دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم خستگی مزمن - شیمی مغز دچار تغییر می‎شود

، شیمی مغز، تاکی‎کاردی، افسردگی، تصور بیماری، اختلال روانی

بنا به آخرین برآورد انجام شده بین 836.000 تا 2.5 میلیون نفر از مردم ایالات متحد آمریکا در شرایط ابتلا به CFS به زندگی خود ادامه می‌‎دهند

تحقیق جدید از تغییرات مولکولی در مغز که خاص سندرم خستگی مزمن و ناخوشی جنگ خلیج [فارس]* پرده برمی‌دارد - دو اختلالی که حتی تا این اواخر باور بر آن بود که صرفاً اختلالاتی روان‌شناختی هستند. سندرم خستگی مزمن (CFS) و ناخوشی جنگ خلیج [فارس] (GWI) علایم مشترک بسیاری دارند که از جملۀ آنها می‌توان درد، اختلال شناختی، اختلالات خواب، گلو درد، انواع سردرد، و احساس کسالت پس از تمرینات ورزشی را نام برد. CFS دیرزمانی با اختلال سلامت روانی اشتباه گرفته می‌شد. در سال 2015 یک مرور جامع آکادمی ملی پزشکی و ملاحظات مربوط به بیمار هشدار داد، "بسیاری از متخصصان مراقبت‌های پزشکی در مورد میزان جدیت CFS دچار شک بوده، آن را با اختلال سلامت روانی اشتباه می‌گیرند، یا آن را نوعی وهم و خیال ناشی از تصورات بیمار تلقی می‌کنند." 

خودکشی با تصویربرداری مغز قابل پیش‎بینی است

خودکشی، اقدام به خودکشی، تمایلات خودکشی، MRI عملکردی مغز، پاسخ نورنی، پاسخ عصبی، دانشگاه پیتسبورگ، دانشگاه کارنگی ملون، سوء مصرف مواد مخدر، الکل، ناامیدی

ریسک فاکتورهای خودکشی شامل احساس افسردگی، اضطراب، و استرس، داشتن سابقۀ اختلالات روانی، و تاریخچۀ سوء مصرف مواد مخدر و الکل است.

چه می‎شد اگر می‎توانستیم پیش‎بینی کنیم که کدام‎یک از ما در معرض خطر بالایی از خودکشی است؟ حال پس از توسعۀ یک تکنیک تصویربرداری مغزی که می‏‌تواند مردم دارای تمایلات خودکشی را مشخص کند، محققان شاید ما را یک گام به آرزویی که اشاره‌اش رفت نزدیک کرده باشند. خودکشی دهمین علت پیشتاز مرگ و میر در ایالات متحد آمریکا است. هر ساله، در حدود 44.193 آمریکایی جان خود را به دست خویش می‎گیرند - که این معادل حدود 121 مورد خودکشی در هر روز است. ریسک فاکتورهای خودکشی شامل احساس افسردگی، اضطراب، و استرس، داشتن سابقۀ اختلالات روانی، و تاریخچۀ سوء مصرف مواد مخدر و الکل است.

مغز انسان دارای سیستم دفع ضایعات است

مغز، سیستم لنفاوی، عروق لنفاوی، عروق خونی، اسکن MRI، انستیتوهای ملی بهداشت، مایع بینابینی، دورا، پروتئین، گادوفوسویست، میمون مارموزت، گادوبوترول، عامل کنتراست

نتایج این تحقیق می‌‏تواند به صورت بنیادی روش تفکر ما در مورد چگونگی برهم‎کنش مغز و سیستم ایمنی را تغییر دهد

تحقیقی پیشگامانه از سوی انستیتوهای ملی بهداشت (NIH) نشان می‎دهد که مغز انسان دارای عروق لنفاوی است که امکان پردازش "ضایعات" نشت یافته از رگ‎های خونی را به وجود می‎آورند. این یافته ممکن است روشنگر چگونگی ارتباط میان مغز و سیستم ایمنی باشد. سیستم لنفاوی بدن برای جذب، پردازش و بازگشت پروتئین‎ها و مایعات بینابینی (مایعات پیرامون سلول‎های بافت در بدن) به جریان خون در عروق لنفاوی متکی است.

باکتری روده به شکل غیر مستقیم بر مغز تأثیر می‎گذارد

اتیسم، اختلالات طیف اتیسم، باکتری روده، باکتریودس، میکروبیوم روده، مغز و اعصاب، کلوستریدیوم باکتری، کورتیزول، ان – استیل‎اسپارات، آمینواسید

در این مطالعه، محققان از بچه خوک‎های 1 ماهه استفاده کردند، زیرا در آنجا که موضوع رشد مغز و میکروبیوم روده در میان است بچه خوک‎ها جانورانی هستند که بیشترین شباهت‏ها را با نوزادان انسان دارند.

