دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بازبینی خطرات عدم فعالیت جسمانی در مطالعه‌ای چهل و پنج ساله

اخبار پزشکی ورزشی


تیم نیومن
ترجمة هامیک رادیان

مطالعه‌ای که حدود نیم قرن طول کشیده است نشان می‌دهد که عدم فعالیت جسمانی به عنوان یک ریسک فاکتور مرگ بعد از سیگار در رتبة دوم قرار می‌گیرد.
حفظ تناسب دیرزمانی است که به عنوان ایفاگر نقشی مهم در دوری جستن از شماری از بیماری‌های جدی شناخته شده است.
همزمان شواهدی که به صورت مدام بر روی هم انباشته شده‌اند عواقب منفی شیوة زندگی بدون تحرک را برای زندگی بازگو می‌کنند.
برای مثال یک مطالعة متاآنالیز که در سال 2012 در نشریة دیابتولوجیا / Diabetologia منتشر شد چنین نتیجه‌گیری می‌کند:
"اوقات بی‌تحرکی با افزایش ریسک دیابت، بیماری قلبی عروقی و تمام دلایل منجر به مرگ ارتباط دارد."
به صورت مشابه مطالعة متاآنالیز دیگری که در سال 2013 در پلاس وان / PLOS One منتشر شد، مقدار زمان نشستن در طول روز و چگونگی تأثیر آن را بر مرگ و میر اندازه‌گیری کرد. محققان چنین جمع‌بندی کردند:
"میزان بالای عدم تحرک روزانه با ریسک بالاتر برای تمامی عوامل منجر به مرگ و میر مرتبط است و فعالیت جسمانی متوسط تا شدید چنین به نظر می‌رسد که میزان خطر این ارتباط را کاهش می‌دهد."

نمودار تناسب و مرگ و میر
خلاف پس‌زمینة تحقیق، مطالعة حاضر به پرسشی جزئاً متفاوت و با زوایة مستقیم‌تر می‌رسد. در یکی از طولانی‌ترین مطالعات از نوع خود، که در «نشریة پیشگیری از بیماری‌های قلبی اروپا» منتشر شده است، محققان در مورد میزان تناسب و تأثیرات آن بر طول عمر، در طول یک دورة تقریباً پنجاه ساله به بررسی پرداختند.
تیمی به رهبری دکتر پر لادونوال / Per Ladenvale از دپارتمان پزشکی ملکولی و بالینی، آکادمی شالگرینسکا در دانشگاه گوتنبرگ سوئد، کل داده‌های مربوط به "مطالعة مردان متولد 1913" را مورد استفاده قرار داد. در مجموع 792 مرد در طول 45 سال مورد پیگیری قرار گرفتند. نمونه‌های مطالعه همگی مردان پنجاه ساله بودند وقتی که در 1963 در گوتنبرگ برای مطالعه به کار گرفته شدند.
محققان مطالعه را برای تحقیق در مورد ریسک فاکتورهای بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ و میر طراحی کردند.
در 1967 اعضاء گروه همگی یک تست ورزشی را کامل کردند. به علاوه 656 نفر از نمونه‌ها یک تست ورزشی ماکزیمم را که از آنها خواسته می‌شد تا خودشان را در محدودیت‌های خاصی قرار دهند انجام دادند (دیگر نمونه‌ها با توجه به عواقب منفی سلامت برای آنها از انجام این تست معاف بودند).
همچنین حداکثر میزان اکسیژن‌گیری برخی از نمونه‌های مشارکت کننده در گروه ورزش ماکزیمم با استفاده از ارگواسپیرومتری اندازه‌گیری شد – ارگواسپیرومتری / ergospirometry راهی برای اندازه‌گیری تنفس و سوخت و ساز گازها در خلال ورزش است.
تقریباً هر 10 سال یک بار تا سال 2012، معاینات فیزیکی انجام می‌شد. اطلاعات مربوط به علت مرگ و میر از دفتر ثبت ملی علل مرگ گرفته می‌شد.

حد بالای اکسیژن‌گیری و مرگ و میر
برای آنالیز ارتباط میان حداکثر اکسیژن‌گیری و مرگ و میر، مردان به سه بخش تقسیم شدند. ترتیب تقسیم آنها از پایین به بالا بود – 2 لیتر بر دقیقه، 2.26 لیتر بر دقیقه و 2.56 لیتر بر دقیقه.
یک الگوی روشن پدید آمد: هر بخش افزایش در حداکثر اکسیژن‌گیری در 21 درصد نمونه‌ها از کاهش ریسک مرگ در طول 45 سال دورة انجام مطالعه پیش‌آگهی می‌داد. این تأثیر پس از کنترل فشار خون، دخانیت و میزان کلسترول سرمی به قوت خود باقی بود.
دکتر لاندنول می‌گوید: "ما فهمیدیم که قابلیت ایروبیک پایین با افزایش میزان مرگ مرتبط بود. ارتباط میان قابلیت ورزشی و تمامی علل مرگ درجه‌بندی شد، که بالاترین ریسک در تقسیم‌بندی مربوط به پایین‌ترین میزان قابلیت ایروبیک بود. تأثیر قابلیت ایروبیک در مورد ریسک مرگ فقط نسبت به سیگار در رتبة پایین‌تری قرار داشت."
همچنان که دکتر لاندنول می‌نویسد در خلال سال‌های اخیر گام‌های بزرگی برای کاهش شمار سیگاری‌ها برداشته شده است. چالش بعدی این است که مردم را به فعالیت داشتن و فعال باقی ماندن تشویق کنیم."
مطالعة حاضر از نظر زمان طولانی پیگیری بی‌همتا است؛ مدت مطالعه به این معنی است که مطالعه معدنی از داده‌ها است. دکتر لاندنول می‌گوید: "در گام بعدی ما بر آنیم تا در مورد حوادث کشنده و غیر کشندة قلبی عروقی نظیر انفارکتوس میوکارد و سکتة مغزی به آنالیز بپردازیم."
"مجموعة داده‌های بعدی همچنین شامل زنان خواهد بود که به محققان اجازه می‌دهند تا دریابند که نتایج مطالعة حاضر بر هر دو جنس قابل انطباق است یا خیر."/

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

سلیقة موسیقی موضوعی فرهنگی است نه بیولوژیک

اختلال وسواس: آنچه به دانستنش نیاز است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.