دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار هورمون‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• حنا نیکولز
• ترجمة محمدقاسم رافعی

اگر در این پاییز شما انگیزه‌ای برای ورزش ندارید، یک مطالعه به رهبری محققان دانشگاه فلوریدا ممکن است الهام بخش شما برای آغاز رژیم تناسب اندام شود. بر مبنای مطالعة جدید، در هنگام ورزش، هورمونی آزاد می‌شود که نه تنها به ریزش چربی کمک، بلکه از تشکیل آن نیز پیشگیری می‌کند.
یک پروفسور در بیولوژی سلولی و تیم او در دانشکدة پزشکی هاروارد این هورمون، ملقب به "آیریسین / irisin "، را در سال 2012 کشف کردند. آنها هورمونی طبیعی را از سلول‌های عضلانی مشتق کردند که محرک تقویت ویژگی‌های سالم ورزش است، که به گفتة آنها می‌تواند به درمانی شاخص برای دریابت، چاقی و سرطان توسعه پیدا کند.
در مطالعة پیشین، تیم وابسته به دانشگاه هاروارد همچنین دریافته بود که میزان آیریسین در خلال ورزش افزایش می‌یابد، هورمون روشن می‌شود و چربی سفید را به چربی قهوه‌ای – چربی "خوب" – تبدیل می‌کند. این تبدیل مفید است، زیرا چربی قهوه‌ای بیش از صرف ورزش کردن کالری‌های اضافی را می‌سوزاند.
خانم دکتر لی‌- جون یانگ / Li-Jun Yang، استاد هماتوپاتولوژی در دپارتمان پاتولوژی، ایمونولوژی و طب آزمایشگاهی در کالج پزشکی دانشگاه فلوریدا، تحقیق تازه را هدایت کرده است.
دکتر یانگ و همکارانش بر آن شدند تا به درک بهتری از نقش آیریسین در انسان دست یابند و دانش ما را در مورد اینکه چگونه این هورمون، چربی سفید مخزن کالری را به سلول‌های چربی قهوه‌ای انرژی‌سوز تبدیل می‌کند، افزایش دهند.
محققان می‌نویسند که به باور آنها این تحقیق نخستین موردی است که به جستجو در اثرات آیریسین بر بافت چربی در انسان و سلول‌های چربی می‌پردازد.
بر مبنای نظر پژوهشگران، هورمون آبریزین – که در هنگام فعالیت شدید قلب و عضلات به خروش درمی‌آید – همچنین می‌تواند تشکیل بافت‌های چربی را مهار کند.
یافته‌های مطالعه که در نشریة پسیکولوژی – اندوکرینولوژی و متابولیسم آمریکا/ American Journal of Physiology - Endocrinology and Metabolism منتشر شده است، نتایج پیشین را در مورد اینکه آیریسین می‌تواند هدف نویدبخشی برای حمایت از افراد دچار دیابت نوع 2 و چاقی باشد، تأیید می‌کند.
آیریسین به واسطة مکانیسمی کار می‌کند که از فعالیت ژن‌ها و پروتئین‌هایی حمایت می‌کند که برای تبدیل سلول‌های چربی سفید به چربی قهوه‌ای حیاتی هستند. تیم تحقیق همچنین متوجه شد که آیریسین با افزایش قابل توجه مقدار انرژی مصرف شده توسط سلول‌های چربی قهوه‌ای نقشی در سوزانیدن چربی ایفا می‌کند.
دکتر یانگ و تیمش تحقیق خود را با جمع‌آوری سلول‌های چربی اهدا شده توسط 28 نمونه که تحت عمل جراحی کاهش اندازة سینه قرار گرفته بودند انجام دادند. دانشمندان نمونه‌های چربی را در معرض آیریسین قرار دادند و در نتیجه افزایشی 5 برابری را در سلول‌های دارای پروتئین UCPI مشاهده کردند – پروتئینی که برای سوزاندن چربی نقش حیاتی دارد.
دکتر یانگ می‌گوید: "ما از کشت‌های بافت چربی برای اثبات این موضوع که آیریسین تأثیر مثبتی در تبدیل چربی سفید به چربی قهوه‌ای دارد و اینکه باعث افزایش توانایی چربی‌سوزی بدن می‌شود، استفاده کردیم."

