دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار پیری / سالخوردگی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

ترجمه هامیک رادیان

در حالی که مادر شدن تجربه‌ای بسیار ستایش شده است، اغلب مادرها احتمالاً شب‌های بی‌خوابی و بدخلقی را به سود پیری تلقی می‌کنند. یک مطالعة شگفت‌آور تازه، عنوان می‌کند که هر قدر زنان بچه‌های بیشتری داشته باشند، دیرتر پیر می‌شوند.
محققان در نشریة «پلاس وان» عنوان کردند زنانی که بچه‌های بیشتری دارند نسبت به زنان دارای فرزندان کمتر از تلومرهای طولانی‌تری برخوردارند.
تلومرها کلاهک‌هایی در انتهای هر رشتة DNA هستند که از کروموزم‌های ما در مقابل آسیب‌ها محافظت می‌کنند – ساختارهایی نخ‌نمون که حاوی تمامی اطلاعات ژنتیک ما هستند.
هر بار که سلولی تکثیر می‌شود تلومرها کوتاه‌تر می‌شوند. آنها در نهایت آنقدر کوتاه می‌شوند که محافظت از کروموزم‌ها را متوقف کرده، به حالت آسیب‌پذیر رها می‌کنند، که به نوبة خود سبب می‌شود سلول‌های ما پیر شوند و عملکرد مؤثر آنها متوقف گردد.
پیشتر مطالعات بر روی حیوانات از نظریة "تئوری تاریخ حیات" حمایت کرده‌اند که نشان می‌دهد تکرار باروری بیشتر با شتاب بیولوژیک پیری مرتبط است.
در هر حال، این متأخرترین مطالعه، هدایت شده توسط پروفسور «پابلو نپومناشی» و «سیندی بارها»– هر دو از دانشگاه سایمون فریزر کانادا در تضاد با نظریة مزبور است.

هر فرزند اضافه‌تر به یک افزایش پهنای تلومر مرتبط است
تیم تحقیق 75 زن کاکچکی مایان را از دو اجتماع همسایه در جنوب غربی ارتفاعات گواتمالا، برای برآورد این موضوع که زنان در فاصلة سال‌های 2000 تا 2013 چه تعداد بچه زایمان کرده بودند وارد مطالعه کرد.
در آغاز دورة 13 سالة مطالعه پهنای تلومر زنان از روی نمونه‌های بزاق اندازه‌گیری شد. پهنای تلومر در پایان مطالعه بار دیگر این بار اما از طریق سواب بوکال اندازه‌گیری شد.
محققان دریافتند زنانی که در طول 13 سال مطالعه شمار بالاتری فرزند زنده داشتند نسبت به آنهایی که تعداد کمتری فرزند زنده داشتند از تلومرهای طولانی‌تری برخوردار بودند؛ هر فرزند متولد شدة اضافی با 059/0 واحد تلومر بیشتر مرتبط بود.
این نتایج پس از لحاظ کردن عوامل تأثیرگذار بالقوه شامل سن زنان، سن آنان در هنگام نخستین زایمان، سن آنان در سال 2013، عادت‌های سبک زندگی و درآمد خانواده، پایدار بود.
در تفسیر یافته‌هایشان محققان می‌گویند: "آنالیز ما نشان داد که افزایش تعداد فرزند در طول 13 سال مطالعه کوتاه شدن تلومر را در جمعیت مورد مطالعة ما تضعیف کرد، داشتن فرزندان بیشتر ممکن است سرعت پیری سلولی را کاهش دهد."

افزایش تولید استروژن در حاملگی ممکن است توضیح دهندة یافته‌ها باشد
پروفسور نپومناشی بر این گمان است که یافته‌های آنها را می‌توان با افزایش هورمون استروژن که در طول بارداری افزایش می‌یابد توضیح داد. او توضیح می‌دهد: "استروژن به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی که سلول‌ها را علیه روند کوتاه شدن تلومرها محافظت می‌کند، عمل می‌نماید."
به علاوه، پروفسور نپومناشی می‌گوید محیط اجتماعی می‌تواند نقشی در پیوند میان تعداد بچه‌های زن و سرعت پیری او ایفا کند، به یاد داشته باشید که زنان مورد این مطالعه که صاحب چند فرزند بودند از حمایت اجتماعی بیشتر خانواده و دوستان برخوردار بودند.
او می‌افزاید: "حمایت بیشتر به افزایش مقدار انرژی متابولیک می‌انجامد که می‌تواند به نگهداری بافت اختصاص یابد، بنابراین فرآیند سالخوردگی کند می‌شود."
تیم تحقیق جمع‌بندی می‌کند که مطالعات آینده باید در مورد ارتباط بین فرکانس باروری و پیری بیولوژیک زنان اقوام و پس‌زمینه‌های اجتماعی گوناگون تحقیق کنند."
سال گذشته مدیکال نیوز تودی مطالعه‌ای را گزارش داد که در آن محققان راهی در دسترس را برای افزایش پهنای تلومرهای انسانی تشریح کرده بودند، که مسیری برای درمان‌های جدید در بیماری‌های متعدد ژنتیک و مرتبط به پیری بود.

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آسپیرین شانس باروری را در زنان دچار التهاب افزایش ‎می‎دهد

ناباوری مبتلابه تعداد زیادی از زوج‎هایی است که برای بچه‎دار شدن تلاش می‎کنند. تحقیق جدید عنوان می‎‎کند، مصرف دوز پایین آسپیرین می‎تواند شانس بارداری را در زنان دچار التهاب مزمن افزایش دهد. ناباروی – ک

ژنتیک چگونه بر انتخاب‌ باروری ما اثر می‌گذارد

مردم هر روز بیشتر و بیشتر، اقدام به آوردن اولین فرزند خود را به تعویق می‌اندازند و در کشورهای صنعتی نرخ خانواده‌های بدون فرزند در حال رشد است. این موضوع به عوامل اقتصادی اجتماعی، فرهنگ و محیطی و همچنی