دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

اکسی‌توسین رفتار پدرانه را تقویت می‌کند

اخبار هورمون‌شناسی


• هانر وایتمن
• ترجمه هامیک رادیان

نقش اکسی‎توسین، "هورمون عشق" در پیوند مادر و فرزند به خوبی شناخته شده است، اما یک تحقیق تازه می‎گوید، این هورمون همچنین می‎تواند با تقویت رفتار مراقبت‎گرانه فوایدی برای پیوند میان پدر و فرزند داشته باشد. محققان می‎گویند این یافته‎ها می‎تواند راه را برای درمان افسردگی پس از تولد فرزند در پدران هموار کند.
مطالعه منتشر شده در نشریه "هورمون‎ها و رفتار"، اکسی‎توسین حامی رفتار مغز مرتبط به پاداش و حمایت در میان پدران در پاسخ به تصاویر فرزندان آنها است.
نویسنده رهبر مطالعه جیمز رایلینگ / James Rilling، مدیر آزمایشگاه علم اعصاب در دانشگاه ایموری آتلانتا، و همکارانش می‎گویند یافته‎های آنها یک راهکار محتمل برای بهبود رفتار پدرانه را نشان می‎دهد.
اکسی‎توسین که توسط هیپوتالاموس تولید می‎شود، نقشی حیاتی در تولد بچه، و تحریک انقباض عضلات رحم در ابتدای وضع حمل بازی می‎کند. پس از تولد بچه، این هورمون به انتقال شیر به پستان کمک می‎کند.
به علاوه، باور بر آن است که اکسی‎توسین نقشی حیاتی در تقویت پیوند میان مادر و فرزند بر عهده دارد. مطالعات نشان داده‎اند که در پی تولد بچه، این هورمون مسیرهای عصبی را در مغز مادر که با رفتارهای پرستارانه مرتبط هستند تحریک می‎کند.

اکسی‎توسین می‎تواند انگیزش پدر را در مراقبت از فرزند افزایش دهد
رایلینگ و تیمش می‎نویسند مطالعات اخیر نشان داده‎اند که مردان نیز در معرض تغییرات هورمونی به دنبال تولد فرزند تازه هستند. برای مثال یک مطالعه که در سال 2013 منتشر شد، افزایشی را در اکسی‎توسین نوپدران که با افزایش پیوند پدر و فرزند مرتبط است، نشان می‎دهد.
برای مطالعه خود رایلینگ و تیمش بر آن شدند تا در مورد چگونگی تأثیر اکسی‎توسین بر فعالیت مغز در پیوند با رفتار پدرانه تحقیق کنند.
تیم تحقیق پدران سالمی را که بچه‎هایی در سن 1 تا دو سال داشتند وارد مطالعه کرد. به نیمی از پدران دوزهای اکسی‎توسین داده شد، در حالی که نیم دیگر دارونما دریافت کردند. در هر دو مورد از اسپری بینی استفاده شد.
تمامی پدران در هنگامی که سه تصویر را مرور می‎کردند مورد fMRI قرار گرفتند: تصویری از فرزند خود، یک تصویر از بچه‎ای ناآشنا، و تصویری از یک فرد بزرگسال غریبه.
محققان دریافتند که وقتی به پدر تصویری از فرزند خود وی نشان داده می‎شد، آنهایی که اکسی‎توسین گرفته بودند افزایشی را در فعالیت عصبی هسته دمی، کمربند قدامی پشتی، و قشر بصری مغز تجربه کردند. اینها نواحی مرتبط به پاداش و همدلی در مغز هستند.
جیمز رایلینگ می‎گوید: "یافته‎های ما به شواهدی اضافه می‎شود که بر مبنای آنها پدران، و نه فقط مادران، دچار تغییرات هورمونی می‎شوند که محتملاً افزایش همدلی و انگیزش ر ا در مراقبت از کودکانشان تسهیل می‎کنند."
مطالعات بیشتری برای رسیدن به فهم بهتر از نقش اکسی‎توسین در پیوند پدر و فرزند مورد نیاز است. در هر حال، محققان معتقدند که یافته‎های حاضر نشان می‎دهند که اکسی‎توسین می‎تواند به تقویت رفتار پدرانه کمک کند.
رایلینگ می‎گوید: "... اکسی‎توسین، که دارای نقش شناخته شده‎ای در پیوندهای اجتماعی است، ممکن است روزی برای عادی کردن کمبود انگیزش‎ پدرانه در مواردی نظیر آنچه در مردان رنجور از افسردگی پس از تولد بچه دیده می‎شود، مورد استفاده قرار گیرد."/

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.