هورمون آیریسین فرآیند تشکیل سلول چربی را سرکوب می‌کند
پس از آنالیز نمونه‌های بافت چربی، دکتر یانگ و همکارانش دریافتند که در مقایسه با گروه کنترل، آیریسین تشکیل سلول چربی را از طریق کاهش دادن سلول‌های چربی بالغ به میزان 20 تا 60 درصد سرکوب می‌کند.
یافته‌ها نشان می‌دهد که هورمون آیریسین کاهش ذخیرة چربی بدن را از طریق متوقف کردن فرآیندی که سلول‌های بنیادی تمایز نیافته را به داخل سلول‌های چربی می‌فرستد، و همچنین با تبدیل سلول‌های بنیادی تمایز نیافته به سلول‌های تشکیل دهندة استخوان، انجام می‌دهد.
بیش از دو‌سوم افراد بزرگسال آمریکایی چاق یا دارای اضافه وزن تلقی می‌شوند. اگرچه هیچ رویکرد درمانی منفردی برای پیشگیری یا درمان اضافه وزن و چاقی وجود ندارد، ورزش در تلفیق با رفتاردرمانی و رژیم غذایی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. این آگاهی که بدن مقادیر اندکی از آیریسین را برای جنگ با چربی تولید می‌کند بر اهمیت ورزش منظم تأکید دارد.
دکتر یانگ می‌گوید در حالی که اثرات مفید آیریسین می‌تواند به طور بالقوه منجر به توسعة درمان‌هایی در آینده شود، زیست‌پذیر بودن درمان بر اساس آیریسین محتمل نیست که به زودی انجام پذیر باشد.
دکتر یانگ می‌گوید: "به جای انتظار برای یک معجزة دارویی، شما می‌توانید با تغییر شیوة زندگی به خودتان کمک کنید. ورزش آیریسین بیشتری تولید می‌کند، که دارای فواید بسیار از جمله کاهش چربی، استخوان‌های قوی‌تر و سلامت بیشتر قلبی عروقی است."
خانم دکتر یانگ اضافه می‌کند: "نقش آیریسین در تنظیم سلول‌های چربی راهی را که فعالیت فیزیکی به باریک و بلند ماندن مردم یاری می‌رساند، روشن می‌کند. آیریسین کارهای زیادی می‌تواند انجام دهد. این مورد دیگری از شواهدی در مورد مکانیسم‌هایی است که از ساخت چربی پیشگیری و توسعة استخوان‌های قوی در فرآیند ورزش حمایت می‌کند."
این مطالعه به آگاهی روزافزون ما در مورد فواید آیریسین می‌افزاید. مطالعات پیشین گروه دکتر یانگ نشان دادند که آیریسین با حمایت از میزان کلسیم که برای انقباضات قلبی حیاتی است، عملکرد قلب را بهبود می‌بخشد. آنها همچنین در مدل‌های موشی نشان دادند که این هورمون تشکیل پلاک‌های شریانی را با پیشگیری از انباشت سلول‌های التهابی - که در نتیجة آن اترواسکلروزیس کاهش می‌یابد - کاهش می‌دهد.
مطالعة بعدی تیم تحقیق بر نقش آیریسین بر چربی شکمی متمرکز خواهد بود که با مقاومت انسولین و میزان بالای لیپید مرتبط است./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

شیرین کننده‌های صنعتی: جانشین سالم قند یا راه میان‌بر چاقی

تنوع مواد جایگزین‌ شکر در بازار برای رضایت طبایع شیرینی‌پسند در عین کاهش محتوی کالری دریافتی اغلب اوقات می‌تواند گیج کننده باشد. برای افزودن بر این گیجی، کارشناسان دریافته‌اند که تنوع "رژیم" غذاها و ن

چاقی: آیا نوشیدن آب کافی از افزایش وزن پیشگیری می‌کند؟

چاقی با ثبت 600 میلیون نفر زیر عنوان افراد چاق در سراسر دنیا مسأله‌ای جهانی است. محققان ممکن است روشی بالقوه برای پیشگیری از اپیدمی جهانشمول چاقی به شکل هیدراسیون یافته باشند. نوشیدن آب کافی در ر