دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار پزشکی ورزشی / تناسب اندام
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

این نکته به خوبی اثبات شده است که فقدان فعالیت ورزشی می‎تواند خطر بیماری‌های مزمن شامل دیابت نوع 2 و بیماری قلبی را افزایش دهد. به هر حال تحقیق جدید به این نکته پی برده است که چنین خطری می‎تواند فقط بر اثر دو هفته عدم فعالیت افزایش یابد.
در مطالعه‌ای بر روی افراد بزرگسال جوان و سالم، محققان متوجه شدند که چرخش از زندگی شامل فعالیت جسمانی متوسط تا سنگین به گذران بدون تحرک فقط در طول 14 روز به تغییرات متابولیکی منجر می‌شود که می‎توانند ریسک بیماری‎های مزمن حتی مرگ زودهنگام را افزایش دهند.
نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر دَن کاتبرستُن / Dan Cuthbertson از دانشگاه لیورپول در انگلستان و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در کنگره چاقی اروپا، 2017، در پرتغال ارائه دادند.
دستورالعمل‌های کنونی توصیه می‎کنند که افراد بزرگسال در سنین 18 تا 64 سال حداقل 150 دقیقه در طول هفته در فعالیت‎های با شدت متوسط یا 75 دقیقه ورزش سنگین شرکت کنند.
به هر حال CDC گزارش می‎دهد که کمتر از 50 درصد افراد بزرگسال به توصیه‎های ورزشی عمل می‎کنند.
فقدان فعالیت جسمانی یکی از عوامل کلیدی تقویت کنندۀ چاقی است. به نوبۀ خود چاقی می‎تواند خطر دیابت نوع 2، بیماری قلبی، نارسایی قلبی و حتی برخی انواع سرطان را افزایش دهد. ورزش ناکافی همچنین می‎تواند سلامت استخوان‎ها و عضلات را تحت تأثیر قرار دهد.

آزمایش پروتکل کاهش مرحله‎ای
برای مطالعۀ خود دکتر کاتبرستن و همکارانش بر آن شدند تا در این مورد تحقیق کنند که فقط دو هفته عدم فعالیت جسمانی چگونه بر بدن تأثیر می‎گذارد.
پژوهشگران 28 فرد بزرگسال با میانگین سنی 25 سال را وارد مطالعه کردند. نمونه‎ها دارای میانگین BMI 25 بودند و همگی از نظر فیزیکی آدم‎های فعال محسوب می‌شدند، که به طور متوسط هر روز 10.000 قدم پیاده‎روی می‎کردند.
از نمونه‎ها خواسته شد تا در طول 14 روز در یک پروتکل کاهش مرحله‎ای مشارکت کنند، که در طول آن پیاده‎روی روزانۀ نمونه‎ها تا 80 درصد کاهش یافت و به 1500 قدم در روز رسید. تمامی نمونه‎ها پیش و پس از مطالعه مورد بررسی دقیق قرار گرفتند و در تمام مدت انجام مطالعه تن‌پوش‌های ردیاب‌ پزشکی به تن داشتند.
با هدف اطمینان از اینکه تمامی اثرات سلامت مرتبط به تغییرات فعالیت‎های جسمانی را می‎توان به موارد غیر از تغذیه مرتبط دانست از نمونه‎ها خواسته شد تا یک برنامۀ رژیم غذایی را دنبال کنند.
پروتکل کاهش مرحله‌ای 14 روزه به 125 دقیقه کاهش در فعالیت جسمانی روزانه منجر شد، یعنی میزان آن از 161 دقیقه در هر روز به فقط 36 دقیقه رسید. همزمان اوقات عدم تحرک نمونه‌ها به طور متوسط تا 129 دقیقه در روز افزایش یافت.

کاهش فعالیت جسمانی به کاهش تودۀ عضلانی و افزایش چربی بدن منجر شد
محققان پی بردند که کاهش فعالیت جسمانی فقط به مدت 14 روز به از دست دادن تودۀ اسکلتی عضلانی در نمونه‎ها منجر شد. کل تودۀ فاقد چربی به طور متوسط 0.36 کیلوگرم کاهش یافت، در حالی که به طور متوسط 0.21 کیلوگرم کاهش در تودۀ فاقد چربی پا مشاهده شد.
به علاوه، پروتکل کاهش مرحله‎ای 14 روزه به افزایش کل چربی بدن منجر گشت. نکتۀ شاخص در این مورد این بود که انباشت چربی بیشتر در ناحیۀ مرکزی بدن رخ داد، که محققان می‎نویسند که این یک ریسک فاکتور مهم بیماری‎های مزمن است.
محققان همچنین بروز کاهش در تناسب قلبی تنفسی و عملکرد میتوکندری را شناسایی کردند. در هر حال یافتۀ اخیر از نظر آماری معنی‎دار نبود.
در کل، محققان معتقدند که یافته‎های آنها اهمیت مشارکت در فعالیت جسمانی منظم و اجتناب از زندگی طولانی مدت به صورت بی‎تحرک را برجسته می‌کند.
"در گروهی از افراد جوان سالم دارای فعالیت فیزیکی، که دستورالعمل‌های فعالیت جسمانی توصیه شده را انجام می‌دادند، فقط 14 روز زندگی در حالت فاقد تحرک باعث تغییر اندک اما مهم تناسب اندام شد که با کاهش تودۀ عضلانی و افزایش چربی بدن همراه بود.
چنین تغییراتی می‎تواند به بیماری‎های متابولیک مزمن و مرگ زودرس منجر گردد. نتایج مطالعه از اهمیت ادامۀ تحرک جسمانی حمایت می‎کند و پیامدهای خطرناک زندگی بی‎تحرک را گوشزد می‎نماید."

Source:
medicalnewstoday.com
Just 14 days of physical inactivity can raise risk of chronic disease
Written by Honor Whiteman
Published: Wed 17 May 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

مطالعة اخیر انجام شده از سوی انستیتوهای ملی بهداشت به ارتباطی میان افسردگی در اوایل بارداری و ابتلاء به دیابت بارداری در اواخر آن پی می‌برد. محققان همچنین دریافته‌اند که دیابت بارداری با افزایش خطر اب

9 فوق غذا برای دیابت و شیوه آماده کردن آنها

افراد مبتلاء به دیابت ابتدا باید از منظم بودن تغذیة روزانة خود مطمئن شوند. داشتن وعده‌های غذایی دارای فیبر، کربوهیدرات‌های دیرهضم، پروتئین اندک، و چربی‌های سالم در هر وعده به کنترل قند خون بیست و چهار