دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نشستن به مدت بیش از 3 ساعت در روز مسؤول بیش از 430.000 مورد مرگ و میر سالانه در 54 کشور جهان است

اخبار پیری / سالخوردگی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

تحقیق جدید می‎گوید، میزان بالای رفتار بی‎تحرک می‎تواند ریسک مرگ را برای افراد بزرگسال بالای پنجاه سال دچار ضعف جسمانی افزایش دهد.
"دستورالعمل فعالیت جسمانی برای آمریکایی‎ها" عنوان می‎کند که افراد بزرگسال باید انجام 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط یا 75 دقیقه ورزش سنگین ایروبیک را در طول هفته هدف خود قرار دهند.
برای بزرگسالانی که امکان تحقق این هدف در مورد آنها وجود ندارد توصیه شده است که "آنها باید بر مبنای میزان توانایی جسمانی خود در حد امکان از نظر فیزیکی فعال باشند."
بر مبنای نظرسنجی مصاحبه‎ای سال 2016 بهداشت ملی فقط 44.9 درصد افراد بزرگسال در سنین 65 تا 74 سال در سال گذشته بر مبنای دستورالعمل مزبور عمل کرده‎اند.
به علاوه، تحقیق پیشین نشان داده است که افراد کهنسال بیش از 9 ساعت از اوقات روز را در حالت نشسته بسر می‎برند.
مضرات زندگی بی‎تحرک به خوبی مستند شده است. برای مثال یک مطالعه که در سال 2016 در اخبار پزشکی امروز گزارش شد، عنوان می‎کند که نشستن به مدت بیش از 3 ساعت در روز مسؤول بیش از 430.000 مورد مرگ و میر سالانه در 54 کشور جهان است.
برای مطالعۀ اخیر دکتر اُلگا تئو / Olga Theou، از دپارتمان پزشکی دانشگاه دالهوزی در کانادا و همکارانش بر آن شدند تا تعیین کنند که آیا ضعف جسمانی نقشی در افزایش خطر مرگ مرتبط به رفتار بی‎تحرک بازی می‎کند یا خیر.
نتایج مطالعه اخیراً در "نشریه انجمن پزشکی کانادا" منتشر شده است.

نرخ بالاتر مرگ و میر برای بزرگسالان نحیف
مطالعه شامل داده‎های 3141 فرد بزرگسال 50 ساله و مسن‎تر بود که در نظرسنجی بررسی سلامت و تغذیه بهداشت ملی ایالات متحد آمریکا در سال‎های 2004-2003 و 2006-2005 مشارکت داشتند.
به عنوان بخشی از مطالعه از نمونه‎ها خواسته می‎شد تا در طول اوقات بیداری دستگاه‎های ردیاب پوشیدنی به تن کنند، و محققان از این داده‎ها برای محاسبۀ مقدار زندگی در حالت ساکن نمونه‎ها استفاده کردند.
تیم تحقیق همچنین از یک شاخص 60 آیتمی برای ارزیابی میزان نحیف بودن هر نمونه استفاده کرد. نحیف یا ضعیف بودن معمولاً به عنوان یک فرآیند مرتبط به پیری با ضعف، کاهش وزن ناخواسته، کندی رفتار و خستگی مزمن مشخص می‎شود.
آنگاه نمونه‎ها تا سال 2011 یا تا زمان وقوع مرگ خود مورد پیگیری قرار گرفتند.
محققان پی بردند در میان افراد بزرگسالی که دارای بالاترین نمرات در شاخص ضعف هستند و به دستورالعمل‌های فعالیت جسمانی عمل نمی‎کنند، زمان طولانی زندگی در حالت نشسته با افزایش خطر مرگ مرتبط است. این ارتباط برای افراد نحیفی که به دستورالعمل‎های انجام فعالیت جسمانی عمل می‎کردند مصداق نداشت.
محققان می‎گویند: "بنابراین، در میان مردمی که غیر فعال و آسیب‌پذیر یا نحیف هستند، اوقات نشستن ریسک مرگ و میر را افزایش می‎دهد، اما در میان آنانی که غیر نحیف یا فعال هستند، زمان نشستن بر ریسک مرگ تأثیر نمی‎گذارد."
برخی محدودیت‎ها در این مطالعه وجود دارد. برای مثال، تیم تحقیق داده‎های مربوط به فعالیت را به بزرگسالان دارای سطوح بالاتر ضعف جسمانی محدود کرده بود.
محققان توضیح می‌دهند: "بر این اساس، تعداد نمونۀ مطالعۀ ما به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرد، مشخصاً در میان گروه دارای بالاترین میزان ضعف، که باعث شد تا گروه‎های ضعیف برای برخی آنالیزها و پیشگیری از جدا کردن افراد دارای ضعف شدید در یک دسته‌بندی با همدیگر ترکیب شوند."
با وجود این، نویسندگان مطالعه می‎گویند که مطالعۀ آنها مضرات رفتار بی‎تحرک را مشخصاً در مورد بزرگسالان نحیف بیشتر برجسته می‎کند.
دکتر الگا تئو می‎گوید:
"پزشکان باید در مورد مضرات زندگی ساکن به بیماران تأکید کنند، مشابه مضرات سیگار کشیدن، و آنها را به جنب و جوش تشویق نمایند. حتی کارهایی به سادگی برخاستن و دوره گشتن در خانه به کمک واکر یا ویلچر می‎تواند برای مردم نحیف مفید باشد."

Source:
Prolonged sitting and frailty a deadly combination
By Honor Whiteman
Published: Mon 21 Aug 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

فقط یک ساعت ورزش خطرات نشستن طولانی مدت را از بین می‌برد

یک روز نمونه در زندگی بسیار از مردم شامل حداقل 8 ساعت نشستن – رانندگی برای رفتن به محل کار، نشستن در دفتر کار، رانندگی به سمت منزل، و تماشای تلویزیون است. یک پژوهش بین‌المللی بر روی بیش از 1 میلیون نف

زندگی بی‌تحرک هم‌اندازة عوامل ژنتیکی ریسک آلزایمر را افزایش می‌دهد

در سطح جهان، حدود 47.5 میلیون نفر با بیماری زوال عقل به زندگی ادامه می‌دهند. انتظار می‌رود که تا سال 2030 این رقم به 76.5 میلیون نفر افزایش یابد. بیماری آلزایمر شایع‌ترین شکل بیماری زوال عقل است و 60