plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
Image

نارسایی قلبی با سلول‌های بنیادی بند ناف درمان می‌شود

پمپاژ خون، عضله قلب، دارونما، نارسایی قلبی، بیماری قلبی

ر نارسایی قلبی، عضلات قلب ضعیف می‌شود و قلب دیگر نمی‌تواند خون را به شکل مناسب به سراسر بدن پمپاژ کند

اخبار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو
• ترجمه نادر اکبری

محققان با استفاده از سلول‌های بنیادی مشتق از بند ناف عضله و عملکرد قلب را در بیماران دچار نارسایی قلبی بهبود بخشیده‌اند، که این، راه را برای درمان‌های غیر تهاجمی بیماری‌های قلبی هموار می‌کند.
نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر خورخه بارتولوچی / Jorge Bartolucci، استاد دانشگاه دی لُس اندس (UANDES) در سانتیاگو، شیلی است، و دکتر فرناندو فیگوئرا / Fernando Figueroa استاد داروسازی در UANDES نویسندۀ پاسخگوی مطالعه است.
دکتر بارتولوچی و همکارانش آزمونی انجام دادند که در آن بیمارانی که در مورد آنها تزریق وریدی سلول‌های بنیادی برگرفته از بند ناف انجام شده بود با بیماران دریافت کنندۀ دارونما مقایسه شدند.
نتایج مطالعه - که در نشریه "تحقیقات سیرکیولیشن" منتشر شده است - از نظر دکتر فیگویرا "دلگرم کننده" هستند. وی می‌گوید این روش می‌تواند میزان بقا را در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی بهبود ببخشد، موضوعی که در حال حاضر کاملاً مأیوس کننده به نظر می‌رسد.
در شرایط حاضر انتظار می‌رود که نیمی از بیماران دچار نارسایی قلبی در طول 5 سال اول پس از تشخیص بیماری جان خود را از دست بدهند، و نرخ بقاء ده ساله کمتر از 30 درصد است. در سطح جهان، آمارها حاکی از آن است که 26 میلیون نفر در شرایط ابتلا به این بیماری به زندگی ادامه می‏‌دهند.
در نارسایی قلبی، عضلات قلب ضعیف می‌شود و قلب دیگر نمی‌تواند خون را به شکل مناسب به سراسر بدن پمپاژ کند. نکتۀ نگرانی‌آور این است که نارسایی قلبی در میان مردم ایالات متحد آمریکا در حال افزایش است. تعداد مردم مبتلا به این بیماری اکنون 6.5 میلیون نفر است، و انتظار می‌رود که تا سال 2030 میلادی این رقم 46 درصد رشد داشته باشد.
نویسندگان مطالعۀ جدید می‌نویسند که مطالعات پیشین تاکنون به پتانسیل سلول‌های بنیادی برگرفته از مغز استخوان برای درمان نارسایی قلبی پرداخته‌اند، و بنا به گفتۀ آنها تاکنون سلول‌های بنیادی مشتق از بند ناف هرگز به این منظور مورد استفاده قرار نگرفته است.
نویسندگان مطالعه اضافه می‌کنند، اینها راه‌های مطلوب‌تری برای درمان هستند زیرا دسترسی به آنها آسان‌تر است، با نگرانی‌های اخلاقی مرتبط به گرفتن سلول‌های بنیادی مشتق از سلول‌های بنیادی جنینی همراه نیستند و ایجاد پاسخ‌های منفی سیستم ایمنی با آنها محتمل نیست.

ایمنی و اثربخشی مطالعه اثبات شد
در آزمون بالینی کوچک خود، دکتر بارتولوچی و تیمش 30 بیمار در سنین 18 تا 75 سال را به دو گروه کوچک تقسیم کردند: یک گروه درمانی و گروه دیگر که دارونما می‌گرفتند.
بیماران هر دو گروه دارای نارسایی قلبی پایدار بودند و به شکل مناسب با استفاده از داروهای استاندارد تحت درمان قرار داشتند.
سلول‌های بنیادی مورد استفادۀ محققان از بند ناف به دست آمد که از جفت انسانی گرفته شده بود. این جفت‌ها از طرف مادران سالمی اهدا شده بود که بارداری خود را به پایان برده و به روش سزارین وضع حمل کرده بودند.
محققان پی بردند که در گروه درمان با سلول‌های بنیادی توانایی پمپاژ خون در نخستین سال پس از انجام درمان بهبود یافت. همچنین به نظر می‌رسید که درمان با سلول‌های بنیادی عملکرد روزمره و کیفیت زندگی بیماران مورد درمان با این روش را بهبود بخشیده است.
در طول درمان عوارض جانبی یا پاسخ التهابی سیستم ایمنی مشاهده نشد، علی‌رغم این واقعیت که به طور معمول بیمارانی که تحت انتقال خون قرار می‌گیرند مستعد واکنش‌های ایمنی جانبی هستند.
بر مبنای جمع‌بندی نویسندگان، درمان "عملی و ایمن" بود و "باعث بهبود قابل ملاحظه‏ای در عملکرد بطن چپ قلب، وضعیت عملکردی، و کیفیت زندگی بیماران شد."
آنها اضافه می‌کنند: "این یافته‌ها عنوان می‌کند که این مداخلۀ درمانی می‌تواند بر فرجام بالینی مؤثر باشد، و حمایتگر انجام آزمایش‌های بیشتر در آزمون‌های بالینی در مقیاس بزرگ است."
نویسندگان مطالعه می‌گویند، نوع درمان سلول بنیادی می‌تواند برای بیماران دچار نارسایی قلبی بسیار مفید باشد، به ویژه وقتی این درمان با گزینه‌های درمانی فعلی مورد مقایسه قرار می‌گیرد.
دکتر بارتولوچی توضیح می‌دهد، "رژیم‌های درمانی بر مبنای داروهای استاندارد ممکن است در کنترل نارسایی قلبی بهینه نباشند و بیماران اغلب ناچارند به درمان‌های تهاجمی مثل دستگاه‌های کمکی تهویۀ مکانیکی و پیوند قلب رو بیاورند."
دکتر فرناندو فیگوئرا می‏گوید:
"ما از دیدن نتایج کار خود دلگرم شدیم زیرا آنها می‌توانند راه را برای درمان غیر تهاجمی و نویدبخش جدید برای گروه‌های رودررو با مشکلات ترسناک هموار کنند."

Source:
Heart failure could be treated using umbilical cord stem cells
By Ana Sandoiu
Published: Wed 27 September 2017 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده