دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چطور کار هنری محرک احساس لذت می‎شود

اخبار مغز و اعصاب

• هانر وایتمن
• ترجمه هامیک رادیان

یک مطالعۀ جدید برای تمامی خطنقش‎سازان* دنیا خبرهای خوبی به همراه دارد: محققان پی برده‎اند که انجام فعالیت هنری مسیر پاداش در مغز را برای ایجاد احساس لذت فعال می‎کند، حتی هنگامی که اثری از مهارت هنری در کار نیست.
رهبر مطالعه گیریژا کیمل / Girija Kaimal از کالج پرستاری و بخش بهداشت دانشگاه درکسل فیلادلفیا، و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در "هنر و روان‎درمانی" منتشر کرده‎ا‎ند.
مطالعات پیشین نشان داده‎اند که تولید هنری می‎تواند فواید قابل ملاحظه‎ای برای سلامت روانی به دنبال داشته باشد.
برای مثال در سال 2016، اخبار پزشکی امروز مطالعه‎ای را گزارش کرد که پی برده بود فقط 45 دقیقه نقاشی یا دیگر اشکال کار خلاقانه می‎تواند به کاهش استرس کمک کند.
چنین یافته‎هایی به تحریک افزایش فعالیت در راستای خلاقیت هنری در میان بزرگسالان کمک کرده است.
اما چه عوامل دیگری خلاقیت هنری را این‎گونه خواستنی می‎نماید؟ مطالعۀ جدید از سوی کیمل و تیمش عنوان می‎کند که این موضوع را شاید بتوان بر مبنای چگونگی تأثیر فعالیت خلاقه بر کارکرد مغز تبیین کرد.

کار هنری جریان خون را در قشر پری‎فرونتال مغز تقویت می‎کند
تحقیق شامل 26 فرد بزرگسال سالم در سنین 18 تا 70 سال بود، که از جمع آنها پنج نفر هنرمند بودند.
برای انجام مطالعه، از تمامی نمونه‎ها خواسته می‎شد تا در سه کار خلاقۀ هنری مشارکت کنند – رنگ‎آمیزی، خط‎‎نقش‌سازی، و یا طراحی آزاد - که هر یک 3 دقیقه ادامه می‎یافت و در فواصل انجام آنها زمان استراحتی در نظر گرفته شده بود.
در طول هر تکلیف، فعالیت مغز نمونه‎ها با استفاده از طیفسنجی کاربردی نزدیک به نور مادون قرمز، که تکنیکی است که جریان خون را در برخی از نواحی مغز اندازه‎گیری می‌کند، پایش می‎شد.
محققان پی بردند که هر سه نوع فعالیت هنری به افزایش جریان خون در قشر پری‎فرونتال مغز منجر می‎شود، اما در طول زمان استراحت، جریان خون در این ناحیۀ مغز به میزان نرمال خود برمی‎گردد.
قشر پری‎فرونتال مغز شامل بخشی از مسیر پاداش‎دهی مغز است، و در عین حال نقشی در تنظیم عواطف و احساسات بر عهده دارد.
بر مبنای اعلام محققان، افزایش جریان خون در طول فعالیت هنری در قشر پری‎فرونتال نشان می‏دهد که این فعالیت احتمالاً محرک ایجاد احساس لذت و پاداش می‎شود.
محققان پی بردند که خطنقش‎سازی به بیشترین میزان افزایش جریان خون در قشر پری‎فرونتال منجر می‎شود، و طراحی آزاد و رنگ‎آمیزی به دنبال آن قرار می‎گیرند. به هر حال محققان اشاره می‎کنند که میزان تفاوت بین سه نوع فعالیت از نظر آماری مهم نیست.
کیمل می‎گوید: "برخی تفاوت‎های عاجل وجود دارد اما ما در کوران این مطالعۀ مقدماتی نمونۀ کافی برای ارائۀ یک جمع‎بندی قطعی در اختیار نداشتیم."

فواید کار هنری مستقل از مهارت هنری است
در تجزیه و تحلیل نتایج با استفاده از زیرگروه‎ها، محققان پی بردند که میزان افزایش جریان خون در مغز افراد هنرمند در طول فعالیت هنری بیشتر از افزایش آن در میان افراد غیر هنرمند نیست، که این نشان می‎دهد که فرد برای بهره‎وری از پاداش مرتبط به فعالیت هنری نیازی به داشتن استعداد هنری ندارد.
در میان هنرمندان، خط‎نقش‌سازی به بیشترین میزان افزایش جریان خون در قشر پری‎فرونتال منجر شد، در حالی که طراحی آزاد به فعالیت مغزی مشابه، هم در گروه هنرمندان و هم در میان افراد غیر هنرمند، انجامید.
به هر جهت، محققان به این موضوع علاقمند شدند که فهمیدند چنین به نظر می‎رسد که رنگ‎آمیزی باعث کاهش جریان خون در قشر پری‎فرونتال مغز افراد هنرمند می‎شود. تیم تحقیق عنوان می‌کند که شاید دلیل موضوع این باشد که در فعالیت مربوط به رنگ‎آمیزی نوعی قید و بند مهار کنندۀ خلاقیت وجود دارد.
کیمل می‎گوید: "من فکر می‎کنم، هنرمندان ممکن است در مورد اشکال پیشتر رسم شده خود را در قید و بند زیاد و محدودیت در انتخاب رسانه احساس می‎کنند. در عین حال ممکن است از اینکه نمی‎توانسته‎اند تصویر را در زمانی کوتاه تکمیل کنند دچار نوعی احساس سرخوردگی شده‎اند."
تیم تحقیق هشدار می‎دهد که پیش از هر نوع جمع‎بندی قطعی در مورد اثرات کار هنری بر سلامت روانی به انجام تحقیقات بیشتر نیاز است.
به هر حال، کیمل معتقد است که یافته‎های آنها نشان می‎دهد که اگر شما در جستجوی راهی برای تقویت خُلق خود هستید، یک خط‎نقش‌سازی سریع می‎تواند تأثیر غریبی داشته باشد.
گیریژا کیمل می‎گوید: "آنها پتانسیلی ذاتی را برای بیدار کردن عواطف مثبت از طریق کار هنری – و به ویژه خطنقش‌سازی – نشان می‌دهند. خط‎نقش‌سازی کاری است که ما همه با آن سر و کار داشته‎ایم و باید به عنوان یک مهارت مستقل، مردم‎گرا، و فعالیتی لذت‌بخش و عاری از پیش‎داوری، دوباره به آن نگاه شود."

*توضیح مترجم: خط‎نقش‌سازی به عنوان معادلی برای doodling پیشنهاد شده است.


Source:
Medicalnewstoday.com
How doodling can trigger feelings of pleasure
By Honor Whiteman
Published: Sun 18 June 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.