دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

رویا چگونه بر اختلالات مغز تأثیر می‎گذارد؟

اخبار مغز و اعصاب
تغییر اندازه و نوع قلم متن


• آنا ساندویو
• ترجمه هامیک رادیان

تحقیق ارائه شده در نشست سالانۀ انجمن علم اعصاب کانادا (2017) در مونترال در این مورد تحقیق می‎کند که وقتی ما در رویا بسر می‎بریم در مغزمان چه می‎گذرد. نکتۀ شگفت‎انگیز اینکه تحقیق در عین حال می‎گوید که اختلالات رویاهای ما می‎توانند پیش‎بینی کنندۀ اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون یا زوال عقل باشند.
این تحقیق از سوی دکتر جان پیور / John Peever، و تیم وی در دانشگاه تورونتو در کانادا انجام شد.
دکتر پیور و همکارانش پیشتر در این مورد تحقیق کرده بودند که رویاها چگونه پدید می‎آیند و سلول‎های مسؤول رسیدن به وضعیت رویابینی در مغز را کشف کرده بودند: سلول‎های عصبی موسوم به REM – فعال.

ما چگونه به رویا می‎رسیم؟
از سال‎های 1960 دانشمندان پی برده بودند که رویاها در خلال دورۀ خواب با حرکت سریع چشم (REM) بروز می‎کنند و اینکه ساقۀ مغز یک ناحیۀ کلیدی مسؤول کنترل رویاها است.
ساقۀ مغز در قسمت پایۀ مغز جای دارد، و با هیپوتالاموس برای انتقال از چرخۀ بیداری به خواب و برعکس مرتبط است. یک زنجیرۀ واکنش که با نورون‎های “SubC” در REM - فعال آغاز می‎شود در نهایت انتقال دهنده‎های عصبی گابا (GABA) را آزاد می‎کند، که این یکی به نوبۀ خود سطح تحریک‌پذیری را در هیپوتالاموس و ساقۀ مغز کاهش می‎دهد. سلول‎های عصبی SubC نام خود را از ناحیه‎ای در مغز که در آن یافت می‎شوند، گرفته‎اند: هستۀ ساب‎کوئرولیوس.
سلول‎های مغزی که گابا یا سلول‎های گاباآئرژیک تولید می‎کنند، کنترل زمان‎بندی خواب REM و مشخصات آن مانند "بی‎حسی عضلانی" را بر عهده دارند. همچنان که دکتر دیور توضیح می‎دهد، "وقتی ما این سلول‎ها را فعال می‎کنیم، آنها سبب انتقال سریع به خواب REM می‎شوند." ساقۀ مغز پیام‎هایی برای عضلات و اندام‎ها برای آرام‎بخشی ارسال می‎کند به شکلی که ما در عالم واقع آنچه را که در رویا روی می‎دهد انجام نمی‎دهیم.
با پشتوانۀ این دانش دکتر پیور و همکارانش بر آن شدند تا اختلالات رویا مثل کاتاپلکسی، نارکولپسی، و اختلال رفتار خواب REM را بررسی کنند.
افراد دچار نارکولپسی بلافاصله به خواب نمی‎روند بلکه در عین حال دچار کاتاپلکسی نیز می‎شوند، که در آن در عین بیدار بودن فرد، کاهش تون عضلانی در وی ایجاد می‎شود.

اختلالات خواب REM با بیماری‎های موجد تباهی عصبی مرتبط است
در هنگام بررسی ضعف‎های مدارهای مغزی مسبب این اختلالات، تیم تحقیق کشف جالبی انجام داد.
محققان پی بردند که اختلالات خواب REM با چند بیماری موجب تباهی عصبی که گرایش به بروز در دوران سالمندی دارند مرتبط هستند. دکتر پیور در مقالۀ منتشر شده خود در سال 2015 نوشته ‌است، "این ارتباط نشان می‎دهد که فرآیندهای موجد تباهی عصبی در ابتدا مدارهای کنترل خواب REM و مشخصاً سلول‎های SubC را هدف قرار می‎دهند."
دکتر جان پیور می‎گوید: "ما مشاهده کردیم که بیش از 80 درصد افرادی که از اختلال خواب REM رنج می‎برند در نهایت دچار اختلالات سینوکلئینوپاتی مثل بیماری پارکینسون و زوال عقل ناشی از اجرام لوی می‎شوند. مطالعۀ ما عنوان می‎کند که اختلالات خواب می‎تواند یک علامت هشدار زودهنگام برای بیماری‎هایی باشد که برخی از آنها ممکن است 15 سال بعد در فرد بروز کنند."
NIH تخمین می‎زند که در حدود 50.000 آمریکایی هر ساله با تشخیص بیماری پارکینسون روبرو می‎شوند، و در حدود نیم میلیون نفر با این بیماری به زندگی ادامه می‎دهند. زوال عقل ناشی از اجرام لوی مبتلابۀ یک میلیون آمریکایی بزرگسال دیگر است.
هم بیماری پارکینسون و هم زوال عقل ناشی از اجرام لوی با ساخته شدن پروتئین‎های عصبی موسوم به آلفا - سینوسلین در درون سلول‎های عصبی مشخص می‎شوند.
دکتر پیور امیدوار است که تحقیق وی در آینده کمکی برای یافتن راهی در راستای درمان‎های محافظ عصبی باشد که از توسعۀ چنین اختلالات موجب تباهی عصبی پیشگیری خواهند کرد. دکتر پیور می‎گوید: "بسیار شبیه به آنچه در مردم مستعد به سرطان می‎بینیم، تشخیص اختلالات REM می‎تواند به ما امکان دهد برای افراد واکنش‎های پیشگیرانه ایجاد کنیم که آنها را تا زمان درازی پیش از جدی‎تر شدن وضعیت‎های نورلوژیک این افراد سالم نگه دارد."

Source;
medicalnewstoday.com
How do dreams affect brain disorders?
Written by Ana Sandoiu
Published: Tue 30 May 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

سرنخی از اینکه چرا مردان بهتر از زنان می‌خوابند

یک‌پنجم موارد زوال عقل ناشی از آلودگی هوا است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.