‌ای که اخیراً منتشر شده است چنین درمی‌یابد که فشار خون مادر پیش از بارداری بر جنسیت بچه‌ای که در راه است تأثیر می‌گذارد. اگر نتایج مطالعه تکرار شوند، تأییدگر کشفی جذاب خواهند بود.
یک میلیون و یک قصة پیرزن‌ها در مورد پیش‌بینی جنسیت بچة نازاده در اوایل بارداری وجود دارد.
مثلاً بر مبنای یکی از آنها اگر دست‌انداز برای شما در سربالایی باشد، بچه‌تان دختر خواهد بود و اگر در سرپایینی باشد پسری انتظار شما را می‌کشد.
به همین روال اگر زنان باردار هر روز مشتاق بستنی باشد، یک دختر در انتظار وی خواهد بود. دیگران اعتقاد دارند که جنس بچه را می‌توان با مخلوط کردن ادرار و معجون درانو پیش‌بینی کرد – اگر مخلوط به رنگ سبز متمایل شود بچه دختر خواهد بود و اگر به آبی، پسر.
دیگر افسانة رایج در این مورد این است که زنان حامله‌ای که دختری در راه دارند بیشتر احتمال دارد که تاول بزنند.
جای شگفتی نیست که هیچ‌یک از این موارد بالا هیچ پشتوانة تحقیقات علمی با خود ندارد. تا به امروز چنین به نظر می‌رسد که هیچ راهی برای پیش‌بینی جنسیت بچه‌ای که مادر در صدد ایجاد اوست در دسترس نیست.
یک گام دورتر از نوع بشر، تحقیقات متعددی برای یافتن راه‌هایی برای پیش‌بینی جنسیت فرزندان حیوانات اهلی انجام شده است. برای مثال در میان گاوها (و سایر حیوانات) فرضیة ترایورز – ویلارد عنوان می‌کند که حیوانات ماده‌ای که در وضعیت جسمانی بهتری قرار دارند به احتمال بیشتر فرزندان نر به دنیا می‌آورند.
برخی دانشمندان اصرار دارند که به شکل مشابه، رژیم غذایی زنان پیش از بارداری می‌تواند جنس جنین را پیش از شکل‌گیری پیش‌بینی کند. زنان دارای تغذیة بهتر بیشتر پسردار می‌شوند و در مقابل زنانی که انرژی کمتری دریافت می‌کنند به احتال بیشتری دارای فرزند دختر خواهند شد.
اگرچه این نظریه بحث‌برانگیز است و در سطح جهان به هیچ وجه مورد قبول نیست، امکانی را برای پیش‌بینی جنس بچه‌ای که هنوز جنین او شکل نگرفته است مطرح می‌کند – یا دستکم وضعیت‌هایی را مطرح می‌کند که در آنها ممکن است احتمال تولد یک جنس از جنس دیگر بیشتر باشد.
یک مطالعه در مقیاس بزرگ که این هفته در "نشریة هایپرتنشن آمریکا" منتشر شد، بر آن است تا به این پرسش قدیمی از دیدگاه تازه‌ای نگاه کند. آیا الگویی در این مورد می‌توان یافت؟

در مورد اختلالات خون بیشتر بخوانیم:

چگونه تشخیص دهیم که دچار افزایش فشار خون هستیم؟

 

 ترومبوسیتوز (ترومبوسایتوسیس) یا افزایش بیش از حد پلاکت‌ها در خون

جنس و فشار خون
دکتر راوی رتناکاران / Ravi Retnakaran – یک متخصص غدد درون‌ریز در بیمارستان مونت سینائی تورونتو در کانادا و محقق شاغل در انستیتو پژوهشی لوندفلد- تاننباؤم – از سال 2009 گردآوری نیروی داوطلب برای مطالعة حاضر را آغاز کرد. در مجوع 1411 خانم از لیویانگ چین در این آزمون شرکت کردند.
وضعیت کلسترول، فشار خون، گلوکز و تری‌گلیسیرید زنان مورد ارزیابی قرار گرفت. این موارد به طور متوسط در فاصلة 26.3 هفته پیش از آغاز بارداری اندازه‌گیری شد. در کل، نتیجة بارداری‌ها 739 پسر و 672 دختر بود.
تجزیه و تحلیل داده‌ها نشان داد که میانگین فشار خون سیستولی در زنانی که نهایتاً صاحب فرزند پسر شدند بیشتر است.
وقتی محققان مطالعه را برای سن، مصرف دخانیات، میزان تحصیلات، دور کمر، شاخص تودة بدنی، تری‌گلیسیرید، کلسترول لیپوپروتئین کم‌چگالی (LDL)، کلسترول لیپوپروتئین پرچگالی (HDL)، و قند تنظیم کردند تأثیرات همچنان معنی‌دار بود. زنانی که فرزند پسر زاییدند دارای میانگین فشار خون سیستولیک 106 میلی‌متر جیوه بودند، در مقایسه با 103.3 میلی‌متر جیوه برای زنانی که نتیجة زایمان آنها دختر بود.
بر مبنای نظر دکتر رتناکاران این یافته‌ها "عنوان می‌کنند که فشار خون زن پیش از بارداری یک عامل پیشتر ناشاخته در پیوند با احتمال پسردار یا دختردار شدن وی است. این بینش تازه می‌تواند پیامدهایی برای برنامه‌ریزی تولید مثل و فهم ما از مکانیسم‌های بنیادی نسبت جنسی در نوع انسان داشته باشد."
نتایج مطالعه جذاب به نظر می‌رسند، اما فقط تحقیقات گسترده‌تر قادر به تعیین اصالت آنها خواهد بود./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

تأثیر رژیم غذایی مادر در دوران بارداری بر بیماری‌های ارثی فرزند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.