یک تحقیق جدید پی برده است که ارتباطی سه جانبه میان نوعی باکتری روده، کورتیزول و متابولیت‎های مغز وجود دارد. محققان این فرضیه را مطرح می‎کنند که این ارتباط می‎تواند به صورت بالقوه به ایجاد درکی گسترده‎تر در مورد اتیسم منجر گردد اما به مطالعات عمیق‎تری در این مورد نیاز است. تحقیقی که پیشتر از سوی اخبار پزشکی امروز منتشر شد عنوان کرده بود که ممکن است ارتباطی میان باکتری یافت شده در روده و توسعۀ رفتارهای اتیستیک وجود داشته باشد. مطالعات اخیر شناسایی ارتباط میان میکروبیوم روده و اختلالات طیف اتیسم (ASD) را ادامه داده‎اند.

داستان‎خوانی الگوهای جهانی در مغز ایجاد می‎کند

داستان، روایت، حکایت، مرتضی دهقانی، انستیتو فناوری‎های خلاقه USC، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، داستان و مغز، الگوهای جهانشمول، خواندن داستان، جوناس کاپلان، چینی ماندارین، Morteza Dehghani

مرتضی دهقانی می‎گوید، "حتی با توجه به این تفاوت‎های ساختاری در زبان‌ها، که باید در مسیرهای متفاوتی خوانده شوند یا دارای الفبای کاملاً متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند، هنوز وقتی ما به پردازش روایت اقدام می‎کنیم چیزی همه‌شمول در مورد آنچه در مغز می‎گذرد وجود دارد."

تحقیق جدید نشان می‎دهد که وقتی ما به داستانی گوش می‎دهیم، چنین به نظر می‎رسد که الگوهای مغزی ما فراتر از فرهنگ و زبان عمل می‎کنند. شاید رمزی جهانشمول وجود دارد که مبنای حس کردن روایت‎ها است. داستان‎گویی و گوش دادن به داستان نوعی سرگرمی است که در تمامی فرهنگ‌ها وجود دارد. از رمان‎های جنایی گرفته تا داستان‎های ساعت خواب و از افسانه‎های نیاکان تا عاشقانه‌های پرشور، نوع انسان به کتاب خوب عشق می‎ورزد. ما همگی به ایده‎های داستان‎ها آشنا هستیم اما این فرآیندهای در حال کار درون مغز ما پیچیده‌تر از چیزی هستند که به نظر می‎رسند.

داروی دیابت خطر پارکینسون را کاهش می‎دهد

دیابت، بیماری پارکینسون، متفورمین، میتوکندری،، انسولین، تیازولیدندیون‎ها، GTZs، سنتز mtDNA

محققان ارتباط میان مصرف GTZs، متفورمین - که داروی اولیۀ تجویز شده برای دیابت نوع 2 محسوب می‎شود - و توسعۀ بیماری پارکینسون را مورد بررسی قرار دادند.

بر مبنای یافته‌های یک تحقیق جدید، یک کلاس دارویی که در حال حاضر برای درمان دیابت مورد استفاده قرار می‎گیرد می‏‎تواند ریسک توسعۀ بیماری پارکینسون را کاهش دهد که این امید تازه‌ای در راهکارهای پیشگیری و درمان این بیماری ایجاد می‎کند. با آنالیز بیش از 100 میلیون نسخۀ دارویی در نروژ، محققان پی بردند بیمارانی که از گلیتازون‎ها (GTZs) استفاده کرده‎اند، کاهشی به میزان بیش از یک‎چهارم را در خطر ابتلا به دیابت شاهد بوده‎اند. GTZs - که زیر عنوان تیازولیدندیون‎ها نیز شناخته می‎شود - در ایالات متحد آمریکا برای درمان دیابت نوع 2 تأیید شده است. این داروها از طریق افزایش حساسیت بدن نسبت به انسولین کار می‎کنند، که هورمون تنظیم کنندۀ سطح قند خون محسوب می‎شود.

جوان‎سازی مغز با دستکاری در یک ژن

وقتی  پا به سن می‎گذاریم مغز ما انعطاف‌پذیری خود را که توانایی مغز برای انطباق با تغییرات رفتاری، فیزیکی یا محیطی است، از دست می‎دهد. این می‎تواند تبعاتی منفی برای عملکرد شناختی ما در پی داشته باشد. به هر جهت، یک تحقیق جدید، نشان می‎دهد که چگونه هدف گرفتن یک ژن خاص می‎تواند انعطاف‌پذیری مغز پیر را در وضعیت مغزی جوان‎تر تجدید کند. زمانی عقیده بر این بود که تغییرات مغز در دوران کودکی متوقف، و بعد در اوایل بزرگسالی ساختار آن صلب و سخت می‎گردد. به هر جهت در طول 50 سال گذشته دانشمندان پی برده‎اند که موضوع چنین نیست.

مقالات دیگر...