دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار هورمون‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

تیم نیومن
ترجمة نادر اکبری

محققان دانشکدة بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ در مریلند اخیراً در کوران آزمونی بر روی موش کشف شگفت‌انگیزی انجام دادند: هورمون پروژسترون علایم عفونت آنفولانزا را کاهش می‌دهد و کمک می‌کند تا ریه‌ها سریع‌تر بهبود یابند.
پروژسترون یک استروئید طبیعی است. این هورمون به شدت در چرخة عادت ماهیانه، بارداری و رشد جنین دخالت دارد.
پروژسترون آنالوگ جزء اصلی قرص‌های ضد بارداری است و بر مبنای تخمین‌های موجود توسط 100 میلیون زن در سراسر جهان به طور مرتبط مصرف می‌شود.
یک مورد نامرتبط اما دارای علایم شایع مشابه در آنفولانزا بروز می‌کند. فقط در آمریکا هر ساله میلیون‌ها نفر به آنوفلانزا مبتلاء می‌شوند، صدها هزار نفر از آنها در بیمارستان‌ها بستری می‌گردند و ده‌ها هزار نفر می‌میرند.
زنان در سنین تولید مثل دو بار بیش از مردان در معرض تجربة عوارض مرتبط به عفونت آنفولانزا قرار دارند.
شاید شگفت‌انگیز باشد، که علی‌رغم شمار بسیار زنانی که داروهای دارای پایة پروژسترون دریافت می‌کنند، دانش اندکی در مورد چگونگی فعل و انفعال میان این هورمون و عفونت‌ها مگر بیماری‌های واگیردار جنسی وجود دارد.

پروژسترون و آنفولانزا
دکتر سبرا ال. کلاین / Sabra L. Klein، استادیار میکروبیولوژی و ایمنولوژی مولکولی، بر آن شد تا تحقیقی در مورد نقش پروژسترون بر علایم عفونت ویروس آنفولانزا انجام دهد. این نتایج در هفتة اخیر در پلاس پاتوژنز / PLOS Pathogens منشر خواهد شد.
تیم تحقیق ایمپلنت‌های پروژسترون را در گروهی از موش‌های ماده قرار داد و دیگر موش‌ها را بدون انجام این روند باقی گذاشت. سپس تیم تحقیق تمامی موش‌ها را به ویروس آنفولانزای نوع A مبتلا کرد.
موش‌های هر دو گروه بیمار شدند، اما موش‌های دارای ایمپلنت‌ پروژسترون عملکرد ریوی بهتر و التهاب ریوی کمتری داشتند، و تمامی صدمات وارده بر ریه‌ها به سرعت بهبود یافت.
افزایش سرعت بهبود برای محققان شگفت‌انگیز بود.
دکتر سبرا ال. کلاین می‌گوید: "ما در ابتدا فکر می‌کردیم که پروژسترون ممکن است باعث وخامت آنفولانزا در موش‌های ماده شود زیرا بارداری یک ریسک‌فاکتور شناخته شده است. در عوض، ما مشاهده کردیم که پروژسترون با تخفیف التهاب و بهبود عملکرد ریوی به شکل معنی‌داری موش‌های ماده را در مقابل بیماری شدید محافظت کرد."

نقش امفیرگولین / amphiregulin
البته یک نتیجة شگفت‌آور لیاقت بررسی بیشتر را دارد، بنابراین خانم کلاین و تیم او بر آن شدند تا در مورد ریشه‌های فعل و انفعال غیر منتظرة پروژسترون تحقیق کنند.
به نظر می‌رسد که پروژسترون محافظت از ریه‌ها را با افزایش تولید یکی از فاکتورهای رشد به نام امفیرگولین در جدار ریه‌ها تقویت می‌کند.
کلاین می‌گوید: "مشاهدة مزبور ما را در این مورد به فکر واداشت که چگونه ریه‌ها خود را پس از عفونت ترمیم می‌کنند، که این ما را به عوامل رشد نظیر امفیرگولین رساند. وقتی ما میزان انفورگولین را با دقت کافی تعیین کردیم، این میزان در موش‌های مادة درمان شده با پروژسترون نامنظم بود."
این را می‌دانیم که هورمون‌ها بر گسترة بزرگی از بافت‌ها تأثیر می‌گذارند اما همچنان که دکتر کلاین توضیح می‌دهد، "این برای اولین بار بود که تأثیرات هورمونی بر عوامل رشد مخاطی در خارج از دستگاه تناسلی مشاهده می‌شد."
در بررسی مجدد نتایج، تیم تحقیق موش‌هایی را پرورش داد که امفیرگولین تولید نمی‌کردند. مطابق انتظار، وقتی که موش‌ها به آنفلولانزا مبتلاء شدند، دیگر از قدرت محافظتی پروژسترون سودی نمی‌بردند.
وقتی زنان با ویروس آنفولانزا بیمار می‌شوند، پروژسترون به صورت طبیعی کاهش پیدا می‌کند. تمام زنانی که قرص‌های ضد بارداری بر پایة پروژسترون مصرف می‌کنند کاهش مزبور در آنان از بین می‌رود و جریان پایداری از پروژسترون در آنها باقی می‌ماند.

گردآوری داده‌های پروژسترون و آنفولانزا
تا زمان حاضر هیچ مستند علمی حامل اطلاعات در مورد ارتباط بالقوة میان شدت آنفولانزا و پروژسترون وجود ندارد. برای خاتمه دادن به این شکاف علمی، محققان «مرکز ممتاز تحقیقات و نظارت بر آنفولانزا» در جان هاپکینز، که پرسشنامة داده‌های مربوط به آنفولانزا گرفته‌اند، به طرح پرسش‌های معمول در مورد کنترل موالید پرداخته‌اند.
در نهایت، پاسخ‌های داده شده به این پرسشنامه‌ها شکاف موجود در دانش را خواهد پوشاند و در این مورد که چگونه این اثر محافظتی ممکن است در انسان کارآیی داشته باشد، دید بهتری در اختیار دانشمندان قرار خواهد داد.
دکتر کلاین در مورد تحقیات آینده به اخبار پزشکی امروز / Medical News Today گفت:
"ما اکنون در حال انجام مطالعاتی هستیم که نشان می‌دهند آیا اشکال سنتتیک پروژسترون شامل لوونورگسترول / levonorgestrel که در ضد بارداری‌های هورمونی و درمان‌های جایگزینی هورمون یافت می‌شوند نیز خواص محافظتی در برابر آنفولانزا دارند، که در این مورد رسیدن به مقصود دوردست‌تر است."
این یافته دری کاملاً تازه به سوی خیابان پژوهش می‌گشاید؛ و از آنجا که داروهای مبتنی بر پروژسترون و آنفولانزا به صورت گسترده در تمام جهان وجود دارند، هر کشفی احتمالاً دارای پیامدهای گسترده خواهد بود./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

واکسن یونیورسال و تمام عمر آنفولانزا در راه است

احتمالاً دانشمندان راهی برای محافظت در برابر آنفولانزا یافته‌اند که تمامی گونه‎های آینده و جهش یابندة آن را از طریق استفاده فقط از یک واکسن یونیورسال تک‌تزریقی پوشش می‌دهد. آنفولانز

پنومونی باکتریایی: واقعیات را بدانید

پنومونی (ذات‌الریة باکتریایی) نوعی التهاب ریه‌ها و ناشی از برخی انواع باکتری‌است. انواع مختلفی از باکتری‌ها به این عفونت منجر می‌شوند. ریه‌ها از بخش‌های مختلفی از لوب‌ها ساخته شده‌اند. سه لوب ریه در س