دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار قلب و عروق
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو 
• ترجمة نادر اکبری

همان‌طور که روی پاکت بسیاری از سیگارها نوشته شده است، کشیدن سیگار خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. در حالی که این موضوع عامل شناخته شده‌ای است، اغلب اوقات نادیده گرفته می‌شود. یک مطالعة جدید به خطرات بیشتر حملة قلبی در سیگاری‌های جوان‌تر پرداخته است.
بر مبنای اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) فقط در آمریکا بیش از 16 میلیون نفر دچار یکی از بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار هستند.
سرطان، بیماری قلبی، و سکتة مغزی تنها برخی از اختلالاتی هستند که نتیجة مصرف سیگار محسوب می‌شوند. مصرف سیگار همچنین سبب بیماری‌های ریوی، دیابت و بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD) می‌شود.
بر مبنای گزارش CDC از هر سه مورد مرگ و میر بر اثر بیماری قلبی عروقی (CVD) یک مورد ناشی از مصرف دخانیات است.
بیماری قلبی عروقی شامل چند نوع اختلالات مرتبط به قلب است. شایع‌ترین شکل CVD در ایالات متحد آمریکا بیماری شریان کرونری است که در نهایت به حملات قلبی منجر می‌شود.
تحقیق جدید به بررسی ارتباط میان سن فرد سیگاری و خطر ابتلاء به انواع خاص حملة قلبی می‌پردازد.

مطالعة خطر حملة قلبی STEMI در سیگاری‌های جوان‌تر

محققان مرکز کاردیوتوراسیک یورکشایر جنوبی در انگلستان 1727 فرد بزرگسال را که به دلیل ابتلاء به نوع خاصی از حملة قلبی به نام STEMI تحت درمان قرار داشتند، بررسی کردند. 
STEMI خلاصة انفارکتوس میوکارد برآمدگی قطعة ST است و به الگوهای موجود در الکتروکاردیوگرام اشاره دارد که در آنها می‌توان دید که بخش‌های بزرگی از عضلة قلبی در حال مرگ هستند. STEMI یک نوع بسیار جدی حملة قلبی است که در آن یکی از شریان‌های اصلی قلب به صورت ناگهانی و کامل مسدود می‌شود.
محققان از داده‌های ادارة نظرسنجی آمار ملی یکپارچة بررسی خانگی یورکشایر جنوبی استفاده کردند.
در حدود نیمی از 1727 بیمار – یا 48.5 درصد – هنوز سیگار می‌کشیدند. بیش از 27 درصد آنها در گذشته سیگاری بودند و یک‌چهارم آنها غیر سیگاری بودند.
نتایج مطالعه در نشریة قلب / Heart منتشر شده است.
سیگاری‌های زیر 50 سال بیش از 8 بار بیشتر در معرض ابتلاء به STEMI قرار دارند
در کل مطالعه نشان داد که سیگاری‌های فعلی سه بار بیشتر از افراد پیشتر سیگاری و غیر سیگاری‌ها در معرض ابتلاء به STEMI قرار دارند.
سیگاری‌های فعلی همچنین 3 بار بیشتر از غیر سیگار‌ی‌ها در معرض خطر ابتلاء به بیماری عروق محیطی قرار دارند. در بیماری عروقی، رسوب چربی در شریان‌ها ایجاد شده و جریان خون به پاها را متوقف می‌کند.
در کنار سیگاری‌های پیشین، سیگاری‌های فعلی دو بار بیشتر در معرض ابتلاء به بیماری شریان کرونری قرار دارند.
برای سیگاری‌های فعلی این احتمال وجود دارد که در هنگام ابتلاء به STEMI 10 تا 11 سال جوان‌تر از سیگاری‌های پیشین یا غیر سیگاری‌ها باشند.
بالاترین ریسک مربوط به سیگاری‌های در سنین زیر 50 سال است که تقریباً 8.5 بار بیشتر از غیر سیگاری‌ها و سیگاری‌های پیشین در معرض ابتلاء به STEMI قرار دارند.
ارتباط میان این ریسک و سن به صورت معکوس است، بدین معنی که با افزایش سن میزان خطر کاهش پیدا می‌کند. برای مثال، در میان بزرگسالان در سنین 50 تا 65 سال، خطر مزبور 5 بار بیشتر است در حالی که در میان افراد سیگاری بالای 65 سال میزان آن فقط 3 بار بیشتر است.
میزان شیوع سیگار کشیدن در میان بیماران STEMI زیر سن 50 سال 75 درصد است.

نقاط قوت و محدودیت‌های مطالعه

این مطالعه نخستین موردی است که داده‌های مربوط به جمعیت عمومی را با داده‌های موردی برای بیان این موضوع تلفیق می‌کند که خطر حملة قلبی شدید STEMI در میان بزرگسالان جوان‌تر بسیار بیشتر است. 
این مطالعه می‌تواند به سیاست‌های راهنمای بهداشتی در مورد بخشی از جمعیت عمومی که در آن مصرف سیگار شیوع بیشتری دارد و نیز ریسک مزبور در این بخش بیشتر است، کمک کند.
به علاوه، نویسندگان می‌گویند مطالعة آنها همچنین می‌تواند تصورات اجتماعی مربوط به سیگار، سن و خطرات مرتبط به سلامت آنها را بهبود ببخشد.
"این مطالعه همچنین می‌تواند با نشان دادن اینکه سیگاری‌های جوان‌تر در مقابلSTEMI بسیار آسیب‌پذیرتر بوده و در معرض بالاترین خطر ابتلاء به آن هستند این درک غلط سیگاری‌های جوان‌تر را کنار بزند که بر مبنای آن STEMI یک بیماری دوران پیری است."
در هر حال، با توجه به اینکه مطالعة حاضر از نوع مشاهده‌ای است نمی‌تواند دلایلی را که بر مبنای آنها ریسک مزبور در افراد جوان‌تر تا بدین حد بالاتر است توضیح دهد. از آنجا که سیگاری‌های جوان‌تر دچار بسیاری از دیگر ریسک فاکتورهای حملة قلبی، نظیر کلسترول بالا، افزایش فشار خون یا دیابت نیستند، توضیح نتایج مطالعه دشوارتر می‌شود.
به هر حال نویسندگان عنوان می‌کنند که مصرف دخانیات ممکن است مهم‌ترین ریسک فاکتور باشد، همچنان که دیگر مطالعات مورد استناد نشان داده‌اند سیگاری‌ها در مورد پارگی پلاک شریانی آسیب‌پذیرتر هستند.
مطالعه همچنین از لحاظ اینکه بر بنیان فقط یک مرکز تخصصی ناحیه‌ای کاردیوتوراسیک در انگلستان انجام شده است و اینکه شامل بیمارانی نیست که پیش از پذیرش مرده‌اند، دچار محدودیت است.
به علاوه مطالعه به کسانی که برای انجام درمان مداخله از طریق پوست در مرکز مزبور مناسب تشخیص داده نشده بودند، نپرداخته است.

مطالعه نیاز به پیشگیری در میان بیماران جوان‌تر را برجسته می‌کند

محققان می‌نویسند: "تمامی سیگاری‌های فعلی باید به انجام برنامه‌های ترک سیگار تشویق شوند تا ریسک STEMI در آنها کاهش پیدا کند، و در این مورد تمرکز باید روی جوان‌ترین سیگاری‌ها باشد که افزایش ریسک در مورد آنها اغلب ناشناخته باقی می‌ماند."

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هپاتیت الکلی: علایم، درمان و دورنما

آیا در مورد سیگار حاشیه امنیت معنی دارد؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.